SD Kart

SD Kart

Secure Digital (SD) kart, çok sayıda üretici tarafından piyasaya sunulan değişik modeller ile dünyada en yaygın olarak kullanılan hafıza kartıdır. SD hafıza kartları günümüze kadar teknolojik yeniliklerle birlikte çok değişik tiplerde üretilmiştir.

SD hafıza kartı dijital fotoğraf makinesi, Mp3 çalar veya bilgisayar gibi çıkarılabilir hafıza kartına veri kaydedebilen ve okuyabilen cihazlarda kullanmak üzere ilk olarak 1999 yılında Toshiba, Sandisk ve Matsusita (Panasonic) tarafından oluşturulan bir birlik tarafından üretilmiştir. SD kart diğer hafıza kartı ve SSD modelleri gibi veri depolamak için NAND teknolojisi kullanmaktadır. Günümüze kadar SD hafıza kartları SD, MiniSD ve microSD olmak üzere üç farklı modelde üretilmiştir. Bu modellerden MiniSD günümüzde artık üretilmemektedir.

Secure Digital KartMiniSD KartmicroSD Kart
Secure Digital KartMiniSD KartmicroSD Kart

SD Kart Tipleri

SD hafıza kartı tipleri arasında kart kapasitesi, veri aktarma hızı ve dosya sistemi konusunda farklılıklar olabilir. SD kart standartlarına göre bu farklı teknik özellikler için farklı kısaltmalar kullanılır.

KapasiteDosya Sistemi
SD (Secure Digital)En fazla 2GBFAT 12, FAT 16
SDHC (SD High Capacity)2GB-32GBFAT 32
SDXC (SD Extended Capacity)32GB-2TBexFAT

Yakın zamanda üretilen ve SDHC (SD High Capacity) veya SDXC (SD Extended Capacity) tipinde SD hafıza kartını destekleyen dijital cihazlar eski SD hafıza kartı tipini de destekler. Bunun yanında yeni cihazlarda eski SD tipinde olan SD hafıza kartları veri aktarım hızı yavaş ve kapasitesi az olduğu için doğal olarak kullanılması önerilmez. Yeni SDHC ve SDXC tipinde olan hafıza kartları ise eski SD tipi kartları kullanan cihazlarda kullanılamayabilir. Bazı eski model dijital cihazlar yazılım güncellemesi (İng. firmware update) sonrasında yeni tipteki SDHC veya SDXC hafıza kartlarını tanıyabilir.

SD Hafıza Kartı Yazma Koruması

SD hafıza kartında diğer kartlarda olmayan bir veri koruma özelliği vardır; veri yazma önleyici düğme. SD hafıza kartlarındaki bu fiziksel düğme kapalı (İng. Locked) duruma getirilirse kullanım sırasında SD hafıza kartının üzerindeki dosyaların yanlışlıkla silinmesi ve yeni dosya eklenmesi engellenir. Bu veri yazmayı önleyici düğme MiniSD ve microSD modelindeki kartlarda bulunmaz. Fakat bu SD hafıza kartı modellerini kullanırken bir SD kart adaptörü gerekiyorsa, bu adaptörün üzerindeki düğme ile yanlışlıkla yazmayı engelleyebilirsiniz.

SD Hafıza kartında yazma engelleyici kilit burada gösterilen yerde bulunur.
(Büyütmek için tıklayın)

SD hafıza kartlarındaki bu düğme bazen kart cihaz içine yerleştirilirken kapanabilir ve kullanım sırasında veri kaydetme yapılamaz. Bu yüzden kullanım sırasında böyle bir sorunla karşılaşırsanız öncelikle SD hafıza kartını cihaz içinden çıkarıp düğmenin durumu kontrol edilmelidir. Bunun yanında zaman içinde veri yazmayı önleyici düğme bozulabilir, böyle bir durumda yeni bir SD hafıza kartı veya SD kart adaptörü satın almalısınız.

SD Hafıza Kartının Hızı

SD hafıza kartlarının veri yazma ve okuma hızı teknolojik gelişmeler sayesinde çok artırılmıştır. Bu nedenle birçok profesyonel ve amatör daha sonraları piyasaya çıkan Compact Flash ve XQD hafıza kartlarının sağladığı avantajlara rağmen SD hafıza kartı kullanmaya devam etmektedir.

Tek Fotoğraf ve SD Video (480p)Hızlı Fotoğraf veya HD Video (720p)Full HD Video (1080p)4K Video8K Video
Veri Aktarım Hızı (Yaklaşık)2 MB/s4 MB/s6 MB/s10-30 MB/s60-90 MB/s
SD Kart / microSD KartClass 2 (C2)Class 4 (C4)Class 6 (C6), Video Class 6 (V6), UHS Class 1 (U1), UHS Class 3 (U3)UHS Class 1 (U1), UHS Class 3 (U3), Video Class 10 (V10), Video Class 30 (V30)Video Class 60 (V60), Video Class 90 (V90)

SD hafıza kartı satın almadan önce kullanım sırasında yaratacağınız dosyalar için gereken veri aktarma hızını tahmin etmeniz gereklidir. Hafıza kartı veya paketinin üzerinde yazılan hız bilgisi veri okuma hızını gösterir. Halbuki gerçekte hafıza kartının kullanımı sırasında en fazla zorluk yaratan konu veri yazma işlemidir. Örneğin hızlı fotoğraf çeken bir kullanıcı kart üzerine yazma hızından daha fazla veri yüklemesi yaparsa dijital fotoğraf makinesi bekleme moduna geçer ve oluşan dosyaların kart üzerine yazılma işlemi bitinceye kadar yeni fotoğraf çekilmesine izin vermez. Bu yüzden hafıza kartı satın alırken kullanım sırasında gerekecek veri aktarma hızına göre bir üst kademede bulunan tipi seçmelisiniz.Son