USB

USB

USB, bir bilgisayara veya mobil cihaza farklı işlevleri olan donanımın dışarıdan eklenmesini ve bu donanımın bütün işlevlerini sorun çıkmadan yapmasını sağlayan bir bağlantı türüdür.

USB bağlantısı sayesinde fare, yazıcı, fotoğraf makinesi veya monitör gibi her tür donanımın bir bilgisayara bağlanarak sorun çıkmadan işlevlerini yapması sağlanır. USB bağlantısı çoğunlukla “tak ve çalıştır” (İng. Plug and Play) özelliğini destekler, yani bilgisayara bir donanım eklendiğinde otomatik olarak tanınır ve devamında yazılım olarak gerekli ayarlar yapılarak tam olarak çalışması sağlanır.

USB bağlantısı (İng. Universal Serial Bus) dünyada ilk olarak 1994 yılında ABD’de Intel Şirketi’nde bilgisayar mimarisi üzerinde çalışan Ajay Bhatt tarafından kullanılması önerilmiştir. Bu tarihten önce bilgisayarlarda dışarıdan bağlanan her donanım için farklı bağlantı noktaları mevcuttu, bir donanım eklendiğinde kullanıcılar tarafından ayrıca sürücüsü de işletim sistemine elle ekleniyordu. Bu karmaşık durum bilgisayar teknolojisi ilerledikçe, çok farklı türde ve değişik işlevleri olan çevre elemanları ortaya çıkınca iyice sorun çıkarmaya başlamıştı. 1998 yılında kişisel bilgisayar üreticileri arasında ilk olarak Apple Şirketi iMac G3 modeline USB bağlantısı ekleyerek bu teknolojinin yaygınlaşmasında öncülük yapmıştır.

USB Bağlantısı Kullanımı

Günümüzde her bilgisayarda ve mobil cihazda değişik türde USB bağlantı seçeneği vardır. USB teknolojisinin ilk ortaya çıktığı tarihten bu yana giderek işlevleri ve veri aktarma hızı artan USB seçenekleri ortaya çıkmıştır. Genel kural olarak yeni ortaya çıkan USB teknolojileri eski türde USB kullanan bilgisayarları ve çevre elemanlarını destekler.

Bir bilgisayar üzerinde dikdörtgen biçimde USB Sürüm 1.0-3.0 sürümde soket varsa içine baktığınızda içinde yukarıya doğru siyah veya mavi renkli bir plastik uzantı olduğunu görürsünüz. Bu asimetrik durum nedeniyle USB kabloları bilgisayarlara sadece tek bir yönde takılabilir. Bu doğru yön çoğunlukla kablonun üzerinde USB logosunun olduğu veya kare biçimindeki içi boş görünen iki deliğin yukarıda olduğu yöndür. USB soket içinde siyah renkli plastik olması bilgisayarda eski sürüm yavaş USB bağlantısı olduğunu gösterir. USB soket veya fiş (jak) içinde mavi plastik olması USB Sürüm 3.0 tipinde hızlı bağlantı olduğunu gösterecektir.

USB bağlantısı olan bilgisayarlara uygun bir kablo aracılığıyla fotoğraf makinesi, hafıza kartı okuyucusu veya harici harddisk gibi başka araçlar takıldığında bilgisayarların Windows veya macOS gibi işletim sistemleri bunları otomatik olarak tanıyacaktır. Nadiren USB ile tanınmayan bazı aygıtlar için üretici şirketin sunduğu özel yazılımın yüklenmesi gerekli olabilir. Böylece USB bağlantısı aracılığıyla bilgisayarınıza taktığınız araçlarınızın uygun işlevlerini bir sorunla karşılaşmadan kullanabilirsiniz.

USB Bağlantı Türleri
(Büyütmek için tıklayın)

Gelecekte USB-C Bağlantısının Önemi Artacak

Yakın gelecekte USB-C (veya USB Type C) olarak adlandırılan son USB sürümünde USB 3.2 ve USB 4 (USB4) güncellemeleri ortaya çıkacak. Bu yeni USB-C sürümleri ile veri iletim hızı çok artacağı gibi USB bağlantıların işlevleri de artacak. Böylece yüksek hacimli verilerle çalışan fotoğrafçılar veya sinema, TV çalışanları gibi profesyoneller çok rahatlayacak gibi görünüyor. Örneğin bir profesyonel fotoğrafçının yüksek megapiksel değeri olan fotoğraf makinesi ile ürettiği dosyaları aktarırken kaybettiği zaman çok azalacak. Bunun yanında evde üzerinde USB-C bulunan bir bilgisayar kullanan kişiler de sadece bir kablo veya adaptör ile televizyonlarına yüksek çözünürlüklü görüntü aktarma şansı bulacaklar.

USB konusundaki teknolojik gelişmeler profesyonelleri ve amatörleri rahatlatsa da gelecekte bütün kullanıcılarının kafası biraz karışacak. Bilgisayar almak isteyen bir kişi için ayrıca düşünmesi gereken bir konu daha yani USB tipi seçeneği de eklenmiş olacak. Üstelik sadece bilgisayarlar değil çevre birimleri veya kablo satın alınırken USB tipi ve veri aktarma hızının göz önüne alınması gerekecek. Sonuç olarak bu günlerde bir donanım satın almanız gerekiyorsa geleceği düşünerek USB-C bağlantısı olan bilgisayarları veya çevre birimlerini almanız yararınıza olacak.Son