Windows

Windows

Windows İşletim Sistemi – Microsoft Şirketi tarafından kişisel bilgisayar, sunucu, oyun konsolu ve mobil cihazlar için gruplar biçiminde üretilen grafik temelli işletim sistemi Windows olarak adlandırılmıştır. Günümüzde dünyadaki bilgisayarların çoğunda işletim sistemi olarak Windows kullanılmaktadır.

Windows işletim sisteminden önce Microsoft tarafından pazarlanan yazılımlarda grafik kullanıcı arayüzü kullanılmıyordu. Microsoft bilgisayarlar için MSDOS isimli komut satırında özel kodlar yazılarak kullanılan bir işletim sistemi sunuyordu. Bu sistemde çoğu zaman fare desteği olmayan yazılımlar vardı ve bir yazılım kapatıldıktan sonra başka yazılım açılıyordu. Windows ile kullanıcıların günlük yaşamlarında yaptığı gibi bilgisayarlarında farklı araçlara aynı anda ulaşması sağlandı.

Windows 3.1 Ekran Görüntüsü
(Büyütmek için tıklayın)

Windows işletim sistemi kullanılarak işlevler çoğunlukla ekranda dikdörtgen biçiminde açılan pencereler oluşturan yazılımlar (program veya uygulamalar) ile yürütülür. Windows ile kullanılan bazı temel işlevleri yürüten yazılımlar Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulur. Kullanıcılar için gereken diğer yazılımlar doğrudan internetten veya Windows 10 için uygulama olarak Microsoft Store adlı uygulama sitesinden elde edilebilir.

Windows diğer grafik işletim sistemleri gibi bilgisayarın işlevlerini kullanıcının ekran üzerinde fare yardımıyla verdiği komutların yürütülmesini sağlar. Bu işlevler bir ses çalınması veya internette veri aktarımı gibi temel işlevler olabildiği gibi bir fotoğrafın işlenmesi gibi karmaşık işler de olabilir.

Windows işletim sistemi kullanıcılara çoğunlukla yeni alınan bir bilgisayar veya mobil cihaz içinde yüklü biçimde ulaşır. Böylece bilgisayar satın alan kullanıcı Windows ile birlikte gelen özel sertifika ve garanti belgesine sahip olur. Lisanslı Windows bulunan bilgisayarlarda daha sonradan Windows üzerinde yapılan güncellemeler sorunsuz biçimde otomatik olarak devam eder.

Windows 10 Ekran Görüntüsü
(Büyütmek için tıklayın)

Microsoft Şirketi Windows işletim sisteminin ilk kullanıma sunulduğu tarihten itibaren düzenli aralıklarla yeni sürümler sunmuştur. Bu sürümlerden 1992 yılında Windows 3.1, 1995 yılında Windows 95 ve 2015 yılında Windows 10 sürümleri çok büyük değişiklikler ve teknolojik ilerlemeler yaratmıştır.

İsimSürümYılKod İsmiTürkçe Anlamı
Windows1.01985
Windows2.01987
Windows2.11988
Windows3.01990
Windows3.11992Sparta, Winball
Windows951995ChicagoABD’de kent
Windows981998MemphisABD’de kent
WindowsME2000Millenium EditionBinyıl Sürümü
WindowsXP2001WhistlerABD’de kayak merkezi
WindowsVista2007LonghornBar ismi
Windows72009Blackcomb, ViennaABD’de kayak merkezi, Avusturya’nın başkenti
Windows82012
Windows8.12013BlueMavi
Windows102015RedstoneMinecraft oyununda metal ismi