Sözlük A B C Ç

Sözlük A B C Ç

A
Açıklık Öncelikli(Fotoğraf) Bazı gelişmiş fotoğraf makinelerinde, kullanıcının diafram açıklığını sabit olarak ayarlaması ve makine içindeki pozometrenin ise enstantane süresini saptaması işlevi. (İng. Aperture Priority, AP)
Aksesuar (Fotoğraf) Fotoğraf çekilmesi sırasında kullanılan fotoğraf makinesi ve film dışındaki donanım. Tripod, flaş, filtreler ve çantalar vs. bu sınıfa girer. (İng. Accessory)
Aktif Pencere(Bilgisayar) Bir işletim işletim sisteminde ekranda en önde bulunan ve o anda kullanılabilen programa ait pencere. (İng. Active Window)
Alan Derinliği(Fotoğraf) Bir lens sisteminin obje üzerine odaklanırken net olarak görüntü oluşturabildiği uzaklık dilimi. Bakınız: Alan Derinliği (İng. Depth Of Field, DOF)
 
Alt Dizin
(Bilgisayar) Bir işletim sisteminde dosya sisteminde bir dizin içinde bulunan diğer bir dizin. (İng. Subdirectory)
APS (Advanced Photo System)(Fotoğraf) Kodak, Canon, Fuji, Minolta ve Nikon firmaları tarafından oluşturulmuş bir film, banyo ve fotoğraf baskısı sistemi. Bu sistemde amatörlerin işini kolaylaştırmak amacıyla fotoğraf makinesinin filmle ilgili ayarları manyetik olarak saklanır. Banyo ve kart baskısı sırasında yapılan işlemler bu sayede otomatik olarak yürütülerek daha iyi sonuçlar alınır. (Bazı firmalar bu tip makinelerin ve filmlerin üretimini durdurmuştur.)
Arkaplan(Fotoğraf) Fotoğrafta asıl obje arkasında izlenen görüntü parçası. (İng. Backplane)
ASA(Fotoğraf) American Standards Association tarafından önerilen film hızı ölçüsü. Bu değerler ISO değerlerinin eşitidir fakat günümüzde artık kullanılmamaktadır. Bakınız “Film Hızı”
ASCII(Bilgisayar) Bilgisayar içinde veya bilgisayarlar arasında veri alışverişinde kullanılan standart karakter kodlaması. İngilizcedeki “American Standard Code for Information Interchange” teriminin baş harflerinden oluşur.
ASCII Editörü(Bilgisayar) ASCII formatındaki verileri okuyup kaydedebilen basit bir editör tipi. Windows işletim sisteminde Not Defteri veya WordPad bu iş için kullanılabilir.
Asferikal Lens(Fotoğraf) Küresel aberasyonu önlemek için kesiti küreye benzemeyen biçimde üretilmiş lens türü. Böylece kalitesiz lensler kullanıldığında görülen, fotoğrafların kenarlarında netliğin bozulması hatası önlenmiş olur. (İng. Aspherical Lens)
B
B (Bulb) Ayarı(Fotoğraf) Bu ayar genellikle fotoğraf makineleri üzerinde enstantane ayarı yakınında bulunur. Kullanıldığında lens deklanşöre basıldığı süre boyunca ışık almaya başlar, deklanşör bırakıldığında ışık girişi biter. (İng. Bulb)
Bağlantı Noktası(Bilgisayar) Bilgisayarların aralarında veya internetle bağlantı kurmak için kullandıkları veri alışverişine yarayan soket. Modemler, seri portlar veya USB portlar bu sınıfa girerler. (İng. Connection point)
Bakaç(Fotoğraf) Vizör. Fotoğraf makinesinde fotoğraf çekimi sırasında kompozisyonun sınırlarını ve bazı ayarları görmek için kullanılan küçük optik pencere. Vizör. (İng. Visor)
Balık Gözü Lens(Fotoğraf) Çok geniş açılı (180 Derece) bir lens türü. Bu lensle çok geniş alanların fotoğrafını çekmek olanaklı olur fakat görüntüde bozulmalara neden olur. (İng. Fish Eye)
Bayt(Bilgisayar) En küçük veri biriminin (bit) sekizinin birleşmesinden oluşan veri topluluğu. Bilgisayar bu veri grubunu toplu olarak işlediğinde bir anlam kazanacaktır. Bunun yanında bilgisayarın bilgileri üzerine yazdığı harddisk hacminin ölçümü için de bu birim kullanılır. Örneğin 40 gigabaytlık bir harddisk içinde yaklaşık 40 milyar bayt saklamak için yer vardır. (İng. Byte)
Belge(Bilgisayar) Bir bilgisayar programı kullanarak üzerinde değişiklik yaptığımız özel yapıda dosya. Bu dosyanın uygun programla çalıştırılmasıyla üzerinde çalışmak için kulanabileceğimiz bir yazı, bir resim veya bazen müzik elde ederiz. (İng. Document)
Bit(Bilgisayar) Bilgisayarın kullanabileceği veya saklayabileceği en küçük veri parçası. Bilgisayarların içindeki devrelerde işler ikili düzende akımlarla yapıldığından bir bit’in değeri “1” veya “0” olabilir. (İng. Bit)
Boot
Etmek
(Bilgisayar) Bir bilgisayarın tamamen kapalı durumda iken açma düğmesine basılınca önce kendisine ve çevre birimlere elektrik gönderip çalışmasını sağlaması, daha sonra da işletim sistemi ve diğer programları çalıştırıp kullanıma hazır gelmesi. Bu terimin kaynağı İngilizce’deki “boot” (askerlerin giydiği bot) sözcüğünün kullanıldığı askeri bir terimden gelir, buna göre bilgisayarın açılması askerlerin botlarını giyip savaşa hazırlanmasına benzetilmiştir. (İng. To Boot veya Booting)
Braket(Fotoğraf) Işık ayarı konusunda karar verilemediği durumlarda küçük ışıklandırma ayarı değişiklikleri yapılarak aynı kompozisyonun arka arkaya yapılan fotoğraf çekimi. Bu fonksiyon gelişmiş makinelerde otomatik olarak gerçekleştirilir fakat diğer tip makinelerde de ışıklandırma ayarları elle değiştirilerek yapılabilir. (İng. Bracketing)
C
CD(Elektronik, Bilgisayar) Müzik çalmakta veya bilgisayarlar için veri depolamakta kullanılan, üzerindeki verileri lazerle okunan plastik yansıtıcı disk. İngilizcedeki “Compact Disc” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.
CD Sürücü(Elektronik, Bilgisayar) İçindeki lazerle CD’leri okuyarak müzik çalmakta veya bilgisayarlar için veri okumakta veya yazmakta kullanılan araç. Bilgisayarlar için içine takılan external veya bir bağlantı kablosuyla dışarıdan bağlanan external tipte olmak üzere iki tipi vardır. Ayrıca okuma ve yazma tipine göre de sınıflandırılabilir, örneğin sadece okuma yapabilen tipleri yanında CD veya Bluray kaydedebilen tipleri de vardır. (İng. CD Driver)
CD-R VE CD-RW(Elektronik, Bilgisayar) Kaydedilebilir CD türleri. CD-R denilen tipte yalnızca tek kez kayıt yapabilirsiniz. CD kaydedici programnızda gerekli ayarları yaparsanız CD-R tipindeki CD’ler üzerine doluncaya kadar birçok kez ekleme yapılabilir. CD-RW tipinde olanların ise yapısı farklıdır, bu tip CD’lere defalarca (500 ile 1000 kez arası) yazma ve silme yapılabilir.
CD-ROM(Bilgisayar) İçinde özellikle bilgisayar verisi veya bir program kaydedilen sadece okuma yapılabilen CD. İngilizcedeki “Compact Disc ve Read Only Memory” sözcüklerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.
Close-up Lens(Fotoğraf) Bir lens sisteminin önüne takılarak objenin daha yakınından fotoğraf çekmeyi sağlayan lens. Bu lens sayesinde “makro lens” denilen türe gereksinim duyulmadan sorun daha basit bir biçimde çözülmüş olur.
Ç
Çerçeve(Fotoğraf) Bir fotoğrafın sınırlarını oluşturan çizgi. Bazen fotoğraf içinde bir görüntüyü veya objeyi çevreleyen örneğin bir pencere gibi nesneler de bir çerçeve oluşturur. Kadraj. (İng. Frame)
Çift Tıklama(Bilgisayar) Bir ikonun, kısayolun veya herhangi bir nesnenin üzerine fare imleciyle gelip sol tuşla kısa aralıkla ard arda iki kere tıklamak. (İng. Double Click)
Çözünürlük(Elektronik, Bilgisayar, Fotoğraf) Bir bilgisayar, televizyon, fotoğraf veya video görüntüsü gibi sayısal yolla oluşturulmuş görüntülerin üzerindeki yatay ve dikey boyutlardaki görüntü noktası (piksel) sayısı. Çözünürlük arttıkça görüntü kalitesi artacaktır, bunun yanında yüksek çözünürlüklü bir görüntü yaratmak ve göstermek için için gerekli olan donanım özellikleri de daha gelişmiş olmalıdır. (İng. Resolution)