Pillerin Geri Dönüşümü

Pillerin Geri Dönüşümü

Pillerin ömrü tamamladıktan sonra çöpe atılması çoğu zaman çok ciddi çevre sorunlarına neden olabilecek kötü bir davranıştır. Pillerin içinde türlerine göre doğaya son derece zarar verebilecek kimyasal maddeler vardır. Bu yüzden bütün dünyada pillerin üretiminde zararlı madde kullanımı kısıtlanmaya veya pillerin zararsız biçimde toplanması için kanunlar vardır.

Bitmiş Pilleri Çöpe Atmayın

Atık Pil Kutusu
(Büyütmek için tıklayın)

Dünyadaki her ülkede olduğu gibi Türkiye’de de pil geri dönüşümü için bir sistem kurulmuştur, kesinlikle bunu kullanmaya çalışın. Yani bitmiş pilinizi belediyeler, valilikler veya satıcı şirketlerin kurduğu sisteme verirseniz, pil içindeki kimyasal maddeler ayrılarak tekrar kullanılabilir veya uygun biçimde atılmış olur. Pil toplama kutularını alışveriş merkezlerinde, eczanelerde, araç muayene istasyonlarında veya belediyelerin tespit ettiği yerlerde bulabilirsiniz.

Alkalin piller, çok uzun süreden beri doğaya zararlı maddeler kullanılmadan üretilmektedir. Bu yüzden alkalin pilleri bittikleri zaman normal çöpe atabilirsiniz. Alkalin pillerin normal çöpe atabileceğiniz konusundaki bilgiyi de yine pilin üzerinde görebilirsiniz. Bu konuda emin değilseniz bunları diğer tür piller gibi özel pil toplama kutularına atmanız daha doğru olacaktır.

Şarj edilebilir piller, yani evde kullanılan nikel metal hidrit (Ni-MH) piller veya cep telefonu ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan lityum iyon piller kesinlikle normal çöpe atılamaz. Bunlar pil toplama kutusuna veya bilgisayar satış mağazalarına bırakılmalıdır.

Düğme piller, küçük boyutlarda olmalarına rağmen çok sayıda zararlı kimyasal madde içerir. Bu yüzden pil toplama kutularına atmanız gereklidir.

Otomobil aküleri, içinde insan sağlığı için son derece zararlı metaller ve kimyasal maddeler içerir.  Bu yüzden eski otomobil akülerinizi kesinlikle evde saklamayın veya normal çöpe atmayın. Eski otomobil aküleri satış yerleri tarafından geri alınmaktadır ve buradan geri dönüşüme gönderilmektedir.Son