LCD Ekran

LCD Ekran

LCD ekranlar, cep telefonu, tablet veya televizyon gibi cihazlarda düz bir yüzeyde ve gerçeğe yakın renklerde yüksek çözünürlüklü görüntü elde etmekte kullanılır. Günümüzde görüntü ile bilgi aktarımı gerektiren bütün dijital ve elektronik cihazlarda LCD ekran vardır.

LCD ekran (İng. Liquid Crystal Display) üzerinde bulunduğu elektronik cihaza ait kullanıcılar açısından önemli bilgileri gösterir. Özellikle eski cihazlardaki LCD ekranlar sadece bilgi verme amaçlı tek yönlü bilgi verebilir. Günümüzde LCD ekranlar ayrıca kullanıcı tarafından cihaz üzerinde ayar yapılmasına izin vercek biçimde üretilmektedir.

LCD ekranların üreticiler açısından önemli olan diğer bir işlevi de aklınıza hemen gelmeyebilir. Sadece televizyon veya bilgisayarlarda değil otomobil, cep telefonu gibi LCD ekran taşıyan cihazlarda ilgili reklamlar gösterilebilir. Örneğin otomobiliniz ile kent içinde dolaşırken LCD ekran üzerinde yakındaki popüler bir restoranın reklamı gösterilebilir. Bu tür reklamlar kullanıcıların işine daha çok yarayacak bilgiler içermesi nedeniyle üretici şirketler veya reklam verenler tarafından daha etkili bir biçimde tanıtım yapılmasını sağlar.

LCD Ekran Nasıl Çalışır?

Avusturyalı kimyacı Friedrich Reinitzer 1888 yılında likit kristalleri keşfettiğinde büyük olasılıkla bu moleküllerin (veya polimer) gelecekte ne kadar önemli olacaklarını düşünmemişti. Bu tarihten yaklaşık 80 yıl kadar sonra 1960’lı yıllarda likit kristaller üzerinde çalışmalar tekrar başladı. 1964 yılında RCA Laboratuarlarında George H. Heilmeier likit kristaller kullanarak ilk LCD ekranı üretmeyi başardı.

Likit kristal molekülleri ortamda bir elektrik alanı olduğunda duruş yönlerini değiştirirler. Bu yön değişikliği ile kristal molekülleri aynı yöne döndüğü için üzerlerinden geçen ışık için polarize filtre özelliği kazanır. Bu özellik sayesinde LCD ekranlarda ince bir tabaka halinde bulunan likit kristal molekülleri arkadan yansıtılan ışığı elektronik sinyalin durumuna göre geçirir veya engeller. Böylece LCD ekran üzerinde bulunan her piksel için ayrı renk ve ışık miktarı bilgisi içerecek biçimde görüntü oluşur.

LCD ekran yapısı

Günümüzde LCD ekranlar yerlerini giderek TFT (Thin Film Transistor), OLED (Organic LED) ve AMOLED (Active Matrix Organic LED) gibi yeni teknolojilere bırakmaktadır. Yeni teknolojileri ile daha iyi çözünürlükte ve gerçeğe daha yakın renkte görüntüler elde edilebilir. Bunun yanında ekran teknolojisi geliştikçe iç ve dış etkenlere duyarlılık kötü yönde artabilir. Örneğin AMOLED ekranlarda uzun süre aynı görüntünün gösterilmesi kalıcı iz kalmasına neden olabilir.

Piksel Hatası

LCD ekranlarda üretim sırasında piksellerden sadece biri veya birkaçı renk ve ışık bilgisini hatalı verecek biçimde bozuk olarak üretilebilir. Böyle bir duruma piksel hatası denir ve üretim sonrası bu hata ortaya çıktığında bir çok üretici LCD ekranı satışa sunmayacaktır. Bunun yanında bazı üreticiler şirket politikası olarak sayısı fazla olmayan piksel hatası olduğunda ürünü satışa sunulabilir. Bu durumda kullanıcı açısından oldukça can sıkıcı bir durum ortaya çıkar. Bir bilgisayar monitöründe, televizyonda veya fotoğraf makinesi sensöründeki piksel hatası çoğu zaman elde edilen görüntüde farkedilecektir.Son