SSD

SSD

SSD veri aktarma hızı geleneksel yöntemlere göre çok yüksek olan ve bilgisayarlarda hard disk yerine kullanılabilen bir elektronik veri depolama aracıdır.

SSD içinde hareket eden bir parça yoktur, kullanım sırasında ses çıkarmaz ve darbelere karşı dayanıklıdır. SSD çalışması için çok az enerjiye gereksinim duyar ve ısı üretimi en az düzeydedir. SSD hard disklere göre çok daha hafiftir ve küçük boyutlarda üretilebilir.

SSD bilgisayarlarda eskiden beri kullanılan hard diskler veya hafıza kartları gibi kaydedilmiş verileri kalıcı olarak depolar. SSD çalışması için gerekli olan voltaj kesildiğinde örneğin içinde kullanıldığı dijital araçtan çıkarılırsa içindeki veriler uzun süre kaybolmaz. Günümüzde mobil dijital araçların hepsinin içinde veya birçok dizüstü bilgisayar modelinde veri depolamak için SSD kullanılmaktadır.

SSD Nasıl Çalışır?

SSD (Solid State Drive) içinde veriler NAND teknolojisi kullanan yongalar içinde depolanır. NAND teknolojisi dünyada ilk olarak 1980 yılında Toshiba tarafından hafıza kartı üretiminde kullanılmaya başlamıştır. Bu teknolojide yongaların içinde veriler transistörlerden oluşan hücreler içinde “0” ve “1” değerindeki bilgiler biçiminde depolanır. Kaydedilen verilerin silinmesi için kayıtların saklandığı elektronik devrelere biraz daha güçlü bir akım gönderilir.

SSD Türleri

SSD bilgisayarlar içinde kullanılmak üzere iki türde üretilir. Bunlardan birincisi ve sık kullanılan türü SATA III (Serial Advanced Technology Attachment III) veri aktarımı ve hard disk formatlarına uygun biçimde üretilen geleneksel SSD modelleridir. SATA III standardını destekleyen bilgisayarlarda eski model hard disk yerine sorunsuz biçimde bu türdeki SSD modellerini takarak kullanabilirsiniz.

SSD Türleri

İkinci tür SSD modelleri PCIe NVMe olarak adlandırılır. PCIe (Peripheral Component Interconnect Express) standardı ile bilgisayarda hard disk ve merkezi işlemci arasında daha hızlı veri iletimi sağlanır, NVMe (Nonvolatile Memory Express) özelliği ile SSD içinde veri akımının SATA standardına göre daha hızlı olması sağlanır.

SSD Sorunları

SSD teknolojik olarak eski model hard disklere göre birçok avantajı bulunsa da bazı ciddi sorunlar bunların yaygın kullanımını kısıtlamaktadır. Bu sorunlardan ilki günümüz koşullarında SSD modellerinin kapasitelerinin daha düşük ve fiyatlarının yüksek olmasıdır. Geçmişe göre gigabayt başına SSD fiyatları oldukça azalsa da hala hard diskler kadar ucuz değiller.

Günümüzdeki SSD teknolojisine ait en önemli sorun kısmi veya tam olarak veri kaybı durumlarıdır. SSD üzerine hızlı ve sık olarak veri yazılması, sıcak ve nemli ortamda çalışmak gibi koşullarda veri kaybı yaşanabilir. SSD içinde veri depolama için kullanılan hücrelerin rastlantısal olarak işlevini kaybetmesi de kısmi veri kaybı yaratabilir.

Bu hatalar sadece SSD için değil veri yedekleme için NAND teknolojisini kullanan hafıza kartları veya USB bellek modelleri için de geçerlidir. Günümüzde NAND teknolojisi kullanan bellek yongalarında veri kaybını engellemek için yeni teknolojiler denenmektedir fakat sorunlar tamamen çözülmemiştir. Bu yüzden günümüz koşullarında çok önemli verilerin SSD içinde saklanması önerilmemektedir.Son