XQD Kart

XQD Kart

XQD Kart Nedir? – XQD kart dijital fotoğraf ve video kayıt cihazlarında kullanılmak üzere tasarlanmış hızlı veri kaydetme ve okuma hızı sağlayan bir hafıza kartıdır.

XQD kart üretimi konusunda 2010 yılında Sony, SanDisk ve Nikon şirketleri arasında bir anlaşma yapıldı. Bundan sonra 2012 yılında Sony ve Lexar Şirketi tarafından XQD kart üretimi başlatıldı. Şimdiye kadar XQD kartların yeni sürümleri ortaya çıkmış ve giderek daha hızlı veri iletimi sağlanmaya başlanmıştır. Günümüzde Sony, Nikon ve Delkin şirketleri XQD kart üretimine devam etmektedir.

XQD Kart Birçok Sorunu Çözdü

2012 yılında XQD kart üretimi başladığında fotoğraf çeken veya video üreten profesyonel ve amatörler için ciddi bir hafıza kartı sorunu vardı. Bu yıllarda SD (Secure Digital) kartların sık bozulması ve CF (Compact Flash) kartların ise düşük hacimli veya pahalı olması sorun yaratıyordu.

Günümüzde kullanılan dijital fotoğraf makineleri veya profesyonel dijital video cihazları yüksek megapiksel değerinde sensörlere sahiptir ve istenildiğinde 4K çözünürlükte video kaydı yapabilir. Bu nedenle dijital cihazların içinde XQD kart gibi yüksek veri kaydetme hızına sahip hafıza kartına gereksinim vardır.

Sony XQD Kart
(Büyütmek için tıklayın)

XQD kartların piyasaya çıkmasıyla fotoğraf veya video çekim sırasında dijital cihazdan bellek kartına ve sonrasında karttan bilgisayara verilerin aktarımı daha kolay, hızlı ve güvenli biçimde yapılmaya başladı. Böylece özellikle profesyoneller için çalışma sırasında duraklamalara neden olabilen hafıza kartının veri kaydetmesi sırasında ortaya çıkan bekleme dönemleri artık görülmüyor.

XQD Kart Nasıl Çalışır?

XQD kart günümüzde kullanılan yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video kayıt cihazlarının gereksinim duyduğu hızlı veri iletimini sağlamak üzere üretilmiştir. XQD kartlar diğer hafıza kartı ve SSD modellerine benzer biçimde veri depolamak için NAND teknolojisi kullanır. XQD kartı veri iletiminde eski hafıza kartı türlerinden farklı olarak PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) teknolojisi kullanır. Böylece özellikle profesyonel kullanıcılar açısından XQD kart daha eski CF (Compact Flash) ve SD (Secure Digital) kartlara göre büyük bir avantaj sağlamıştır.

Sony XQD Kart TipleriNSG
Üretim Yılı201220142015
Veri Yazma Hızı (MB/s)80180350
Veri Okuma Hızı (MB/s)125180400

XQD Kart Kullanan Fotoğraf Makineleri

XQD kart özellikle Nikon tarafından desteklenmiş, Nikon D5 ve Nikon D850 dijital fotoğraf makinesi modellerinde SD kart yanında XQD kart için de ikinci bir yuva eklenmiştir. Bundan sonra piyasaya çıkan Nikon D6, Nikon Z6 ve Z7, Sony FS7, Phase One XF IQ4, Panasonic Lumix DC-S1 ve Lumix DC-S1R dijital fotoğraf makinesi modelleri XQD kart kullanmaktadır.Son