Midi

Midi

Midi, Türkçeye “müzik aleti sayısal arayüzü” biçiminde çevirebileceğimiz İngilizcede “Musical Instrument Digital Interface” teriminin kısaltılmış ve yaygın kullanılan biçimidir. Midi teknolojisi 1981 yılında Roland şirketinin kurucusu Ikutaro Kakehashi ve Sequential Circuits şirketinin kurucusu Dave Smith tarafından ortaya çıkarıldı. Bu gelişme sonrası dünyadaki bütün dijital müzik aleti üreticileri bu standardı hızlı bir biçimde benimseyerek ürünlerine Midi arayüzü eklediler.

Midi teknolojisi kullanılarak yapılan bağlantılar.

Midi klavye veya midi özelliği etkinleştilmiş dijital org, tuşlara dokunulduğunda bağlı olduğu bilgisayara istenilen müzik seslerini üretmesi için elektronik sinyaller gönderen bir araçtır. Midi klavye veya org tuşlarına dokununca kendi içinde ses üretmez, sadece belli bir nota sesi çıkması için gerekli olan elektronik uyarıları oluşturur. Midi klavyede bir tuşa dokunulduğunda aynı anda hangi tuşun basılı olduğu, tuşa basılma kuvveti, tuşa basılma hızı, ritim ve ses şiddeti gibi veriler üretilir. Bu veriler klavyenin bağlı olduğu bilgisayar tarafından alındığında istenilen müzik aleti sesine, ses şiddetine ve notasına dönüştürülür.

Midi teknolojisi klavye ile ses üreten donanımın ayrı olmasını sağlar. Böylece iki avantaj ortaya çıkar, birinci olarak midi klavyelerin küçük ve taşınabilir olması, ikincisi ise müzik üreten donanımın, bir bilgisayar, tablet hatta akıllı telefonun içindeki yazılımın kolayca güncellenebilmesi veya değiştirilebilmesidir. Böylece ses teknolojisi ve müzik sanatı akımları değiştikçe kullanıcıların bu değişimlere ayak uydurması kolaylaşmış olur.Son