Kış Fotoğrafları

Zoru Başarmak – Fotoğraf çekmek için en zor çevre koşullarının bulunduğu zaman kış mevsimleridir. Bu mevsimde hava soğuktur, yağmur varsa fotoğraf makinenizi ve sizi ıslatır, bazen yerler kar ve buz kaplıdır, böyle zamanlarda yolculuk etmek bile zorlaşabilir.

Bunlar yetmezmiş gibi hava çoğunlukla kapalıdır ve erken kararır, güneş kendini nadiren gösterir. Fotoğraf çekmek için yeterli gün ışığı çoğu zaman bulamazsınız, bazen de güneş karlar üzerinde çok parlak görünecektir. Bu durumda bir fotoğrafçı olarak ne yapmalısınız? Evinizde oturup elinizde kahve bardağı yağan karı seyretmeyi seven bir kişiyseniz bir diyeceğimiz yok, fakat fotoğraf çekmeyi gerçekten seviyorsanız kış mevsiminin size sunduğu güzellikleri yakalamak için fotoğraf makinenizi alıp evinizin dışına çıkmalısınız.

Hain Kıştan Kim Korkar?

Kış fotoğrafları çekmek sanıldığı kadar zor değildir. Bazı gerekli önlemleri alırsanız diğer mevsimlerdeki gibi kolayca fotoğraf çekebilirsiniz. İlk akla gelen giyiminiz olmalıdır. Kalın ve yünlü kıyafetler tercih etmeli, ayaklarınıza sizi sıcak tutacak yünlü çorap ve kaymayacak botlar giymelisiniz. Ayrıca ceplerinize avcılar ve dağcıların kullandığı ısıtıcı araçlar koyabilirsiniz. Kendinizi sıcak ve rahat hissederseniz daha kolay fotoğraf çekebilirsiniz. Hava durumu raporlarını dikkatli izleyin, yağış varken fazla uzaklaşıp güvensiz yerlere gitmemelisiniz. Bunları belki düşünmeniz olası ama aşırı soğuk bazen kolayca akla gelmeyen bazı sorunların da ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Bunlardan biri fotoğraf makinenizin pilinin soğuk yüzünden çalışmayı durdurmasıdır. Böyle bir durumda cebinizde sıcak bir pil bulundurursanız hemen değiştirip çalışmanıza devam etme şansınız olabilir. Değişik markadaki pillerin soğuğa karşı davranışları değişiktir, bunları deneyerek görmenizi öneririz. Bunun yanında özellikle çok sayıda elektronik ayarı bulunan özellikle yeni makinelerin ekranları ve bazı devreleri soğuk yüzünden çalışmayabilir. Makinenizin çalışabileceği en düşük sıcaklığı kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz, bazı makinelerde bu alt sınır 0° C olabilir. Zamanımızda kullanılan birçok makinenin hareketli parçalarını kayganlaştıran yağ soğuktan fazla etkilenmez fakat eski bir makine kullanıyorsanız bunu da hesaba katmalısınız.

Kış koşullarında küçük boyutlu makineler ve lensler daha kullanışlı olacaktır. Makinenizi fotoğraf çektikten sonra paltonuzun veya montunuzun içinde tutarsanız aşırı soğuktan daha kolay korursunuz. Ayrıca makineniz daha yakınızda olacağından daha hızlı fotoğraf çekebilirsiniz. Yağış veya şiddetli bir rüzgar varsa bu yöntem kesinlikle işe yarayacaktır. Makinenizin lensini değiştirmek gerektiği zaman, rüzgarın estiği yöne sırtınızı dönüp bu işlemi montunuzun içinde yapmalısınız.

Soğuk kış günlerinde makinenizi sıcak bir ortamdan soğuğa çıkarabilirsiniz ama tersini yapmanız durumunda lens üzerinde ve içinde buğu oluşabilir, bunun düzelmesi için çok beklemeniz gerekebilir. Buğuyu elinizle veya uygun olmayan maddelerle silmeniz makinenize veya lensinize zarar verebilir. Bunu engellemek için makinenizi sıcak ortamlara sokmamaya çalışın örneğin molalarda arabanızın bagajına koyabilirsiniz. Makinenizi yanınızda bulundurmak isterseniz kapalı bir çanta içinde tutarsanız makine daha yavaş ve kontrollü bir biçimde ısınacaktır.

Kar Fotoğrafları Çok Etkileyicidir

Karla örtülü tepeler, ağaç dalları veya donmuş su manzaraları eğer uygun bir biçimde çekebilirseniz çok etkileyici olacaktır. Kar fotoğrafları çekerken karşılaşacağınız en önemli zorluk ışık ölçümü ve netlik ayarı sorunlarıdır. Kar bildiğiniz gibi beyazdır, yani üzerine gelen ışığın çoğunu geri yansıtır. Bir rengin oluşabilmesi ve bunun makine tarafından doğru olarak algılanabilmesi için ise bir miktar ışığın soğurulması yani yansıtılmaması gerekir. İşte sorun burada başlamaktadır. Kar veya beyaz renkli olan her nesne üzerine gelen ışığın çoğunu yansıttığından, makine pozometreleri hata yaparlar ve beyaz rengi gri olarak algılarlar. Böylece poz ayarları makinenizin pozometresi tarafından otomatik olarak değiştirilerek fotoğraf çekilirse kar gri renkli olarak görülecektir. Bunu engellemek ise biraz dikkat ile olanaklıdır.

Kış Fotoğrafları

Kar manzarası çekerken görüntünün çoğunu kar dolduruyorsa ilk yapacağınız iş otomatik ayarlar varken pozometrenizin verdiği diafram ve enstantane değerlerini okumak ve akılda tutmaktır. Bundan sonra manuel ayara geçip filmin üzerine düşen ışığın artması için, bu ayarlar üzerinden diaframı iki stop açarsınız veya enstantane süresini iki stop uzatırsınız. Bunlardan hangisini yapacağınıza çektiğiniz fotoğraf tipine bağlı olarak karar vermelisiniz. Enstantane süresini çok uzatırsanız tripod kullanmayı ve hareketli nesnelerin fotoğrafta net görülemeyeceğini unutmayın. Kar fotoğraflarınızı böyle çekerseniz, fotoğraflarınızda karlar gerçeğe daha yakın renkte yani beyaz olacaktır. Bu ayarları her fotoğraf karesi çekerken ayrı olarak yapmalısınız. Bu sorunun daha kolay bir çözümü, bazı makinelerde bulunan EV (Exposure Value) denilen ayarı kullanmaktır. Bu ayarı film üzerine düşen ışığı artıracak biçimde iki basamak değiştirirseniz her fotoğraf için ayrı ayara gerek kalmaz. Bulutlu havalarda ayarları iki basamak yerine bir basamak değiştirmeniz gereklidir. Kar üzerinden yansıyan ve renkli filmlerde mavi renk oluşturan ultraviyole ışığı yok etmek için filtre kullanabilirsiniz, bir ultraviyole filtre veya 81A filtre bunun için etkili olacaktır.

Güzel kar fotoğrafları için kar yağışının bittiği anda hemen dışarı çıkmalısınız. Özellikle ılıman iklimi olan bölgelerde kar çabucak eriyecektir. Kent içinde karla kaplı yollar, ağaçlar ve evlerin görünümleri çok etkileyici görünümde olacaktır. Kardan adamla oynayan çocuklar, karla tamamen kapanmış araçlar veya zorlukla ilerlemeye çalışan insanlar güzel fotoğrafların konusu olabilirler. Doğada ise konusu karla kaplı tepeler, ağaçlar, şekilli olarak donmuş su kaynakları ve vahşi hayvanlar olan fotoğraflar çekebilirsiniz. Kar yüzünden özellikle vahşi hayvanların izlerini bulup karla kaplı beyaz alanlarda rahatlıkla gürüntüleyebilirsiniz.

Kompozisyonlarınızda ayrıntılara ve çizgilere dikkat edin. Kompozisyonunuzda güçlü çizgiler, çarpıcı renkler veya biçimler kullanın. Kış fotoğraflarının gücü çoğunlukla ağaçlar ve kayaların oluşturduğu keskin çizgiler ve kar birikintilerinin oluşturduğu yumuşak çizgilerle oluşmaktadır. Kompozisyonunuzda bu elemanlara dikkat edin, basitlik ve objenizin belirginleşmesi için gerekirse yakınlaşın. Kar fotoğrafları çekerken fazla renkli bir görünüm yoksa siyah-beyaz film kullanmak daha güzel sonuçlar verecektir. Özellikle manzara fotoğrafları çekerken düşük ISO değerli siyah-beyaz film kullanmanız küçük grenler nedeniyle estetik açısından daha uygun olacaktır.

Kar fotoğrafları çekmek için bir diğer önerimiz de sporcu fotoğrafları olacaktır. Bunun için bir kayak merkezine giderseniz, kayak veya snowboardla kayan çok sayıda kişiyi görebilirsiniz. Buralarda hareketi daha belirgin olarak yakalamak istiyorsanız, sporculara yakınlaşmanız gereklidir. Kayak pistinde olabildiği kadar yakın fakat güvenli bir yerde bulunursanız, ya da güçlü bir zoom özelliği olan lens kullanırsanız güzel hareket fotoğrafları çekebilirsiniz. Özellikle canlı renkli kıyafeti bulunan kişiler fotoğraflarınız için iyi bir obje olacaktır.

Kış Fotoğrafları İçin Son Önerimiz

Karlı kaplı alanların veya objelerin gece ay ışığında çektiğiniz fotoğrafları da çok değişik ve etkileyici olacaktır. Bunu sağlamak için birkaç dakika uzunluktaki enstantane süreleri kullanılabilir. Bunun için makinenizin “B” ayarını kullanıp değişik uzunluktaki enstantane sürelerinde tripod kullanarak fotoğraflar çekmelisiniz. Kadrajınız içinde ayı göstermek istiyorsanız gün batımına yakın bir zamanda fotoğraf çekmenizi öneriyoruz. Böylece ortamda ışıklandırma daha iyi olacaktır. Tripod ve zoom lens kullanarak ayın daha büyük göründüğü fotoğraflar çekebilirsiniz.Son