Sözlük S Ş T U Ü

Sözlük S Ş T U Ü

S
Saydam(Fotoğraf) Fotoğraf çekimi sırasında pozitif film kullanılarak elde edilen ve banyodan sonra üzerinde fotoğrafta olduğu gibi pozitif renklerde görüntü oluşan film türü. Bu filmler banyodan sonra bir fotoğraf gibi pozitif renklerde izlenebilir. Slayt. (İng. Slide)
Ses Kartı(Bilgisayar) Bilgisayarların kaliteli ses çıkarabilmeleri için kullanılan bir kart türü. Bazen anakart üzerinde tümleşik durumdadır, bazı bilgisayarlarda da anakart üzerine ayrıca takılır. Ses kartlerı üzerindeki girişlere mikrofon veya başka bir müzik aleti ve çıkışları üzerine de hoparlör veya kullaklık takılır. Ses kartları üzerinde eskiden beri işlev olarak doğrudan ilgisi olmasa da joystickler için bir giriş bulunur. (İng. Sound Card)
Slayt(Fotoğraf) Bakınız “Saydam”
SLR Fotoğraf Makinesi(Fotoğraf) “Single Lens Refleks” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu tip makinelerde bir ayna yardımı ile objektiften geçen ışık doğrudan bakaça yansıtılır. Böylece çekilecek fotoğrafın kompozisyonu ve ışıklandırma konusunda gerçeğe daha yakın bilgi elde edilmiş olur. Fotoğrafın çekildiği annda ayna yukarı kalkar ve bakaçtan görüntü alınmaz. (İng. SLR Camera)
Spam(Bilgisayar) Çoğunlukla tanıtım amaçlı olarak kullanıcılara istekleri dışında gönderilen mail. Çöp E-mail, Gereksiz E-mail, Junk E-Mail. Bakınız: Spam
Sürükle ve Bırak(Bilgisayar) Bir program ile çalışırken dosyaları veya başka veri parçalarını fare ile tutup istenilen yere bırakma işlemi. Bunun için istediğiniz dosyanın üzerine gelip farenizle tıklayıp bırakmadan sürüklersiniz. (İng. Drag and drop)
Ş
T
Takas Dosyası(Bilgisayar) Windows programları çalıştırırken RAM denilen belleğe birçok veri yerleştirir. Bazen bu belleğe sığmayan veya yakın zamanda kullanılmayacak veriler Windows tarafından harddisk üzerine açılan “Takas Dosyası” adlı gizli ve geçici bir dosyaya yazılır. Bu dosya sayesinde belleğin yetersiz olduğu durumlarda bilgisayarın kilitlenmesi engellenmiş olur, fakat çok büyük görüntü dosyalarını açmak gibi işlemler sırasında bu yönteme sık sık başvurulması bilgisayarı yavaşlatabilir. Geçici takas dosyası bilgisayarınızın teknik özellikleri çok yeterli olsa da Windows tarafından oluşturulacaktır, bu yüzden harddiskinizde mutlaka 1 gigabayt kadar alanı boş bırakmalısınız. Bu dosyanın ayarlarına şu yolla ulaşabilirsiniz: Başlat > Denetim Masası > Sistem > Gelişmiş > Performans > Ayarlar > Gelişmiş. Fakat deneyimli bir kullanıcı olsanız da bu ayarları değiştirmeniz önerilmez. Windows XP’nin sanal bellek kullanımı oldukça yeterlidir. Takas dosyası yüzünden sorunlar çıktığına inanıyorsanız sorunu çözmek RAM değerini veya harddisk hacmini artırmak ile sorunu daha güvenli bir biçimde çözebilirsiniz. Bu dosyanın hacmini görmek için ise klavyede ctrl+alt+del tuşlarına aynı anda basın ve açılan “Görev Yöneticisi” adlı pencerede “Performans” sekmesini tıklayın. Sanal Bellek. (İng. Swap File)
Tıklama(Bilgisayar) Farenin sol düğmesi ile bir program kısayolunun, düğmenin veya başka herhangi bir nesnenin üzerine gelip bir kere basmak. (İng. Click)
T (Time) Ayarı
(Fotoğraf)
 Bazı eski fotoğraf makinelerde bulunan bu ayar kullanıldığında deklanşöre basılıp bırakıldığında objektif ışık almaya başlar, tekrar basıldığında kapanır. Bu sayede belli süreler boyunca pozlandırma yapmak olanaklı olur.
Telefoto Lens(Fotoğraf) Bir objektifin odak uzunluğunu artırarak daha uzaktaki nesnelerin fotoğrafının çekilmesini sağlayan lens düzeni. (İng. Telephoto Lens)
Ters Işık(Fotoğraf) Fotoğrafı çekilecek objenin arkadan gelen ışıkla aydınlanması.(İng. Backlight)
TLR Fotoğraf Makinesi(Fotoğraf) “Twin Lens Reflex” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu tip makinelerde birbirinin aynı iki lens sistemi vardır. Bir lens sistemi kompozisyonu görmek ve ayarları kontrol etmek için, diğeri film üzerine ışık düşürmek için kullanılır. (İng. TLR Camera)
Tripod(Fotoğraf) Fotoğraf makinesinin özellikle uzun süreli pozlarda hareket etmemesini sağlamak için kullanılan, fotoğraf makinesinin zemine sağlam biçimde yerleşmesini sağlayan araç. Üçayak. (İng. Tripod)
THX Ses Sistemi(Elektronik) Lucasfilm Şirketi stüdyolarında çalışan bir mühendis tarafından filmlerdeki seslerin istenilen kalitede olması için gerekli olan standartlara ait kısaltma. Bu kısaltma bu sistemi icat eden mühendisin adının kullanılmasıyla elde edilmiştir. (Tomlinson Holman’s eXperiment)
TTL Makine(Fotoğraf) “Thorough The Lens” sözcüklerinin kısaltmasıdır. Bu tip makineler lens üzerine düşen ışık ile doğrudan ölçüm yapabilirler. SLR makineler de TTL sınıfına girer. (İng. TTL Camera)
U
Ü
Üstüste Baskı(Fotoğraf) Filmden fotoğraf baskısı yapılırken filmlerin üstüste konulması yada aynı fotoğraf kartı üzerine iki filmin görüntüsünün arka arkaya düşürülmesi yöntemi.
Üstüste Çekim(Fotoğraf) Fotoğraf çekimi sırasında film üzerine bir poz görüntü çekildikten sonra filmin herzaman olduğu gibi bir kare sarılmayarak diğer bir görüntü eklenmesi yöntemi. Elde edilen fotoğrafta aşırı ışıklanma olmaması için her pozun ışıklandırmasının makinenin ayarlanarak uygun oranda azaltılması gereklidir.