Nikel-Metal Hidrit Pil

Nikel-Metal Hidrit Pil

Nikel metal hidrit piller hala yaygın olarak kullanılan bir şarj edilebilir pil türüdür. Bu piller, güvenli oldukları ve depoladıkları enerji fazla olduğundan neredeyse bütün elektronik cihazlarda kullanılabilir.

Nikel metal hidrit (NiMH) piller neredeyse bütün pil boyutlarında üretilirler ve şarj edilebilirler. Nikel metal hidrit pillerde de bir miktar bellek etkisi vardır. Yani bu pilleri tam boşalmadan şarj ederseniz tam kapasiteyle kullanamazsınız. Fakat böyle bir yarım şarjdan sonra tam boşalmaya izin verirseniz bellek etkisi yok olur. Belki de bu yüzden bazı pil üreticileri bu tür pillerde bellek etkisi olmadığını belirtmektedirler.

Nikel Metal Hidrit Piller Nasıl Çalışır?

Bu tip pillerin yapısı biraz daha karışıktır. İçlerinde titanyum, nikel, kobalt, manganez, aluminyum, vanadyum, zirkonyum, krom ve demir bileşikleri vardır. Bir nikel hidrit pil birimi 1,2 volt potansiyel üretir ve enerji depolama kapasitesi oldukça fazladır.

Nikel Metal Hidrit Pil Nasıl Kullanılır?

Nikel metal hidrit piller uygun koşullarda kullanım durumunda yaklaşık 500 kez şarj edilebilirler. Kış mevsiminde olduğu gibi düşük ısılarda rahatlıkla kullanılabilirler. Depoladıkları enerji miktarı alkalin piller ile yaklaşık eşit olduğu için zorunlu durumlarda alkalin pillerin yerine hatta karışık olarak kullanılabilirler. Yüksek güçte elektrik verebileceği için fotoğraf makineleri ve oyuncaklar gibi aletlerde kullanılabilirler. Nikel metal hidrit pillerin özel bir yok edilme işlemi yoktur, normal çöpe atabilirsiniz.Son