Pil Seçimi

Pil Seçimi

Evde kullandığınız herşeyin içinde piller var ve siz pil almaktan bıktınız. Piller ise hiç ucuz değil, doğru kararlar vermezseniz kullandığınız elektronik aletlerin pil masrafı bütçenize önemli bir yük getirebilir.

Sahibi olduğunuz cep telefonu, tablet, dijital fotoğraf makinesi veya dizüstü bilgisayar gibi taşınabilir dijital cihazlar kendileri için özel üretilmiş pilleri kullanırlar. Bu durumda pil ömrü tamamlanınca aynı marka ve model cihaz için uygun olan pil türünü almanız veya ilgili serviste değişim yaptırmanız en uygunu olacaktır. Çok zorunda kalmazsanız kullandığınız araçlar için üretici şirket tarafından onaylanmamış pilleri satın almayın.

Bazı elektronik cihazların içinde bulunan piller standart boydadır ve bittiğinde veya ömrünü tamamladığında kolayca değişebilir. Bu durumda hangi pil türünü kullanacağımızı seçmek bize kalır. Piller hakkında okuduğunuz veya etraftan duyduğunuz birçok bilgi kafanızı karıştırmış olabilir, aşağıda bu konuda önerilerimizi okuyacaksınız.

İlk Önerimiz Şarj Edilebilir Pilleri Tercih Etmeniz

Günümüzde piyasada bulunan şarj edilebilir piller kimyasal olarak iki türdedir. Şarj edilebilir türde olan nikel metal hidrit piller (NiMH) tam bize göre olacaktır. Nikel metal hidrit pilleri standart pil boylarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Nikel metal hidrit piller biraz pahalıdırlar fakat bellek etkisi yok sayılabilir ve kapasitesi çok fazladır. Bunun yanında nikel metal hidrit pillerin çevreye zararı da yoktur. Bu pillerin yeni çıkan geliştirilmiş tipleri bir alkalin pil kadar enerji depolayabilirler.

Şarj edilebilir diğer pil türü lityum iyon piller, hafiftir ve kısa sürede şarj olurlar, fakat bunların bazı türleri dikkatli kullanılmazsa güvenlik sorunları çıkarabilir. Bu piller çok çeşitli boyutlarda olabilir, neredeyse her marka ve model araç için ayrı boyutlarda lityum iyon pili üretilmektedir. Lityum iyon piller ayrıca standart pil boyutlarında üretilir fakat bunların yarattığı voltaj değeri yüksek olduğu için kişisel elektronik araçlarda kullanılamaz.

Lityum iyon piller bilgisayarlar, cep telefonları veya fotoğraf makineleri gibi taşınabilir yüksek teknoloji araçlarında kullanılırlar. Bu araçlar içindeki ömrünü tamamlamış pillerin değişimi çoğu zaman sadece ilgili servislerde yapılabilir. Lityum iyon pillerle ilgili sürekli teknolojik yenilikler olmaktadır. Bu piller zamanımızda hala geliştirme aşamasındalar ve giderek daha güçlü ve güvenli olmaktadırlar. Gelecekte lityum iyon pillerin avantajları nedeniyle giderek önemlerini artıracaklarını kestirmek çok kolay.

Şarj Edilemeyen Piller Ne Zaman Kullanılır?

Şarj edilemeyen piller grubunda olan alkalin piller, uzun kullanım süreleri ve akmaya karşı dayanıklı yapıları pahalı elektronik aletlerinizin başına bir kaza gelmesini engelleyecektir. Çok düşük güç harcayan uzaktan kumanda, sayısal tartı aletleri ve elektronik saat gibi aletlerde kısa sürede kendiliğinden boşalan şarj edilebilir pilleri kullanmanız uygun olmaz. Biliyorsunuz uzaktan kumanda veya saat gibi az güç tüketen aletler içindeki alkalin piller normal bir kullanımla yıllarca dayanır. Bu tip aletler için şarj edilebilir pil kullanırsanız 2-3 ayda bir çıkarıp şarj etmeniz gerekmesi size zaman içinde zor gelecek.

Şarj edilebilen pillerin, örneğin nikel metal hidrit pillerin, voltajının tam dolu olduklarında bile 1.2 volt olduğunu unutmayın, alkalin piller ise 1.5 volt gücündedir. Elektronik aletler genellikle 1.5 veya 3 volt ile çalışacak biçimde üretilirler. Kullandığınız pillerin voltajı düşükse saat veya tartı aletiniz doğru çalışmayabilir. Şarj edilebilen piller herhangi bir kısa devre durumunda devrelere çok yüksek güçte elektrik akımı geçebilir, bu durum elektronik alete onarılamayacak kadar hasar verebilir.

Alarmlar veya yangın dedektörleri gibi güvenlik araçlarında kesinlikle lityum pil kullanın. Lityum piller (şarj edilebilir lityum iyon pillerle ismini karıştırmayın) kullanılmadığı çok uzun süreler içinde boşalmazlar, örneğin 10 yıl dayanabilirler. Lityum piller, alkalin piller gibi yüksek akım güçleri nedeniyle fotoğraf makinelerinde de kullanılırlar.Son