macOS Klavye Kısayolları

macOS Klavye Kısayolları

Klavye kısayolları başlangıçta size karışık gelebilir ama bunları kullandıkça çok zaman geçmeden öğrenmeye başlayacaksınız. Bu kısayollar sayesinde bilgisayar başında harcadığınız enerji ve zamanın azalacağından emin olabilirsiniz.

Bir Apple bilgisayarında macOS işletim sistemini kullanıyorsanız gerekli işlemleri menüde veya Dock’ta uygun seçeneklere tıklayarak veya farenin sağ tuşuna tıklayarak yaparsınız. Bu yöntemin yanında birçok işi çok daha basit biçimde klavyede bazı tuşlara dokunarak yapabilirsiniz. Aşağıda macOS ile çalışırken sıklıkla kullanacağınız klavye kısayollarını görebilirsiniz.

Açıklama
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye X TuşuCmd + X – Seçili alanı kes ve panoya yapıştır.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye C TuşuCmd + C – Seçili alanı kopyala ve panoya yapıştır.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye V TuşuCmd + V – Pano içinde bulunan içeriği seçilen alana yapıştır.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye Z TuşuCmd + Z – Son yapılan işlemi geri al. Bazı yazılım veya uygulamalarda çok sayıda geri alma işlemi yapılabilir.
Apple Klavye Yukarı TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye Z TuşuYukarı + Cmd + Z – Son geri alınan işlemi tekrar yap. Bazı yazılım veya uygulamalarda çok sayıda tekrarlama işlemi yapılabilir.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye A TuşuCmd + A – Tümünü seç.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye P TuşuCmd + P – Yazıcı ile baskı al.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye S TuşuCmd + S – Belgeyi kaydet.
Apple Klavye Option TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye Escape TuşuOption + Cmd + Esc – Bir uygulama veya yazılımı kapanmaya zorla.
Apple Klavye Command TuşuApple Klavye Tab TuşuCmd + Tab – Açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak için ekranda bir pencere açılır.
Apple Klavye Function TuşuApple Klavye Geri TuşuFn + Geri – İmleçin önündeki karakter silinir.
Apple Klavye Yukarı TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye 3 TuşuYukarı + Cmd + 3 – Ekranın tamamının görüntüsü kaydedilir. Bakınız: macOS Ekran Görüntüsü Alma
Apple Klavye Yukarı TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye 4 TuşuYukarı + Cmd + 4 – Ekranın bir kısmı fare ile seçilerek görüntü kaydedilir. Bakınız: macOS Ekran Görüntüsü Alma
Apple Klavye Yukarı TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye 4 TuşuApple Klavye Space TuşuYukarı + Cmd + 4 ve Space – Ekran üzerinde sadece bir pencerenin görüntüsünü kaydetme. Bakınız: macOS Ekran Görüntüsü Alma
Apple Klavye Yukarı TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye Q TuşuYukarı + Cmd + Q – Onay alarak kullanıcı hesabından çıkma.
Apple Klavye Option TuşuApple Klavye Yukarı TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye Q TuşuOption + Yukarı + Cmd + Q – Onay almadan kullanıcı hesabından çıkma.
Apple Klavye Control TuşuApple Klavye Option TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye Power TuşuControl + Option + Command + Power – Onay almadan sistemi kapatma. Bu işlem sırasında kaydedilmemiş bilgileriniz silinebilir. (Power tuşunda parmak izi sensörü olan Macbook modellerinde kullanılamaz)
Apple Klavye Control TuşuApple Klavye Option TuşuApple Klavye Command TuşuApple Klavye Eject TuşuControl + Option + Command + Eject – Onay almadan sistemi kapatma. Bu işlem sırasında kaydedilmemiş bilgileriniz silinebilir.