macOS Uygulama Yükleme ve Silme

macOS Uygulama Yükleme ve Silme

macOS kullanan bir bilgisayara uygulama yüklemek veya silmek tahmin ettiğinizden daha kolay. Burada uygulama yükleme ve silme sırasında yapmanız gerekenleri basit adımlar halinde göreceksiniz.

Bilgisayarınızı kullanmaya başladığınızda macOS ile gelen önceden yüklenmiş uygulamaların bazı işler için uygun olmadığını göreceksiniz. Bu durumda bilgisayarınıza yeni uygulamalar yüklemeniz gerekli, bunu iki biçimde yapabilirsiniz. Birinci seçenek macOS içinde Uygulamalar klasöründe bulunan Apple Şirketi tarafından oluşturulmuş App Store üzerinde bulunan uygulamaları kullanmanız veya ikinci seçenek internet üzerinde güvenilir kaynaklardan elde edeceğiniz uygulamalar.

App Store Uygulama Yükleme ve Silme

macOS uygulamalar klasörü içinde göreceğiniz App Store Uygulaması ile istediğiniz uygulamayı kolayca bulabilirsiniz. Birçok mobil cihazda bulunan uygulama kütüphanelerinde olduğu gibi buradan bilgisayarınıza uygulama yüklemek çok kolaydır. Gerektiğinde, App Store aracılığıyla yüklenen uygulamaları silmek için Uygulamalar klasörü içindeki ikonu fareyle Çöp Sepeti içine sürüklemeniz yeterli olacaktır.

4 Adımda macOS Uygulama Yükleme

App Store içinde istediğiniz işlevleri yapan bir uygulama bulamıyorsanız araştırmaya internet üzerinde devam etmelisiniz. Bu araştırma işlemini yaparken uygulama indirmek için sadece güvenilir websitelerini tercih etmeyi unutmayın. Bilgisayarınızı kullanırken çektiğiniz fotoğrafları izlemek, üzerlerinde basit değişiklikler yapmak için bir uygulama aradıktan sonra XnView (macOS sürümü XnView MP) üzerinde karar verdiğinizi düşünelim.

Adım 1. XnView kurulumu için ilk olarak resmi sitesindeki sayfada uygulamayı indirme bağlantısına tıklayın. Kullandığınız tarayıcı internetten indirilen kurulum dosyasını bilgisayarınızda daha önceden ayarlı olan yere yani büyük olasılıkla masaüstüne indirecektir. Eğer kurulum dosyasını masaüstünde göremezseniz kullandığınız tarayıcının ayarlarına bakarak indirme klasörünün yerini öğrenebilirsiniz.

XnViewMP kurulum dosyasının macOS masaüstünde görünümü

Adım 2. macOS’da yükleme için indirilen kurulum dosyalarının türü çoğunlukla .dmg veya daha az sıklıkla .pkg veya .zip biçimindedir. Eğer masaüstünde .zip biçiminde dosya görürseniz, macOS içinde zip dosyalarını açan bir uygulama olduğundan bunu çift tıklayın, sonunda .dmg veya .pkg türünde yeni bir dosya elde edeceksiniz. Bu iki dosya türü kurulum dosyasıdır ve ilgili uygulamanın kurulması için ilk yapacağınız iş bu dosyayı fare ile çift tıklamak veya sağ fare tuşu ile “Aç” seçeneğini kullanmak olacaktır.

macOS üzerinde internetten indirilen bazı uygulamaların kurulum dosyasını çalıştırmak isterseniz engelleme ile karşılaşabilirsiniz. Bu engelleme zararlı yazılımların macOS üzerinde istenmeyen değişiklikler yapmasını önlemek için vardır. İnternetten indirdiğiniz uygulamanın güvenlik açısından zararlı olmadığına kesinlikle inanıyorsanız klavyede Control tuşuna basılı tutarken masaüstündeki kurulum dosyasını fare ile çift tıklayın. Bu işlemden sonra macOS size kurulum dosyasını çalıştırma seçeneği sunacaktır.

macOS yabancı uygulamaları yüklerken güvenlik açısından önlem almıştır.

Adım 3. Kurulum dosyaları üzerine fare ile çift tıklandığında masaüstünde bir sanal sürücü ikonu oluşur ve ardından çoğu zaman üzerinde ilgili uygulamanın ikonu ve “Uygulamalar” (İng. Applications) klasörü bulunan bir pencere ortaya çıkar. Bundan sonra yapmanız gereken bu pencere üzerindeki uygulamanın ikonunu fare ile Uygulamalar klasörüne sürüklemek olmalıdır. Böylece kısa sürede yeni uygulama macOS Uygulamalar klasörüne aktarılır ve kullanıma hazır duruma gelir.

XnViewMP logosunu Uygulamalar klasörüne sürüklerseniz yükleme işlemi gerçekleşir

Sorunsuz bir kurulumdan sonra masaüstünde bulunan sanal sürücü dosyasını fare ile Çöp Kutusu’na taşıyarak silebilir veya sağ fare tuşunda “Çıkar” seçeneğini tıklayarak ile kaldırabilirsiniz. Masaüstünde üzerinde uygulamanın ikonu bulunan kurulum dosyasını internette aynı yerde tekrar kolaylıkla bulabileceğiniz için silebilir veya en iyisi gelecekte kullanmak için bir harici diske yedekleyebilirsiniz.

Adım 4. Son olarak yüklediğiniz uygulamayı kullanmak için macOS Uygulamalar klasöründe uygulamayı bularak fare ile tek tıklama ile açmanız gereklidir. Uygulamanız açılınca Dock üzerine ikonu görülecektir, uygulamayı sık kullanacaksanız, gelecekte kolayca ulaşabilmek için bu ikonun sürekli olarak Dock üzerinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için uygulamayı kapatmadan fareyi Dock’ta ikon üzerine getirdikten sonra sağ fare tuşuna tıklayın ve ortaya çıkan listede önce farenizi “Seçenekler” üzerine getirin sonra ortaya çıkan “Dock’ta Tut” seçeneğini tıklayın. Bu işlemi geri almak için yani uygulama ikonunu Dock’tan çıkarmak için, fare ikon üzerinde iken sağ fare tuşuna tıklayın ve “Seçenekler” üzerine getirin sonra “Dock’tan Çıkar” seçeneğini tıklayın.

macOS Uygulama Silme

macOS ile daha önceden yüklenmiş olan uygulamaları silmek oldukça kolaydır. Bunun için “Uygulamalar” klasörü içinde silmek istediğiniz uygulamanın ikonunu bulun ve fare ile bunu Çöp Sepeti’ne sürükleyin. Bu basit işlem sonrasında uygulama macOS içinden silinmiş olacaktır. Bu uygulamayı tamamen silmek için Çöp Sepeti’ni boşaltabilirsiniz.

Eğer bir uygulama yanlışlıkla silindiyse veya uygulamayı silmekten vazgeçip tekrar kullanmaya karar verdiyseniz Çöp Kutusu’nu fare ile tek tıklayarak açın ve içindeki uygulamayı solda göreceğiniz “Uygulamalar” üzerine sürükleyin. Böylece uygulama eskiden olduğu gibi Uygulamalar içine taşınacak ve kullanıma hazır olacaktır.

Güvenlik amaçlı uygulamalar gibi bazıları macOS üzerinde çalışırken açılışta kendiliğinden yüklenir. Bu tür uygulamaları silmek isterseniz bunların ikonunu fare ile çöp sepetine taşıma işlemi başarısız olacaktır. Bu tür uygulamaları silmek için öncelikle başlangıçta yüklenmelerini engellemeniz gereklidir. Bunun için önce bilgisayarınızı macOS güvenlik modunda açmalısınız, bundan sonra sorun çıkaran uygulamayı rahatlıkla bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Bu işlemin sonunda macOS güvenlik modundan çıkmayı unutmayın, bunun için en basit yöntem bilgisayarınızı yeniden başlatmaktır.Son