macOS

macOS

macOS İşletim Sisteminin Kısa Bir Tanıtımı – macOS Apple Şirketi tarafından üretilen masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemidir. macOS işletim sistemi kullanıcıların Apple bilgisayar ile donanıma ait temel işlevleri kullanmasını ve içerdiği uygulamalar ile gündelik işlerini yapmasını sağlar.

Günümüzde kullanılan biçimiyle macOS (Mac Operation System, Mac İşletim Sistemi) işletim sistemi Apple Şirketi tarafından 2001 yılından itibaren kendi ürettiği bilgisayarlara yüklü olarak piyasaya sunulmaya başlanmıştır. Apple daha önceleri işletim sistemi olarak Mac OS 9 (Mac OS Classic) kullanıyordu. macOS işletim sisteminin yazılım olarak kökeni Steve Jobs tarafından kurulmuş olan NeXT şirketinin kullandığı NeXTSTEP adlı işletim sistemidir. NeXTSTEP ve sonrasında macOS işletim sistemi temel olarak UNIX yazılımı üzerine kurulmuştur.

macOS İşletim Sistemi Sürümleri

Apple macOS işletim sisteminin neredeyse her yıl yeni bir sürümünü ücretsiz olarak piyasaya sunmaktadır. Bir Apple bilgisayar kullanıyorsanız üzerinde yüklü olan macOS işletim sisteminin sürümünü bilmeniz sistem güncellemesi yaparken veya yeni yazılımlar yüklerken işe yarayacaktır. Bu sürüm bilgisine bilgisayar ekranında sağ üst köşede bulunan Apple simgesine tıkladığınızda ortaya çıkan menüde “Bu Mac Hakkında” (About This Mac) seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İsimSürümKod AdıYıl
Mac OS X10.0Cheetah2001
Mac OS X10.1Puma2001
Mac OS X10.2Jaguar2002
Mac OS X10.3Panther2003
Mac OS X10.4Tiger2004
Mac OS X10.5Leopard2006
Mac OS X10.6Snow Leopard2008
Mac OS X10.7Lion2010
OS X10.8Mountain Lion2012
OS X10.9Mavericks2013
OS X10.10Yosemite2014
OS X10.11El Capitan2015
macOS10.12Sierra2016
macOS10.13High Sierra2017
macOS10.14Mojave2018
macOS10.15Catalina2019
macOS11Big Sur2020
macOS12Monterey2021
macOS İşletim Sistemi Sürümleri

macOS İşletim Sistemi Özellikleri

Bir Apple bilgisayar açıldıktan sonra macOS işletim sistemi yüklendiğinde ilk olarak oldukça basit görünümü ile dikkatinizi çekecektir. Bütün işletim sistemlerinde ortak olan Masaüstü (Desktop) dışında ekranda fare ile tıklanarak işe yarayan iki menü görülür. Bunlardan ilki ekranın üstünde bulunan Menü Çubuğu, (Menu Bar) ikincisi ise çoğunlukla ekranın altında göreceğiniz “Dock” isimli olandır. Dock sık kullanmayı düşündüğünüz uygulamaların ikonlarını yerleştireceğiniz bir liste olarak işe yarar ve ekran kenarındaki yeri değiştirilebilir.

macOS
macOS Masaüstü Görünümü

macOS işletim sisteminde masaüstüne klasörleri veya dosyaları koyabilirsiniz ama diğer işletim sistemlerinin aksine program ikonları yerleştiremezsiniz. Uygulama ikonları sadece Dock üzerinde bulunabilir. Menü çubuğu üzerinde bulunan Apple logosuna tıklayarak bilgisayarın genel ayarlarına ve sistemi kapatma veya kullanıcı değiştirme menüsüne ulaşabilirsiniz. Deneyimli kullanıcılar uygulamalar klasörü içinde bulunan İzlenceler klasörü içinde bulunan programlar ile gelişmiş işlemler yapabilir. Örneğin Disk İzlencesi ile harici disklerinizin dosya sistemini kontrol edebilir ve formatlayabilirsiniz.

MacOS işletim sistemi ile birlikte ofis uygulamaları (Pages, Numbers, Keynote), hesap makinesi, harita (Haritalar), e-mail (Mail) ve internet tarayıcısı (Safari) yüklü olarak gelir. İnternette müzik satın almak veya dinlemek için iTunes uygulamasını kullanabilirsiniz. Video düzenlemek için iMovie ve fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmak için Photo Booth adlı yazılımı kullanabilirsiniz. Marka ve modeli ne olursa olsun fotoğraf makinenizden çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak için Fotoğraflar uygulamasını kullanmanız durumunda başka bir ek yazılım yüklemenize gerek kalmayacaktır.

macOS İşletim Sisteminin Güncellenmesi

Bu işletim sisteminin yeni sürümleri önceden Apple bilgisayar satın almış ve App Store şifresi olan kullanıcılara ücretsiz olarak sunulur. İşletim sistemi güncellemesi yapmadan önce kullandığınız Apple bilgisayar modelinin donanım olarak buna uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Apple bilgisayar modellerin hangi macOS işletim sistemi için uygun olduğuna Apple sitesi içindeki listeleri inceleyerek öğrenebilirsiniz. İşletim sisteminin güncellemesini yapmak için App Store içinde yeni macOS sürümünün adını aramak ve sonra yükleme sırasında belirtilen komutlara uymanız gereklidir.Son