Leica

Leica

Leica, yönetim merkezi ve ana fabrikası Almanya’da Wetzlar kentinde bulunan fotoğraf makinesi ve optik araçlar üreticisi olan bir teknoloji şirketidir. Leica 1923 yılında dünyada ilk kez 35 mm filmli taşınabilir fotoğraf makinesi ürettikten sonra çok popüler ve büyük bir marka oldu. Leica günümüzde iyi tasarımlı, kaliteli optik özellikleri olan ve sonuçta etkileyici fotoğraflar sunan fotoğraf makineleri konusunda haklı bir üne sahiptir.

Leica markası Leitz ve İngilizce “Camera” sözcüklerinin ilk birkaç harfinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Günümüzde dört farklı üretim yerinde Leica markası altında üretim yapılmaktadır; Leica Camera (Fotoğraf makinesi, Lens), Leica Microsystems (Mikroskop), Leica Biosystems (Tıbbi Laboratuar Cihazları) ve Leica Geosystems (Harita çizmek için cihazlar). Leica Camera bölümünde yaklaşık olarak 1600 çalışan vardır, dünyada 72 satış mağazası bulunmaktadır ve yapılan satışlarla 2018 yılında 365 milyon avro kar etmiştir.

Leica Tarihi

Günümüzde kısaca Leica denilen şirket ilk olarak 1849 yılında matematikçi Carl Kellner tarafından mikroskop üretmek üzere Almanya’nın Wetzlar kentinde kurulmuştu. Kellner 1869 yılında genç yaşta hayatını kaybedince şirketin yönetimine eşi Friedrich Belthle geçti. 1865 yılında makine mühendisi Ernst Leitz bu küçük optik şirketinde çalışmaya başladı ve kısa sürede ortaklardan biri durumuna geldi. Friedrich Belthle 1869 yılında hayatını kaybedince Ernst Leitz şirketin başına geçti, bu dönemde şirket ürünlerin kalitesi sayesinde giderek ününü artırmaya başlamıştı.

Leica I Modeli (1925)

1900 yılına gelindiğinde şirkette 400 kişi çalışıyor ve yılda 4000 mikroskop üretiliyordu. 1913 yılına gelindiğinde şirkette araştırma-geliştirme bölümü başkanı olarak çalışan Oskar Barnack adlı fotoğraf meraklısı bir mühendis filmler üzerindeki görüntüyü bir perdeye yansıtan basit bir makine üzerinde çalışıyordu. Bu çalışmaları sırasında aynı makine ters olarak kullanılırsa karşıdaki görüntünün film üzerine bir fotoğrafının çekilebileceğini anlamıştı. Barnack dönemine göre sıradışı olan bu fotoğraf makinesi modeli için bir prototip üreterek yönetime sundu ama bu yeni modelin kullanıcıların eline geçmesi için bir süre daha geçmesi gerekiyordu.

Şirket Barnack tarafından tasarlanmış ilgi çekici fotoğraf makinesi modelini “Leica I” ismi ile 1923 yılında bir endüstri fuarında kullanıcıların karşısına çıkardı. Bu makine cebe sığacak kadar küçüktü, elde kolaylıkla taşınıyordu ve 36 poz için yeterli uzunlukta 35 milimetrelik negatif film rulosu kullanıyordu. Bu boyutlardaki film sinema sektöründe kullanıldığı için bulmak hiç zor değildi, kullanıcılar karanlık odada film rulosundan 36 pozluk kısmını kesiyor ve makine içine kolayca yerleştiriyordu.

Bu tarihten önce fotoğrafçılar körüklü kutu biçiminde, ağır bir tripoda yerleştirilmiş ve büyük bir film kaseti ile sadece bir fotoğraf çekebilen modelleri kullanıyordu. Leica’nın ürettiği yeni fotoğraf makinesi modelleri dünya fotoğrafçılık sektöründe çok büyük değişikliklere, hatta yeni fotoğrafçılık türlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Satış rekorları kıran bu makine ile sokak fotoğrafçılığı, haber fotoğrafçılığı ve spor fotoğrafçılığı türleri ortaya çıktı. Leica makineleri kullanan ve dünyanın çok farklı yerlerinde çalışan Henri Cartier-Bresson gibi fotoğrafçılar sayesinde insanlar Afrika’daki açlık ve hastalıklar gibi sorunları gazete sayfalarında okumaya başladılar.

Leica tarafından üretilen fotoğraf makinesi modelleri mekanizma için kullanılan malzemenin kalitesi, ergonomik olduğu için kullanımın kolay olması ve her türlü doğa koşuluna dayanıklı olması yüzünden çok beğeniliyordu. Leica 2000’li yılların başlarına kadar 35 milimetrelik film kullanan ve “range finder” veya “aynasız” denilen türdeki fotoğraf makinesi modellerinden çok sayıda satmış ve dünyanın en büyük optik şirketlerinden biri durumuna gelmişti.

Leica Zor Durumda!

1975 yılında Kodak Şirketinde Steve Sasson isimli bir mühendisin dünyanın ilk elle taşınabilir dijital fotoğraf makinesini icat etmesi sonrasında fotoğraf sektörü için yeni bir dönem başladı. Bu ilk dijital fotoğraf makinesi prototipi çok ilkeldi, sadece 100×100 boyutlarında yani 0.01 megapiksellik bir sensörü vardı fakat çekilen fotoğrafların dijital dosyalar biçiminde bilgisayara aktarılabilmesi yeteri kadar devrimciydi.

Dijital fotoğrafçılığın aniden ortaya çıkmasıyla olan hızlı değişime hazırlıksız yakalanan şirketlerden biri de Leica’ydı. Bu tasarım ve mekanik açısından neredeyse kusursuz fotoğraf makineleri üreten şirketin dijital fotoğrafçılık konusunda fazla hazırlığı yoktu. Canon, Nikon ve Sony gibi optik veya elektronik şirketleri piyasaya yeni dijital fotoğraf makinesi modelleri çıkarırken Leica bu konuda çok geride kalmıştı. Fotoğrafçılıkla ilgili bazı haber kaynaklarında Leica’nın maddi durumunun bozulduğu ve batmasının yakın olduğu yazıyordu.

2000 yılına gelindiğinde Leica bu sorunun çözümü için Japonya merkezli Panasonic ile (Matsushita Electric Industrial Co Ltd) anlaşma yaparak ortak dijital fotoğraf makinesi ve lens modelleri üretmeye başladı. Üretilen ilk modellerde optik tasarımını Leica yapıyor, elektronik kısmını Panasonic üretiyordu. Böylece Leica dijital fotoğraf piyasasının dışında kalmamıştı fakat karını artırabilmesi için bundan daha fazlasını başarması gerekiyordu.

Leica Digilux 2 / Panasonic Lumix DMC-LC1
Leica ve Panasonic tarafından ortak üretilen iki fotoğraf makinesi modeli, dış görünüş olarak farklı gibi görünseler de aynı teknik özellikleri paylaşıyorlardı.

Leica Artık Farklı Bir Marka

Leica fotoğraf makineleri hem optik hem de diğer donanım özellikleri nedeniyle hala dünyanın en iyi ürünleri arasında. Bu yüzden birçok iyi tanınan profesyonel ve kendine güvenen amatör fotoğraf çekmek için Leica kullanmayı tercih ediyor. Bunun yanında Leica ürünlerinin fiyatları oldukça yüksek ve toplumun çoğunluğunun bütçesinin dışında kalıyor. Fiyatlar yüksek olsa da Leica fotoğraf makinesi, lens ve aksesuar satışları eski kötü günlere göre çok artmış durumda. Ayrıca müşteri yelpazesinde bulunan büyük bir tutku ile Leica fotoğraf makinesi koleksiyonu yapan dünyadaki binlerce meraklıyı da unutmamak gerek. Leica’nın eski parlak dönemlerinde her fotoğrafçının elinde bir Leica bulunuyordu, günümüzde Leica fotoğraf makinelerinin müşterileri artık çok geniş bir yelpazeyi doldurmuyor. Leica böylece “niche” bir üretici olarak dijital fotoğrafçılık pazarında kendine farklı bir konum bulmuş durumda.Son