LibreOffice

LibreOffice

İyi bir ofis yazılımı sadece işte değil evde de gerekli, bunu kullanarak yazılarınızı yazabilir, PDF dosyaları yaratabilir, hesap tabloları kullanarak bütçenizi düzenleyebilir veya evinizin bir krokisini çıkarabilirsiniz.

Ofis programları için internette araştırma yaparsanız bu konuda çok sayıda seçenek olduğunu fakat bunların bazılarının işlevlerinin eksik olduğunu, bazılarının ise ücretli olduğunu göreceksiniz. Halbuki uzun süreden beri işlev olarak eksiksiz olan ücretsiz bir ofis yazılımı var; LibreOffice.

LibreOffice ekran görüntüsü

Daha önce OpenOffice isimli bir başka projenin devamı olan LibreOffice içinde yazı, hesap tablosu, çizim yapmak ve sunum oluşturmak için ayrı modüller var. LibreOffice programının sürpriz bir özelliği daha var, PDF dosyalarını doğrudan açabilir ve üzerinde düzenleme yapabilir, sonrasında tekrar PDF olarak kaydedebilirsiniz.

LibreOffice uygulaması ile Microsoft Office dosyalarını hatasız olarak açabilir ve yine aynı formatta kaydedebilirsiniz. LibreOffice ile PPT formatında sunum hazırlamak, veya XLS dosyası biçiminde hesap tabloları yaratmak olanaklı. Burada çalışmayı zorlaştıran bir konu hesap tabloları yaparken Microsoft Office programına göre oldukça farklı komut isimleri kullanması. Bunun nedeni doğal olarak LibreOffice yazılımcılarının Microsoft’un telif haklarına saygı duyması, bu sorunu da internette bulunan yardım sayfalarından bilgi edinerek aşabilirsiniz.

LibreOffice İyi Olanlar
Kullanışlı ve estetik bir arayüzü var
Microsoft Office uyumlu
Güncellemeler sık yapılıyor
Multiplatform (macOS, Windows, Linux)
Tamamen ücretsiz (Freeware)
LibreOffice Kötü Olanlar
Hesap tablosu formülleri farklı, ayrıca öğrenmeniz gerekli

İndirme: LibreOffice