Sözlük O Ö P R

Sözlük O Ö P R

O
Odak(Fotoğraf) Bir lens sisteminin, karşısında ışığın yansıdığı nesnelerin görüntüsünü arkasında net olarak oluşturduğu düzlem. Fokus. (İng. Focus)
Odak Uzunluğu(Fotoğraf) Bir lens sisteminin merkezi ile sonsuz uzaklıktaki nesnelerin görüntüsünü arkasında net olarak oluşturduğu düzlem arasındaki uzaklık. Lensler genellikle bu uzaklığın alt ve üst sınırına göre sınıflanır. Bazı lenslerin odak uzunluğu sabittir. Odak uzaklığı değişebilen lensler üzerinde ise bu uzaklığın o andaki değeri ayar bileziği üzerinde görülür. (İng. Focus Length)
Ortokromatik Film(Fotoğraf) Özellikle mavi ve yeşil ışığa hassas böylece insan gözünden farklı yanıt veren film.

Otofokus
(Fotoğraf) Bir lens sisteminin çeşitli yöntemlerle görüntüyü film üzerinde otomatik olarak netleştirmesi işlevi. (İng. Autofocus)
Ö
Ön Plan(Fotoğraf) Bir fotoğrafta obje ile fotoğraf makinesi arasında bulunan nesnelerin oluşturduğu görüntü. (İng. Front Plane)
P
Pan Yapma(Fotoğraf) Hareketli nesnelerin fotoğrafını çekerken nesne ile aynı hızda objektifi hareket ettirerek arkaplanın hareketi göstermesini sağlamak. (İng. Pan Effect)
Pankromatik Film
(Fotoğraf)
 Işığın renklerini insan gözüyle aynı dengede kaydeden film.
Pano(Bilgisayar) Windows işletim sisteminde resim veya metin gibi kopyalanan verilerin depolandığı sanal alan. Örneğin bir metnin bir kısmını seçip farenin sağ tuşunu kullanarak kopyaladığınızda bu veri panoya alınır, daha sonra başka bir programda yapıştır emri verildiğinde yeniden kullanılır. Panodaki verileri Windows içinde bulunan veya çoğu ücretsiz olan başka “Pano Görüntüleyicisi” adlı programlarla görebilirsiniz. (İng. Pano)
Panorama(Fotoğraf) Sinema filmlerinde olduğu gibi çerçevesi 16:9 oranında çekilmiş fotoğraf.
Paralaks Hatası(Fotoğraf) Özellikle SLR olmayan fotoğraf makinelerinde bakaçtan görülen kompozisyon ile film ve fotoğraf üzerinde oluşan görüntü arasında fark olması durumu. (İng. Parallax Error)
Piksel(Bilgisayar, Elektronik, Fotoğraf) Bir görüntü aygıtında gösterilen görüntünün en küçük parçası. (İng. Pixel)
Polarize Filtre(Fotoğraf) Işık her yöne doğru dağılan dalgalardan oluşur. Polarize filtreler üzerlerinde bulunan çok ince yarıklar sayesinde bu dalgalardan sadece belli bir açıda olanları süzer. Böylece polarize filtre kullanımı ile özellikle bir yansıtıcı yüzeyden gelen ışıkların filme ulaşması engellenmiş olur. Bakınız Polarize Filtre (İng. Polarizer Filter)
Prefokus(Fotoğraf) Bazı makinelerde deklanşöre yarım basıldığında otofokus ve ışık ayarlarının o andaki ölçülen değerlerle kilitlenmesi işlevi. Böyle kilitli halde kadraj yapılır ve deklanşöre tam basılarak fotoğraf çekilir. (İng. Prefocus)
Push Process(Fotoğraf) Özellikle fotoğraf çekimi sırasında ışıklandırmanın yetersiz olduğu durumlarda bunu dengelemek için film banyosu yaparken banyo süresinin uzatılmasıyla kontrastın artırılması.
R
RAM Bellek(Bilgisayar) Bilgisayarın kısa dönemli verilerin saklandığı donanım parçası. Bu bellek tipinin yazılması ve okunması oldukça hızlıdır fakat bilgisayar kapatıldığında veriler silinir. İngilizcede “Random Access Memory” sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. (İng. RAM)

Renk Kayması Hatası
(Fotoğraf) Özellikle uzun süreli pozlama yaparak ve renkli film kullanılarak çekilen fotoğraflarda ortaya çıkan yeşil renk tonuna doğru kayma. (İng. Reciprocity Failure)
ROM Bellek(Bilgisayar) Verilerin sadece okunabildiği bir bellek türü. genellikle veri kaydedilmiş CD’ler sözkonusu olduğunda kullanılır. İngilizcede “Read Only Memory” sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. (İng. ROM)