Veri Yedekleme

Veri Yedekleme

Evde veya işyerinde mobil cihazlarınızı veya bilgisayarınızı kullanırken saklanması gereken önemli kişisel dosyalar üretilir. Bu dosyaların yanlışlıkla kaybolmasını önlemek için güvenilir bir veri yedekleme stratejiniz ve uygun bilgisayar donanımınız olmalı.

Geçmişte bir ailenin saklamayı düşüneceği en önemli eşya fotoğraf albümü olabilirdi ve bunun tamamen yokolması için yangın veya sel gibi ciddi bir olay gerekiyordu. Günümüzde kişiler, aileler ve kurumlar işlerini yaparken çok çeşitli türde veriler üretir ve bunların yokolması için birinin dikkatsizce bir düğmeye basması veya bir bilgisayar donanım parçasının bozulması yeterli.

Veri Yedekleme Stratejisi

Hepimiz evde, tatilde, iş yerinde veya hobilerimiz yüzünden fotoğraf, müzik veya video dosyaları gibi birçok veri üretiriz veya kullanırız. Bu dosyaları cep telefonumuzda veya bilgisayarımızda saklarız ama çoğu zaman kullanmayız, hatta varlıklarını unuturuz. Zaman içinde bir nedenden dolayı bu dosyalara ulaşmaya çalıştığımızda ise yanlışlıkla silindiğini farkederiz. Böyle oluyorsa verilerinizi yedeklemeye başlamanız ve bunun için ilk olarak bir strateji planlaması yapmanız gerekli.

Veri yedekleme stratejisi, yedeklemek gereken veri türleri, verilerin yedekleme yöntemi, yedekleme sıklığı ve veri yedeklerinin sayısı açısından planlanmalıdır. Öncelikle yanlışlıkla silinirse başka kaynaklardan tekrar elde edemeyeceğiniz ve üretimi için çok emek veya para gereken dosyaları yedekleme listesine almalısınız. Dosyalarınızı gelecekte olabildiği kadar az olasılıkla zarar görebileceği bir veri saklama yöntemiyle yedeklemelisiniz. Yedekleme yaptığınız dosyaların en az iki kopyasını değişik yerlerde saklamalı ve bu işi belli zaman aralıklarıyla tekrarlamalısınız. Bunun yanında özellikle yeni ve önemli dosyalar elde edildiğinde planladığınız zamanı beklemeden hemen yedekleme yapmanız en iyisidir.

Evde Kişisel Verileri Yedekleme

Günlük yaşamda çoğunlukla akıllı telefon ile veri üretildiği için evde veri yedekleme işlemi için öncelikli olarak buradaki verileri yedeklemeliyiz. Bunun için ilk olarak kişisel bilgisayarınıza akıllı telefonunuz içindeki dosyaları aktaran bir yazılım kurarak başlayabilirsiniz. Bu tür yazılımlar çoğu zaman ücretsizdir ve her üreticinin kendi sitesinden bilgisayarınıza kurulabilir. Örneğin Apple Şirketi kullanıcılara iPhone ve iPad için ücretsiz iTunes adlı yazılımını sunar. Samsung Şirketi tarafından üretilen akıllı telefonlar için ücretsiz Smart Switch adlı yazılımı kullanabilirsiniz.

Evde Kişisel Verileri Yedekleme
(Büyütmek için tıklayın)

Veri yedeklemek için ikinci adım kullandığınız diğer dijital cihazlarda üretilen dosyaları kişisel bilgisayarınıza aktarmak olmalıdır. Örneğin dijital fotoğraf makinesi içindeki hafıza kartındaki fotoğraf ve videoları düzenli olarak bilgisayarınıza aktarmalısınız. Bunun gibi evde veya işyerinde kullandığınız bütün dijital cihazların içindeki kişisel dosyalarınızı düzenli olarak bilgisayarınıza yedeklemelisiniz.

Evde veri yedekleme işlemi için gereken son adım kişisel bilgisayarınızda depoladığınız dosyaları bir harici diske aktarmaktır. Bunun için bütçenizin elverdiği kadar büyük hacimli bir veya daha fazla harici disk satın almanız gerekiyor. Bu harici disk içinde isteğinize göre tarih, dosya türü veya önemli olaylar gibi isimlerde klasörler yaratarak bilgisayardan dosyalarınızı kopyalayın. Böylece verileriniz hem bilgisayar hem de harici disk içinde iki kopya olarak saklanacaktır. Kişisel bilgisayarınızın hard diski içinde yeteri kadar alan yoksa ikinci bir harici disk kullanmanız yerinde olacaktır. Kural olarak her veriyi en az iki farklı yerde birebir kopyalanmış olarak saklamalısınız.

Profesyonel Veri Yedekleme

Mesleğiniz gereği bilgisayarınızda yanlışlıkla silindiğinde maddi yönden zarar görebileceğiniz dijital dosyalar ile çalışıyorsanız sizin için bunları yedeklemek herkesten daha önemli olacaktır. Bu nedenle daha iyi bir yedekleme stratejisi ve uygun donanımı kullanmanız gereklidir. Örneğin verilerinizi her gün yedeklemek ve bunları saklamak için hata payı az olan bilgisayar donanımı kullanmak en iyi seçenektir.

Gerçek yaşamda olabilecek bir durum ile anlatırsak, örneğin profesyonel fotoğrafçıysanız çektiğiniz fotoğrafların altın değerinde olduğunu söylemeye gerek yok. Bu nedenle dijital fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğrafların sorunsuz olarak bilgisayara ve harici hard diske aktarılması ve en sonunda güvenli bir biçimde depolanması çok önemli olacaktır. Burada birçok profesyonel fotoğrafçının kullandığı bir dosya yedekleme yöntemini anlatacağız fakat siz de bunu mesleğinize ve gereksinimlerinize uygun biçimde değiştirebilirsiniz.

Profesyonel Veri Yedekleme
(Büyütmek için tıklayın)

Dijital fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekimi sırasında elde ettiğiniz dosyaları en kısa zamanda hafıza kartını çıkarıp bir kart okuyucu aracılığı ile bilgisayara aktarın. Hafıza kartları kısa süreli bile olsa veri saklamak için uygun değildir. Hafıza kartından taşınabilir bilgisayara aktarılan dosyaların sorunsuz olduğunu kontrol ettikten sonra bir harici diske kopyalayın. Bu harici diski fotoğraf dosyalarını iş bilgisayarına aktarmakta kullanırsınız. İş bilgisayarında fotoğraf dosyalarını işlemeden önce başka bir harici hard diske veya en iyisi bir ağa bağlı depolama aygıtına (NAS, Network Attached Storage) yedeklediğinize emin olun. Sonunda yedekleme işinin sorunsuz olduğuna eminseniz fotoğraf dosyalarını işleme işine başlayabilirsiniz.

Veri Yedeklemek İçin Kullanmamak Gereken 3 Yöntem

CD-R ve CD-RW – Yazılabilir CD (CD-R) ve tekrar yazılabilir CD (CD-RW) ilk piyasaya çıktıklarında çok geniş bir kullanım alanı bulmuştu. Geçen zaman içinde CD-R ve CD-RW ortamlarının veri saklamak için son derece sorunlu olduğu ortaya çıktı. Bu ortamlarda veri yazılan tabakalar kendiliğinden oksitlenerek verilerin okunmasını olanaksız hale getirmekte. Eğer hala bir CD-R veya CD-RW içinde sakladığınız dosyalarınız varsa çok geç olmadan bunları bir harici diske aktarmayı unutmayın.

Hafıza Kartı, USB Bellek ve SSD Hard Disk – Bu tür veri depolama ortamları bilgiyi elektronik olarak kalıcı biçimde saklayabilen milyonlarca hücreden üretilmiş kartları kullanır. Bu veri depolama aygıtları geçen zaman içinde gelişen teknoloji sayesinde daha ucuz ve güvenilir olarak üretilmektedir. Buna rağmen dosya sistemlerinde ve verilerde çabuk bozulma yüzünden güvenilir değillerdir. Bu yüzden hafıza kartı, USB bellek ve SSD hard diskleri uzun süreli veri saklamakta kullanmayın. Bu ortamların en uygun kullanım biçimi verileri kısa süre içinde bir yerden başka yere aktarmak için olmalıdır.

Bulut Sistemi – Bulut (İng. Cloud) günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan bir veri depolama sistemidir. Bulut sistemini kullanmak için bu hizmeti sağlayan şirketin kurduğu internet sitesi üzerinden abone olduktan sonra akıllı cep telefonu veya bilgisayarınız ile verilerinizi bir hard diske kaydeder gibi saklayabilirsiniz. Bulut sisteminde depoladığınız verilere internet bağlantısı ile dünyanın her yerinden ulaşabilirsiniz.

Bulut sistemi değerli verileri saklamak için kullanıldığında iki büyük sakınca ortaya çıkabilir. Birinci sakınca güvenlik sorunlarıdır, bulut sistemine ait abonelik bilgileri çeşitli yollarla bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilebilir. Bulut sisteminin ikinci sakıncası ulaşmak için internet bağlantısı gerekmesi ve bazen yüksek olabilen abonelik ücretleridir. Verilerinizi bulut üzerinde saklamak için gereken ücretler yıllar içinde kendinize ait bilgisayar donanımına ait maliyetten fazla olabilir.Son