Lityum Piller

Lityum Piller

Lityum piller düğme pil dahil çoğu standart pil boyutlarında üretilirler. Bu piller tekrar şarj edilemez fakat kullanılmadığı zamanlarda kendiliğinden boşalması son derece az orandadır ve pratikte kullanılmadan on yıl boyunca bekletilebilir.

Lityum Piller Nasıl Çalışır?

Bu pillerde pozitif elektrot manganez oksit, negatif elektrot ise lityumdan elektrolit ise propilen içinde çözündürülmüş lityum perklorattan oluşur. Bir lityum pil biriminde 3 volt potansiyel sağlanır ve bu potansiyel pilin ömrü boyunca yaklaşık sabit kalır. Yapısında bulunan maddelerin hafif olmaları nedeniyle bu piller oldukça hafiftirler. Düşük ortam sıcaklıklarında diğer pil türlerine göre daha sorunsuz biçimde çalışır.

Lityum Pil Kullanımı

Lityum piller yüksek enerji sağladıklarından fotoğraf makinesi ve flaşlar gibi güç gerektiren araçlarda kullanılırlar. Bu piller ayrıca yangın alarmları gibi uzun süre enerji gerektiren düşük güçlü araçlar için idealdir. Lityum pillerin yüksek güçleri ve dayanıklı olmaları açısından avantajları varsa da oldukça pahalıya satıldıklarından giderek daha az araçta kullanılmaktadır. Bu pillerin ismini şarj edilebilen Lityum-İyon (Li-Ion) pillerle karıştırmamalısınız. Lityum piller şarj edilemezler hatta şarj edilmeye çalışırsanız patlayabilir. Lityum piller bu konuda diğer pil türlerine göre çok daha tehlikelidir.Son