USB-C

USB-C

Artık USB Bağlantısı Daha Yetenekli Olacak – USB teknolojisinde ilk kullanılmaya başlandığı günlerden sonra geçen yıllar içinde veri aktarma hızı bir miktar artmış olsa da temel olarak çok değişiklik olmamıştı. Bu durum değişti, artık birçok yeni bilgisayar modelinde USB-C var ve kullanıcılar çok büyük hacimdeki verileri göz açıp kapatıncaya kadar aktarabiliyor. Üstelik USB-C teknolojisinin hünerleri bununla sınırlı değil.

USB-C bağlantısı ile veri aktarım hızı eskiden hayal bile edemeyeceğimiz kadar çok arttı. Veri aktarım hızının artması birçok işi daha kısa sürede yapmamızı sağlıyor. Örneğin çektiğiniz fotoğrafları veya büyük hacimli video dosyalarını bir harici hard diske aktarırken fazla beklemeniz gerekmiyor.

USB-C Nedir?

USB-C (veya USB Type C) yeni üretilen bilgisayarlarda eski USB bağlantılarının yerine kullanılan yeni ve güçlü bir bağlantı teknolojisidir. 2015 yılında ortaya çıkan USB-C (USB Type C) teknolojisi kısa süre içinde hızlı biçimde kabul gördü ve birçok yönden büyük bir teknolojik ilerleme sağladı. Bu yeni bağlantı teknolojisi USB soketlerin ve kabloların üzerindeki fişin (jak) biçimi elipsoid olarak değişti.

Bilgisayarınızda USB-C teknolojisi varsa basit bir USB-C kablo veya dönüştürücü aracılığıyla bir televizyonda yüksek çözünürlüklü video izleyebilirsiniz. Eski bilgisayarlarda dışarı görüntü aktarabilmek için başka çözüm yöntemleri var ama çoğunlukla iyi çözünürlükte görüntü aktarılamıyor.

Yeni USB-C (veya USB Type C) teknolojisi sayesinde kablolar iki yönlü güç iletimine izin vermeye başladı. Örneğin USB-C bağlantısı olan bir bilgisayarın pilini şarj etmek için ayrı bir adaptör girişi yerine USB-C soketi kullanabilirsiniz. Bu özellik USB PD (USB Power Delivery) özelliği olarak adlandırılmakta. Bu sayede şarj durumu iyi olan bir bilgisayar ile başka bir bilgisayarı şarj etmeniz bile mümkün.

USB-C ile bilgisayarınızı sadece basit bir adaptör kullanarak mevcut bir Ethernet bağlantısı ile hızlı internet bağlantısı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında USB-C ile sadece görüntü değil kulaklık veya hoparlör ile dinleyebileceğiniz müzik sesi de aktarabilirsiniz.

Artık USB-C soketlerinin veya USB-C kablo fişlerinin bir doğru yönü yok. USB-C’de kabloların elipsoid ve içerisindeki bağlantı noktaları simetrik olan soketleri sayesinde kabloların bilgisayara iki yönde de takılabilmesi kolaylık sağlıyor. Bu özellik basit gibi görünse de günlük kullanım sırasında gereksiz zaman kaybını engelliyor.

Artık Her Harici Aygıt İçin Bir Kablo Yeterli

Günümüzde yaygın olan eski USB teknolojisi ile her harici aygıtın bilgisayara bağlanması için ayrı bir kabloya gereksinim var. Bu nedenle yazıcı, fotoğraf makinesi, harici hard disk hatta cep telefonları gibi her cihazın ayrı birer şarj veya veri aktarma kabloları var ve her yerde çekmeceler dolusu kablo depolanmış durumda. Anlaşılan kısa süre içinde bu durum kötü bir anı olarak geçmişte kalacak.

USB-C teknolojisi ile iki ucunda da aynı USB-C fiş bulunan kablolar kullanılabilir ve böylece sadece tek tür kablo ile şarj etme ve harici araçlara bağlantı sağlanabilir. Artık veri veya güç girişi için USB-C soket bulunan harici hard disk, adaptör (şarj cihazı) ve kulaklık gibi çevresel birim modelleri üretilmeye başlandı.

USB-C Türleri

Pratik uygulamada üzerinde USB-C soket bulunmak koşuluyla şarj cihazı, harici disk, fotoğraf makinesi, yazıcı, hoparlör veya kulaklık gibi araçlara sadece tek tür kablo ile bağlantı sağlanabilir. Böylece USB-C sayesinde işyerleri ve evlerdeki kablo karmaşası büyük bir oranda kaybolacak, örneğin sahip olduğunuz birkaç USB-C kablosu ile bütün cihazlarınızı bilgisayarınıza bağlayabileceksiniz.

USB-C Teknolojisini Kaçırmayın

USB-C diğer eski bağlantı seçeneklerinden çok daha farklı yeniliklerle geliyor. Örneğin yakın zamana kadar Apple tarafından kullanılan Thunderbolt bağlantısı gerçekten çok hızlıydı ama hiçbir zaman başka donanım üreticileri tarafından fazla tercih edilmedi. USB-C teknolojisi Apple dahil, Lenovo, Samsung ve Dell gibi birçok teknoloji devi tarafından destekleniyor. Bu durum kullanıcılar için çok rahatlatıcı, böylece gelecekte USB-C kullanan harici cihazlar veya kablolar birçok bilgisayar ve çevresel donanım üreticisi tarafından desteklenecek.

Kullanım kolaylığı yanında USB-C teknolojisinin gelecekte bize sunacağı yeniliklerin daha başındayız gibi görünüyor, zaman içinde hızlı veri aktarmak, sadece bir kablo ile televizyona görüntü aktarmak gibi işlevlerin devamı gelecek. Şu anda yeni bilgisayar veya USB ile bağlantı sağlanan çevresel cihazları satın alırken USB-C kullanan modelleri tercih etmek iyi bir seçenek gibi görünüyor.