macOS Ekran Görüntüsü Alma

macOS Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarınızda macOS ile çalışırken bazı durumlarda ekranda gördüklerinizi bir görüntü dosyasına dönüştürmek gerekebilir. Ekran görüntüleri aldıktan sonra bunları saklayabilir veya kolaylıkla bir doküman içinde kullanabilirsiniz.

macOS ile ekran görüntüsü almak için işletim sisteminin değişik sürümlerinde farklı yöntemler olabilir. Burada bütün macOS sürümlerinde ekran görüntüsü almak için kullanılan ortak yöntemlerden bazılarını göreceksiniz. Bu komutları aklınızda tutmaya çalışın, bunlar macOS’un bütün sürümlerinde işinizi görmek için çoğu zaman yeterli olacak.

macOS ile Bütün Ekranın Görüntüsünü Alma

1. Adım – Klavyede aynı anda Shift + Command + 3 tuşlarına basın, bir fotoğraf makinesinin çalışırken çıkardığına benzer bir ses duyacaksınız.

2. Adım – Masaüstünde görüntü dosyasını bulun. Bu yöntem ile monitörde gördüğünüz görüntünün aynısı bir PNG dosyasına çevirilerek masaüstüne kaydedilir. Bu görüntü dosyanın boyutları monitörünüzde ayarlı olan görüntü çözünürlüğüne eşit olacaktır.

macOS ile Ekranın Bir Kısmının Görüntüsünü Alma

1. Adım – Klavyede aynı anda Shift + Command + 4 tuşlarına basın, fare imlecinin yanında küçük rakamlar ortaya çıktığını göreceksiniz. Bu rakamlar fare imlecinin ekran üzerinde bulunduğu yerin piksel değerini gösterir.

2. Adım – Fare ile ekranda seçim yapmak istediğiniz yerin bir köşesine getirip sol fare tuşu ile dokunun. Parmağınızı kaldırmadan farenizi sürükleyerek seçim yapmak istediğiniz bölgeyi kapsayacak biçimde bir dikdörtgen oluşturun. Bu sırada fare imlecinin yanındaki piksel değerlerine dikkat ederek seçiminizi ekran üzerinde tam istediğiniz yerde veya boyutlarda yapabilirsiniz.

4. Adım – Parmağınızı farenizin sol tuşundan kaldırdığınız anda fotoğraf makinesi sesine benzer bir çekim sesi duyacaksınız.

5. Adım – Masaüstünde görüntü dosyasını bulun. Bu yöntem ile monitör üzerinde seçtiğiniz dikdörtgen alanın görüntüsü bir PNG dosyasına çevirilerek masaüstüne kaydedilir.

Not: Bu adımların herhangi bir anında klavyede veya TouchBar’da ESC (Vazgeç) tuşuna dokunarak işlemi iptal edebilirsiniz.

macOS ile Bir Pencerenin Görüntüsünü Alma

1. Adım – Klavyede aynı anda Shift + Command + 4 tuşlarına basın,

2. Adım – Yukarıdaki üç tuştan parmaklarınızı kaldırdıktan sonra SPACE tuşuna dokunun. Böylece fare imlecinin bir fotoğraf makinesi simgesine dönüştüğünü göreceksiniz.

3. Adım – Fare ile bu fotoğraf makinesi simgesini ekranda açık olan pencereler üzerinde dolaştırırsanız üzerinde olduğunuz pencerenin renginin maviye dönüştüğünü göreceksiniz.

4. Adım – Fare ile görüntüsünü yakalamak istediğiniz ve maviye dönüşmüş pencerenin herhangi bir yerine tıklarsanız fotoğraf makinesi sesine benzer bir çekim sesi duyacaksınız.

5. Adım – Masaüstünde görüntü dosyasını bulun. Bu yöntem ile seçtiğiniz pencerenin görüntüsü bir PNG dosyasına çevirilerek masaüstüne kaydedilir.

Not: Bu adımların herhangi bir anında klavyede veya TouchBar’da ESC (Vazgeç) tuşuna dokunarak işlemi iptal edebilirsiniz.