Sonbahar Fotoğrafları

Sonbahar Fotoğrafları

Sonbahar Renkleri Her Zaman Güzeldir – Basit olarak söylersek sonbaharda fotoğraf çekmek hem çok zevklidir hem de çok kolaydır. Sonbahar, doğada belki de en güzel renklerin bulunduğu bir mevsimdir. Doğada diğer mevsimlerde bazen göze güzel görünen manzaraların fotoğraf baskısı üzerinde soluklaştığına sık rastlanır fakat sonbaharda oluşan renkler fotoğraflarda çok güzel görünecektir.

Özellikle sabah erken ve akşam güneş batarken oluşan sarı ve yatık güneş ışınları sonbahar mevsimindeki renk etkisini artıracaktır. Fotoğraf çekerken polarize filtre veya sarı renk etkisini artıran filtreleri kullanmanız fotoğraflarınızda daha güzel renklerin oluşmasını sağlayacaktır. Bu mevsimde, sıcak mevsimlere göre, sabahları az sis ve nem vardır. Bu durum da çektiğiniz fotoğrafların daha berrak olmasını sağlayacaktır. Fotoğraf tekniğiniz konusunda bir değişiklik planlıyorsanız, örneğin yeni bir makine aldıysanız veya yeni bir lens kullanmaya başlayacaksanız sonbahar uygun bir mevsim olacaktır.

Sonbahar Fotoğrafları İçin Hızlı Olmalısınız

Unutmayın sonbaharda oluşan renkler 3-4 hafta içinde kaybolacaktır. Fakat endişelenmenize gerek yok bu mevsimde güzel fotoğraflar çekmek için çok uzaklara gitmeniz gerekmez, sokağınızda bulunan bir ağaç veya gökyüzündeki güzel bulutlar fotoğraflarınızı güzelleştirecektir. Fotoğraf makinenizi sürekli yanınızda taşımaya çalışın çünkü sonbahar sıklıkla sürprizler yapan bir mevsimdir. Eğer zaman açısından şanslı bir meslekteyseniz, her boş olduğunuz zamanda, hafta içi günlerde de fotoğraf çekmeye çalışın. Böylece manzarası güzel olan yerlerde tenha olduğu zamanlarda bulunma şansınız olur. Amacınız o zamana kadar görülmüş en güzel fotoğrafı çekmek olmamalı, kendinizi bu konuda rahat hissetmelisiniz. Sadece ışığı, renkleri ve objeleri izleyerek elinizden geleni yapmaya çalışın.

Sonbahar mevsiminin başladığını arka arkaya gelen yağmurlu günler gösterir. Yüksekte bulunan ince bulutlar güneş ışığını süzerek sonbahar renklerinin güzelleşmesini sağlayacaktır. Böyle bulutlar varsa gökyüzünü fazla göstermeden, güzel makro, mimari ve hatta portre fotoğrafları çekebilirsiniz. Yağmur sonrası oluşan ıslak sokaklar, yansımalar, renkli şemsiyeler ve etkileyici gökyüzü manzaraları fotoğraf çekmek için güzel görüntü örnekleri olacaktır. İnsan fotoğrafları çekmek isterseniz yağmurdan kaçanlar, renkli şemsiyeler ve ıslak camlardan dışarıdaki ışıkların görüntüsü gibi çok değişik anlar yakalayabilirsiniz.

Sonbahar Fotoğrafları İçin Çözülmesi Gereken Sorunlar

Fotoğraf makinenizin ıslanmasından korkarak hiç birşey yapmadan beklemek bu güzel fırsatları kaçırmanıza neden olacaktır. Sonbaharda sık oluşan güçlü rüzgarları da unutmamak gerekir. Rüzgar etkisiyle hareketli bitkiler sizin için fotoğraflarınızı renkle boyayacaktır. Bunun için makinenizi tripoda yerleştirip kompozisyonunuzu oluşturduktan sonra 1/4 saniye gibi uzunca bir poz süresi vermeniz yeterli olacaktır. Dalları ve yaprakları böyle hareketli bir ağaç altında bir obje örneğin bir insan olması durumunda güzel bir fotoğraf olacaktır değil mi?

Sonbaharın tipik bir doğa olayı da sistir. Sis görünümü fotoğraflarınıza gizemli ve sihirli bir hava katar. Sis çoğunlukla akarsuların yüzeyinde vya tepelerin eteklerinde sabah erken saatlerde bulunur. Sisli görüntülerde makinenizin otofokus gibi ayarlarına güvenmeyin, görüntü içinde makinenizin ayarları yapabileceği keskin bir nesne olmayacaktır. Bu durumda ayarlarınızı elle yapmalısınız. Ayrıca varsa kullandığınız ultraviyole filtreyi, sis görüntüsünün filme daha değişik bir biçimde düşmesini sağlayacağından çıkarmalısınız. Gökyüzünde yüksekte bulunan düz bulutlar varsa gökyüzünü fotoğrafınıza katmamaya çalışın veya nötral dansite degrade filtre kullanın. Sis fotoğrafları çekerken 81A veya Skylight 1A gibi filtreler kullanmanız renklerin daha doygun olmasını sağlayabilir.Son