Opera

Opera

Opera çok uzun süreden beri piyasada bulunan ve küçük de olsa sadık bir kullanıcı kitlesi olan bir internet tarayıcısı. Opera tarayıcısı ilk olarak 1994 yılında Norveç’te bulunan bir yazılım şirketi tarafından piyasaya sunulmuştu.

İnternetin eski günlerinde internet kullanıcıları işletim sistemi olarak Windows çok yaygın olduğu için Microsoft İnternet Explorer’a mahkum olmuş durumdaydı. Bazı meraklılar ise Opera kullanmaya başladıklarında çok etkilenmişlerdi, çoklu pencere veya sekme açabilmek, sağ fare tuşunda gerçekten kullanışlı seçeneklerin olması, sayfaları yakınlaştırırken görüntünün bozulmaması ve sonuçta çok hızlı gezinti yapabilmek gibi özellikler çok işe yarıyordu.

Opera tarayıcı ekran görüntüsü
(Büyütmek için tıklayın)

Günümüzde Opera tarayıcısı fazla bir kullanıcı sayısına sahip olmasa da sayfaları hızlı biçimde açmaya ve kullanışlı birçok özellik sunmaya devam ediyor. Bunun yanında Opera tarayıcısı sıra dışı özellikler sunmaya devam ediyor, örneğin ayarların otomatik olarak yapıldığı hızlı ve ücretsiz bir VPN hizmeti veriyor.

Opera tarayıcısı kurulduğu andan itibaren Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram ve Twitter için özel uygulamalar sunuyor. Bu sosyal medya uygulamaların ilk ayarlarını yaptıktan sonra hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece özellikle Twitter ve WhatsApp mesajlarınızı bilgisayar kullanarak yazabilmek büyük kolaylık sağlıyor. Son olarak Opera ile ilgili en önemli sorun eski ve donanım kaynakları yeterli olmayan bilgisayarlarda yavaş açılması olduğu belirtmeliyiz. Opera eski bilgisayarlarda yavaş açılıyor ama sonrasında internette gezinirken sorun yaratmıyor.Son

Opera İyi Olanlar
Hızlı ve Kullanışlı
Ücretsiz VPN hizmeti
Güncellemeler sık yapılıyor
Multiplatform (macOS, Windows, Linux)
Tamamen ücretsiz (Freeware)
Opera Kötü Olanlar
Teknik özellikleri güçlü olmayan bilgisayarlarda yavaş açılıyor