Sözlük K L M N

Sözlük K L M N

K
Kadraj(Fotoğraf) Bakınız Çerçeve
Karanlık Oda(Fotoğraf) Fotoğraf çekiminden sonra film ve kart banyosu için kullanılan ışık geçirmeyen, bu işlem için gerekli malzemelerin ve araçların bulunduğu oda. (İng. Dark Room)
Kelvin (K)(Fotoğraf) Bir sıcaklık ölçüsü birimi. Uzaydaki sıcaklık yani -273 derece santigrat değeri bu ölçüm sisteminde sıfır olarak kabul edilir. Fotoğrafçılıkta da pratikte ışık kaynaklarının şiddeti için çoğunlukla bu skala kullanılır. Bu sistemde sıcak maddelerin bilinen sıcaklık ölçüsü ile yarattığı ışığın şiddeti eşdeğer olarak değerlendirilir. Örneğin öğle vakti güneş ışığı 5500 Kelvin (K), tungsten ampullerin ışığı 3200 Kelvin (K) kabul edilir.
Kısayol Tuşları(Bilgisayar) Programları kullanırken bazı işlevleri kısaca yapmak için kullanılan bazı tuş kombinasyonları. Örneğin “CTRL-ALT-DEL” kombinasyonu ile Windows işletim sisteminde Görev Yöneticisini açarsınız. (İng. Shortcut Keys)
Kilobayt (KB)(Bilgisayar) 1024 adet byte’dan oluşan veri hacmi birimi. (İng. Kilobyte)
Kompozisyon(Fotoğraf) Bir fotoğrafta obje, ön plan ve arkaplanın oluşturduğu, fotoğrafın sanatsal özelliklerinin önemli bir kısmını sağlayan kendiliğinden veya yapay olarak oluşmuş düzenlenme biçimi. (İng. Composition)
Kontrast(Fotoğraf) Bir fotoğraf veya film üzerinde açık ve karanlık tonlar arasındaki fark. (İng. Contrast)
Kromatik Aberasyon(Fotoğraf) Lens sisteminin bir prizmada olduğu gibi değişik dalga boyundaki ışığı değişik oranlarda kırması nedeniyle fotoğraf üzerinde nesnelerin etrafında gökkuşağına benzer renklerde çizgilenmelerin olması. (İng. Chromatic Aberration)
Küresel Aberasyon(Fotoğraf) Bazı lenslerin biçiminin küreye benzemesi nedeniyle merkezi ile kenarlarının odak uzunluklarının farklı olması durumunda ortaya çıkan görüntü hatası. Özellikle kalitesiz objektifler kullanılarak çekilen fotoğraflarda kenarlarda netliğin bozulduğu görülür. Gerçekte bir lensin kesiti küreye değil hiperbola benzemesi gereklidir. Bu hatanın düzeltilmesi için “asferikal” denilen hiperbola benzer kesitleri olan lensler üretilmektedir. Sferik aberasyon. (İng. Spherical Aberration)
L
Lens(Fotoğraf) Fotoğraf makinelerinde görüntüyü film düzlemi üzerinde net olarak oluşturabilmek için kullanılan tek veya daha çok mercekten oluşan parça.
Lens Hızı(Fotoğraf) Bir lens sisteminin içinde bulunan diaframın en fazla açılabildiği değer. Diaframı fazla açılabilen lens sistemleri ile daha kısa enstantane süreleri ile fotoğraf çekilebilir yani daha hızlı kabul edilir. (İng. Lens Speed)
M
Makro(Bilgisayar) Bilgisayarla çalışırken sık yapılan işlevleri bazı basit programlama dillerini kullanarak veya özel makro kaydedici programlar aracılığıyla otomatik olarak yapmak. Örneğin her akşam bir dosyayı belli bir klasöre kopyalıyorsanız, makro kaydeden bir program aracılığıyla sizin yaptığınız bu iş programlanır ve sizin istediğiniz anda sadece bir tıklama ile kolayca tekrar yapılabilir. (İng. Macro)
(Fotoğraf) Genellikle küçük cisimlerin veya canlıların çok yakından fotoğrafının çekilmesi. Bu terim “makrofotografi” olarak kullanılırsa belki daha doğru olacaktır. (İng. Macro Photography)
Makro Lens(Fotoğraf) Odak uzunluğu kısa olması nedeniyle nesnelerin çok yakınından fotoğraf çekilmesine izin veren lens sistemi. (İng. Macro Lens)
Megabayt (MB)(Bilgisayar) 1024 adet kilobyte’dan oluşan veri hacmi birimi. (İng. Megabyte)
Modem(Bilgisayar) Bilgisayarın telefon hatları aracılığıyla internete veya başka bilgisayarlara bağlanmasını sağlayan araç. Bu isim “Modülatör” ve “Demodülator” terimlerinin kısaltılarak birleştirilmesinden türetilmiştir. (İng. Modem)
Monopod(Fotoğraf) Bir fotoğraf makinesinin titreşmesini önlemek için kullanılan tek bir ayaktan oluşan destek. Tripoda göre daha kolay taşınabildiği için hızlı fotoğraf çekilmesi gereken yerlerde kullanılabilir.
Multimedya(Bilgisayar) Resim, ses ve görüntü gibi değişik ortamların aynı anda kullanıcıya sunulması. (İng. Multimedia)
N
Negatif Film(Fotoğraf) Banyo edilmiş ve üzerinde fotoğrafı çekilen görüntüye ait renklerin karşıtları izlenen film. (İng. Negative Film)
Not Defteri(Bilgisayar) ASCII formatındaki yazı dosyalarını açıp okuyabilen veya kaydedebilen Windows’un bir eklenti programı. (İng. Notepad)