Sahte Hafıza Kartı

Sahte Hafıza Kartı

Mağazadan veya internetten yeni satın aldığınız bir hafıza kartı kullanırken beklenmeyen sorunlar çıkarıyorsa sahte olabilir. Dünyada birçok ürünün sahtesi olduğu gibi artık hafıza kartlarının da sahtesi üretiliyor. Sahte hafıza kartlarının dış görünümü tanınmış markaların ürettiği modellerin neredeyse hatasız bir kopyası olduğu için kolaylıkla aldanabilirsiniz.

Neden Sahte Hafıza Kartları Satılıyor?

Hafıza kartı üretiminde kullanılan hafıza yongaları dünyada sadece birkaç şirket tarafından üretiliyor ve yıllardan beri talep fazlalığı nedeniyle hafıza kartı fiyatları benzer bilgisayar aksesuarlarına göre daha fazla. Hafıza kartlarının yapısı çok karmaşık olmadığı gibi hafıza kartı üretmek için kullanılan makine de fazla maliyetli değil. Bu yüzden sadece tanınmış markalara sahip olan büyük şirketler değil, bu makineye sahip olan küçük işletmeler de hafıza kartı üretebilir.

Özellikle Uzak Doğu kökenli bazı üreticiler hafıza kartı içinde kullanılan yongaları dışarıdan satın almak koşuluyla sahte hafıza kartları üretmektedir. Bu sahte kartların dış görünüşü tanınmış markalara ait ürünlere benzer, fakat içindeki yongalar eski teknoloji ürünü ve küçük hacimlidir. Kullanılan bu küçük hacimli yongalar üzerinde oynama yapılarak bir bilgisayar veya dijital cihaz içinde büyük hacimli olarak görülmesi sağlanır.

Sahte Hafıza Kartı Nasıl Anlaşılır?

Sahte Hafıza Kartları Çok Ucuzdur – Dış görünüşü tanınmış markalara çok benzer üretilen sahte hafıza kartlarının fiyatları oldukça ucuzdur. Birçok kişi bu ucuzluğun Uzak Doğu kökenli başka türden bilgisayar parçalarının genel olarak ucuz olması yüzünden olduğunu düşünür. Bu kural hafıza kartları için geçerli değildir, örneğin günümüzde uluslararası satış yapan sitelerde iyi bir markanın 128 GB kapasitesinde microSD hafıza kartı yaklaşık 85 $ veya XQD kartı olarak yaklaşık 200 $ fiyata satılıyor. Bunun yanında aynı kapasitede bir hafıza kartının fiyatının 20 $ olmasına şüphe ile bakmalısınız, bu durum sizi yanıltmamalı.

Bunun yanında sahte olmayan fakat çok eski tarihlerde üretilmiş hafıza kartları da çok ucuza satılabiliyor. Bu eski kartların veri saklama teknolojisi eski olduğu için kullanım sırasında sorun yaratma olasılığı daha fazladır. Eski tarihli hafıza kartları içinde bulunan yongalar kart hiç kullanılmış olmasa bile kısmen bozulmuş olabilir. Bunlar gibi birçok nedenden dolayı eski tarihli hafıza kartlarını satın almayın, evde kullandığınız eski tarihli hafıza kartları varsa yenileri ile değiştirin.

Sahte Hafıza Kartlarının Görünüşleri İyi Markalara Benzer Fakat Bazı Hatalar Bulunur – Sahte hafıza kartı üreten kişiler belki iyi yabancı dil bilmediklerinden veya belki de üretim sırasında yüksek kalitede araçlar kullanmadıklarından sahte hafıza kartı veya paketi üzerinde bazı hatalar görülür. Örneğin yazı tipi ve harflerin arasındaki boşlukların değişik olması veya renklerde dikkatle bakınca ortaya çıkan farklılıklar gibi hatalar olabilir. Bazı sahte hafıza kartları üzerinde hafıza kartı üretimi yapmayan bir şirketin adı yazılmış olabilir. Bu nedenle hafıza kartı satın alırken paket veya hafıza kartı üzerinde bulunan yazılar ve grafiklere dikkat etmeniz gereklidir.

İnternette alışveriş sitelerinde kısa bir araştırma ile bu iki sonucun benzerlerini kolayca bulabilirsiniz. Solda Sandisk tarafından satılan gerçek bir microSD kart ve sağda gerçeğine göre yarı fiyata satılan sahte bir microSD hafıza kartı. Sahte kartın orijinal Sandisk hafıza kartına benzetilmek istendiğine dikkat edin. Bunun yanında sahte karta ait yorumların çoğunun çok kötü olmasına rağmen ürün puanının çok yüksek olduğunu görebilirsiniz, bu sizi aldatmamalı.
(Büyütmek için tıklayın)

Sahte Hafıza Kartının Gerçek Kapasitesi Üzerinde Yazan Değerden Küçüktür – Sahte hafıza kartlarının ucuz olmasının asıl nedeni içinde eski model ve oldukça küçük kapasiteli hafıza yongalarının bulunmasıdır. Fakat üretici kişiler sahte hafıza kartının kapasitesinin bir bilgisayarda bakıldığında üzerinde yazılmış değerde görünmesini sağlayan değişiklik yapmıştır. Bir sahte hafıza kartına bilgisayarda görülen kapasite kadar hacimde dosya kaydetmeye çalışırsanız bu işlemin olmadığını göreceksiniz.

Sahte Hafıza Kartları Yavaş Çalışır ve Sık Arıza Yapar – Sahte hafıza kartı üzerinde eski model hafıza yongaları olduğu için dosya aktarma hızı çok yavaştır. Bunun yanında kullandığınız dijital cihaz düşük kapasiteli ve eski model bir hafıza kartına veri aktarmaya çalışınca hata ortaya çıkar. Bunun sonu hafıza kartının dosya sisteminin bozulması veya hafıza yongaları içindeki elektronik sistemin iş göremez hale gelmesiyle tamamen çalışamaz duruma gelmesidir.

Sahte Hafıza Kartı Satın Alırsanız Yapmanız Gerekenler

Yanılarak sahte hafıza kartı satın alırsanız, harcadığım para fazla değildi veya bu işle uğraşmak zaman alabilir diye düşünerek vazgeçmeyin. Böyle bir durumda hem kendiniz hem de diğer alıcıların iyiliği için yapmanız gereken iki önemli göreviniz var.

Bunlardan ilki satın aldığınız sahte kartı iade edip ödediğiniz parayı geri almaya çalışmalısınız. Bu işlem kartı satın aldığınız yere ve kişiye göre kolay veya zor olabilir, fakat yine de zaman ayırıp bu işlemi yapmanız çok önemli. Tahmin edeceğiniz gibi sahte kart satıcıları bazen inkar etseler de sattıkları kartı durumu bilerek satmışlardır. Bu durumda parayı geri ödemeleri bu kötü satıcılar için yeterli olmasa da bir ceza yerine geçecektir.

Sahte kart satın alırsanız yapacağınız ikinci önemli görev diğer alıcıların bu konudan haberdar olmasını sağlamak olmalıdır. Bunun için sahte kartı internetten satın aldıysanız, aynı yerde satıcıya ait yorum yaparak durumu anlatabilirsiniz. Bir mağazadan aldıysanız Google Business, Şikayetvar.com veya popüler forum sitelerinde satıcı hakkında yorum yazabilirsiniz.Son