Tesla

Tesla elektrikli taşıtlar üreten ve evler için güneş enerjisi sistemleri sunan bir teknoloji şirketidir. Tesla’nın ürettiği lüks ve güçlü tamamen elektrikli otomobil modelleri dünyada ve özellikle ABD’de çok sayıda satılmıştır.

Tesla 2003 yılında Martin Eberhard ve Marc Tarpenning adlı iki mühendis tarafından kurulmuştur. Şirketin ismi ünlü mühendis ve mucit Nikola Tesla anısına “Tesla” olarak seçilmiştir. Gerçekten de Tesla tarafından üretilen elektrikli otomobil modellerinde Nikola Tesla’nın yaşamı boyunca savunduğu alternatif elektrik akımıyla çalışan motorlar kullanılmıştır. Tesla şirketinin yönetimine daha sonra Ian Wright, J. B. Straubel ve icra kurulu yönetimi (CEO) görevini yapan Elon Musk katılmıştır.

Tesla Otomobil Modelleri

Tesla Roadster 2008
(Büyütmek için tıklayın)

Tesla Şirketi’nin kuruluşundan sonra 2008 yılında ürettiği ve piyasaya sunduğu ilk elektrikli otomobil modeli Tesla Roadster adını taşıyordu. Tesla mühendisleri Roadster modelini bir Lotus Elise şasisi üzerine lityum iyon pil ve elektrikli motor monte ederek oluşturmuştu. Kaporta ise daha hafif olması için karbon fiberden üretilmişti. Bu model ABD’de başlangıç fiyatı 80000 dolar olarak satışa sunuldu, üretimine son verildiği 2012 yılına kadar 2500 kadar satıldı. Tesla’nın Roadster modeli dünyada ilk olarak günlük yaşamda kullanılabilecek tamamen elektrikli bir otomobil modelinin üretilebileceğini gösterdi. Bu model durma halinden 100 km/saat hızına 3,7 saniyede çıkabiliyor, yolda 200 km/saat maksimum hıza ulaşabiliyor ve pilinin tam şarj edilmesinden sonra 350 kilometre yol alabiliyordu.

Tesla Şirketi günümüzde Model 3, Model S, Model X ve Model Y isimli elektrikli otomobil modellerini üretmeye devam etmektedir. Daha önce üretilen Roadster (2008) yeni modeli, Tesla Semi isimli tır çekicisi ve ticari araç olarak üretilmesi planlanan Cybertruck isimli tamamen elektrikli yeni araçların en geç 2022 yılında piyasada olması planlanmaktadır. Tesla ürettiği araçlarda birçok teknolojik yenilik yanında sürüşe yardım etmek hatta istenildiğinde sürücünün tamamen yerini alarak çok uzun mesafeler boyunca aracı yönlendirebilen “Autopilot” isimli bir yapay zeka uygulaması sunmaktadır.

Tesla Cybertruck
(Büyütmek için tıklayın)

Tesla Güneş Enerjisi Sistemleri

Tesla Şirketi 2015 yılından itibaren evlerde güneş ışığından enerji üreten ve bu enerjiyi pillerde depolayan bir sistem üretmeye başladı. Bu sistemde güneş ışıklarının yoğun olduğu saatlerde elde edilen fazla enerji “Powerwall” denilen özel yapılmış güçlü piller ile depolanır. Güneş battıktan sonra akşam saatlerinde pilde depolanan enerji evin elektrik gereksinimi için kullanılır. Bunun yanında güneş ışıklarının yoğun olduğu saatlerde elde edilen fazla enerji dağıtım ağına geri gönderilerek gelir elde edilebilir. Bu güneş enerjisi sistemini elde etmek için ev sahipleri Tesla’ya başvurarak güneş panelleri, enerji depolayan pil ve altyapı değişiklikleri için bir anlaşma yapması gerekmektedir.Son