SPAM

Spam

Spam Nedir? – Gelen e-mailerinizi kontrol ettiğinizde nereden geldiği belirsiz gibi görünen tanıtım amaçlı bazı gönderiler bulursunuz. Bu gereksiz e-maillerin tarihçesi internetin ilk günlerine kadar uzanıyor ve kurtulmanız çok kolay değil.

Alıcıların isteği dışında gönderilen içeriğinde çoğunlukla bir reklam olan e-maile “Spam” denir. Mailinizi kontrol ettiğinizde gelen veya “Junk” kutusunda gördüğünüz Spam’lerin ortak amacı reklamdır, bunlar genellikle bir ürünün veya hizmetin tanıtımı için gönderilirler. Bunların gönderildiği yerde bulunan kişi veya şirket size sıklıkla piyasanın çok altında bir fiyatla bir ürün, örneğin bir yazılım veya bir ilaç pazarlamaya çalışır.

Spam e-maillerin içeriğinde önemli bir şey olmaması 1993 yılında A.B.D.’de bulunan bazı kullanıcılarının aklına Hormel gıda şirketinin ürettiği “Spam” marka et konservelerini getirdi. Bu konservelerin tadı gerçekten çok kötüydü ve çoğu zaman köpek maması olarak kullanılıyordu. Bu nedenle bu gereksiz maillere Spam denilmeye başlandı.

Dünyada İlk Spam E-mail 1977 Yılında Gönderildi

Alıcının isteği dışında gereksiz mail gönderilmesi neredeyse internetin tarihi kadar eskidir. 1970’li yıllarda internet yeni bir teknolojiydi, bu basit ağın adı internet olarak değil “Arpanet” olarak geçiyordu ve dünya üzerinde çok az sayıda bilgisayar buna bağlıydı. Kullanıcılar son derece yavaş bir bağlantı ile internete bağlanıyor, basit ve çoğunlukla yazılardan oluşan sayfaları izleyebiliyorlardı. Dünyada ilk olarak internet kullanımı ile aynı zamanda günümüzde kullanılan sisteme çok benzeyen bir e-mail sistemi de kullanıma geçmişti.

1977 yılında daha sonra HP şirketi tarafından satın alınacak olan DEC adlı bilgisayar şirketi yeni bir bilgisayar modeli üretimine başlar. Bu bilgisayarların tanıtım toplantısına çok sayıda kişinin katılımını sağlamak için DEC Şirketi’nde hırslı bir mühendisin aklına interneti kullanmak gelir. Bu amaçla önce internetin ana ağının bulunduğu merkezden çok sayıda kullanıcıya ait e-mail listesini alır. Kendi bilgisayarında bu listedeki adresleri tek tek yazarak yüzlerce kişiye bu tanıtım toplantısının ayrıntılarını gönderir. O zamana kadar sadece bilinen yerlerden e-mail almış olan kullanıcılar çok şaşırır, ilk olarak e-mail adreslerinin yabancı ellere geçmesi, ikincisi internetin çok önemli olmayan bir iş için kullanılması kızgınlığa neden olur.

Spam’lerden Nasıl Para Kazanılır?

Spam denilen e-mailler ilk olarak masum bir amaçla posta kutularında görülmeye başlamıştı ama bunlar yüzünden bazı kişilerin milyonlarca dolar kazanıp zengin olacağını veya bazılarının da hapse gireceğini başlangıçta kimse tahmin etmemişti. Spam e-maillerde belirtilen web sitelerine giderseniz kredi kartı ile ödeme yapıldıktan sonra belirtilen ürünü bütün dünyaya kargoyla gönderdiklerini göreceksiniz. Bütün dünyada milyonlarca kişiye gönderilen spam e-mailleri alan kişiler arasında küçük bir oranda olsa da bir kısmı içeriğini okuyor. Bu tanıtıma inanan bazıları da belirtilen web sitelerinde alışveriş yapıyor ve böylece spam göndericileri kısa sürede ceplerini dolduruyor.

Dikkatli bir internet kullanıcısı olarak yukarıda anlatılanları kesinlikle yapmayın. Spam e-mailleri kesinlikle açıp okumayın ve tanıtımı yapılan web sitelerine kredi kartı numaranızı vermeyin. Bu önemli bilgileri güvensiz web sitelerine vermiş olan birçok kişinin dolandırıldığını veya sahte ürünler veya ilaçlar aldıklarını tahmin etmek hiç zor değil.

Spam’den Kurtulma Yöntemleri

Spam mailler her gün internet trafiğinde hatırı sayılır bir yüklenmeye neden oluyor. Bunun yanında birçok kişinin mail kutusu her gün gelen onlarca Spam yüzünden kısa sürede dolmakta. Bu Spam’lerden kurtulmak zorundayız ama nasıl? Nasıl oluyor bilinmez ama yeni bir mail adresi alır almaz Spam gelmeye başlaması yüzünden e-mail adresi sağlayıcılarının da bu işin içinde olduğunu düşündürüyor. Bunun yanında e-mail adresinizi verdiğiniz bazı web siteleri bu bilgileri üçüncü kişilere satabilir. Bir başka yöntem de kötü niyetli kişilerin kişisel web siteleri gibi e-mail adresi yazılı yerlerden adresleri ayıklayan yazılım robotları kullanılması.

Bu yöntemleri etkisiz kılarak Spam maillerden tamamen olmasa da etkili bir biçimde korunmak olanaklı. Bunun için ilk önlem olarak iki mail adresi kullanmayı alışkanlık edinin. Bir e-mail adresinizi özel ve gizli tutun sadece arkadaşlarınıza ve ciddi kuruluşlara verin. Tercihan adınızı veya başka bilgilerinizi içermeyen diğer bir e-mail adresini de gündelik olarak üyelik veya e-mail onayı gerektiren yerlere kullanabilirsiniz. Bu ikinci e-mail adresini alırken kolayca tahmin edilemeyecek sözcükler veya işaretler içeren bir isim kullanın. Bu mail adresinizi birkaç yılda bir değiştirirseniz Spam’lerin çoğundan kurtulmuş olursunuz.

Web sayfaları üzerinde e-mail adresinizi kesinlikle okunacak biçimde yazılı olarak kullanmayın. bir web sayfasında e-mail adresinizin görünmesi kesinlikle gerekliyse bir grafik kullanmayı deneyin. Bunun için üzerinde e-mail adresinizin yazılı olduğu küçük bir resim yaratarak bunu sayfanın üzerine yerleştirin. Bu basit çözüm yerine kullanıcıları mail adresinizi elle yazmaktan kurtarmak için özel yazılmış Javascript’ler kullanabilirsiniz.

Spam E-mailleri Süzen Yazılımlar Kullanın

Günümüzde kullanılan iki tür mail adresi vardır. İlk olarak “HTML bazlı” denilen tür için Hotmail.com veya Yahoo.com gibi ücretsiz mail servisi sağlayan yerlere kayıt olursunuz. Daha sonra bunları kontrol etmek için ilgili web sitesi üzerinde şifrenizi yazar ve girilen sayfalarda e-maillerinizi okursunuz. Bu sitelerde spam mailleri süzme seçeneği vardır, bunu aktif duruma getirmelisiniz. Bu siteler yeni tür spam çıktıkça süzme görevi olan yazılımlarını güncelleyerek korunmayı artırmaya çalışırlar.

Diğer tür mailler yani “POP3” mailleri okumak için Outlook Express veya Firefox gibi yazılımlar kullanılır. Bu e-mail gösteren yazılımlar üzerinde gerekli şifreleri yazıp, ayarları yaptığınızda her açılışta gelen mailler otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenir. Bu tip mail adresleriyle bilgisayarınıza virüs bulaştırma ve gereksiz spam alma şansınız daha fazladır, bu yüzden daha dikkatli olmalısınız.

Sorunlardan kaçınmak için antivirüs yazılımınız üzerinde mailleri kontrol etme seçeneğini aktifleştirmeniz gerekir. Bunun dışında e-maillerinizi okuduğunuz bu yazılım üzerinde Spam süzme seçeneğini aktifleştirmeniz gereklidir. Bundan sonra kullandığınız yazılım çoğunlukla fazla bir ayar gerektirmeden Spam mailleri süzmeye ve Junk klasörüne aktarmaya başlar.

Biraz önce sözünü ettiğimiz e-mail yazılımları iki türlü biçimde süzme işi yaparlar. Basit tipte yazılım içinde sizin kayıt yaptığınız e-mail adresleri veya konu başlıklarına göre süzme işi yapılır. Bu durumda her yeni Spam geldiğinde adres ve konu ile ilgili bilgileri yazılım üzerinde güncellemelisiniz. Son zamanlarda yaygınlaşan ikinci süzme biçiminde “yapay zeka” kullanılır. Mail yazılımı size gelen e-mailleri her seferinde değerlendirir ve benzer adres, konu veya içerik bulduğu mailleri Spam olarak işaretler. Bu ikinci seçeneğin daha etkili çalışacağını anlamak zor değil. Her iki yöntemde de bazen gerçekten önemli maillerin yanlışlıkla silinme olasılığı vardır. Bu yüzden belli aralıklarla Junk e-mail klasörünü de gözden geçirmeniz uygun olacaktır.

Spam göndericileri sürekli değişen e-mail adresleri, konu başlığı ve içerik kullanırlar. Bunun amacı e-maillerinizi okurken kullandığınız yazılımı yanıltmaktır. İnternet üzerinde e-mail göndermek tamamen ücretsiz ve sınırsız olması, ayrıca dünyada e-mailleri denetleyen bir sistem olmaması Spam göndericilerinin işini kolaylaştırır. Geçen yıllar içinde bu konuda internet kullanıcılarının bilinci çok artmış olsa da hala Spam e-mailleri okuyan hatta tıklayan çok sayıda kişi var. Bu nedenle Spam’lerden kurtulmak çok zor ama önlem alarak gelen posta kutunuza ulaşabilen gereksiz e-maillerin çoğundan kurtulabilirsiniz.Son