Kış Fotoğrafları

Kış Fotoğrafları

Zoru Başarmak, Kış Fotoğrafları – Fotoğraf çekmek için en zor çevre koşullarının bulunduğu zaman kış mevsimleridir. Bu mevsimde hava soğuktur, yağmur varsa fotoğraf makinenizi ve sizi ıslatır, bazen yerler kar ve buz kaplıdır, böyle zamanlarda yolculuk yapmak bile zorlaşabilir.

Kış mevsiminde oluşan zorluklar yeteri kadar fazla değilmiş gibi hava çoğunlukla kapalıdır ve erken kararır, güneş kendini nadiren gösterir. Fotoğraf çekmek için yeterli gün ışığı çoğu zaman bulamazsınız, bazen de güneş karlar üzerinde çok parlak görünecektir.

Fotoğraf çekmeyi gerçekten seviyorsanız kış mevsiminin size sunduğu güzellikleri yakalamak için fotoğraf makinenizi alıp evinizin dışına çıkmalısınız. Kış fotoğrafları çekmek çoğu zaman sanıldığı kadar zor değildir. Bazı gerekli önlemleri alırsanız ve kuralları uygularsanız diğer mevsimlerdeki gibi kolayca fotoğraf çekebilirsiniz.

Hain Kıştan Kim Korkar?

Kış mevsiminde fotoğraf çekmek için evden çıkmadan önce ilk olarak aklınıza giyiminiz gelmelidir. Kendinizi sıcak ve rahat hissederseniz daha kolay fotoğraf çekebilirsiniz. Kalın ve yünlü kıyafetler tercih etmeli, ayaklarınıza sizi sıcak tutacak yünlü çorap ve kaymayacak botlar giymelisiniz. Ayrıca ceplerinize avcılar ve dağcıların kullandığı ısıtıcı araçlar koyabilirsiniz.

Hava durumu raporlarını dikkatli izleyin, örneğin kar yağışı olasılığı varsa fazla uzaklaşıp güvensiz yerlere gitmemelisiniz. Fotoğraf çekmek için şehir dışında bir geziye katılacaksanız hava basıncı, sıcaklık ve pusula ile yön gösterme özellikleri bulunan kol saatlerini kullanabilirsiniz. Bu saat modellerinden birini satın almak isterseniz özellikle pilinin uzun süre dayananları seçmeye çalışın. Cep telefonunuza hava durumu ve harita gösteren uygulamalar kurabilirsiniz. Bazı harita uygulamalarında bulunduğunuz bölgedeki haritayı önceden yüklemek koşuluyla sinyal çekmeyen alanlarda bile GPS aracılığıyla gittiğiniz rotayı izleyebilirsiniz.

Aşırı soğuk bazen kolayca akla gelmeyen bazı sorunların da ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bunlardan biri fotoğraf makinenizin pilinin soğuk yüzünden çalışmayı durdurmasıdır. Böyle bir durumda cebinizde sıcak bir pil bulundurursanız hemen değiştirip çalışmanıza devam etme şansınız olabilir. Değişik markadaki pillerin soğuğa karşı davranışları değişiktir, bunları deneyerek görmenizi öneririz.

Özellikle çok sayıda elektronik ayarı bulunan özellikle yeni makinelerin ekranları ve bazı devreleri soğuk yüzünden çalışmayabilir. Makinenizin çalışabileceği en düşük sıcaklığı kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz, bazı makinelerde bu alt sınır 0° C olabilir. Zamanımızda kullanılan birçok makinenin hareketli parçalarını kayganlaştıran yağ soğuktan fazla etkilenmez fakat eski bir makine kullanıyorsanız bunu da hesaba katmalısınız.

Kış koşullarında küçük boyutlu makineler ve lensler daha kullanışlı olacaktır. Makinenizi fotoğraf çektikten sonra paltonuzun veya montunuzun içinde tutarsanız aşırı soğuktan daha kolay korursunuz. Ayrıca makineniz daha yakınızda olacağından daha hızlı fotoğraf çekebilirsiniz. Makinenizin lensini değiştirmek gerektiği zaman, rüzgarın estiği yöne sırtınızı dönüp bu işlemi montunuzun içinde yapmalısınız.

Soğuk kış günlerinde makinenizi sıcak bir ortamdan soğuğa çıkarabilirsiniz ama tersini yapmanız durumunda lens üzerinde ve içinde buğu oluşabilir, bunun düzelmesi için çok beklemeniz gerekebilir. Buğuyu elinizle veya uygun olmayan maddelerle silmeniz makinenize veya lensinize zarar verebilir. Bunu engellemek için makinenizi sıcak ortamlara sokmamaya çalışın örneğin molalarda arabanızın bagajına koyabilirsiniz. Makinenizi kaçınılmaz olarak yanınızda bulundurmak isterseniz kapalı bir çanta içinde tutarsanız buğu olma olasılığı azalacaktır.

Kar Fotoğrafları Çok Etkileyicidir

Karla örtülü tepeler, ağaç dalları veya donmuş su manzaraları eğer uygun bir biçimde çekebilirseniz çok etkileyici olacaktır. Kar fotoğrafları çekerken karşılaşacağınız en önemli zorluk ışık ölçümü ve netlik ayarı sorunlarıdır. Kar bildiğiniz gibi beyazdır, yani üzerine gelen ışığın çoğunu geri yansıtır. Bir rengin oluşabilmesi ve bunun makine tarafından doğru olarak algılanabilmesi için ise bir miktar ışığın soğurulması yani yansıtılmaması gerekir. Kar veya beyaz renkli olan her nesne üzerine gelen ışığın çoğunu yansıttığından, makine pozometreleri hata yaparlar ve beyaz rengi gri olarak algılarlar. Böylece poz ayarları makinenizin pozometresi tarafından otomatik olarak değiştirilerek fotoğraf çekilirse kar gri renkli olarak görülecektir.

Kar manzarası fotoğraflarında karın gri renkli olmasını engellemek biraz dikkat ile olanaklıdır. Kar manzarası çekerken görüntünün çoğunu kar dolduruyorsa ilk yapacağınız iş otomatik ayarlar varken pozometrenizin verdiği diafram ve enstantane değerlerini okumak ve akılda tutmak olsun. Bundan sonra manuel ayara geçip filmin üzerine düşen ışığın artması için, bu ayarlar üzerinden diaframı iki stop açarsınız veya enstantane süresini iki stop uzatırsınız. Bunlardan hangisini yapacağınıza çektiğiniz fotoğraf tipine bağlı olarak karar vermelisiniz. Enstantane süresini çok uzatırsanız tripod kullanmayı ve hareketli nesnelerin fotoğrafta net görülemeyeceğini unutmayın. Kar fotoğraflarınızı böyle çekerseniz, fotoğraflarınızda karlar gerçeğe daha yakın renkte yani beyaz olacaktır. Bu ayarları her fotoğraf karesi çekerken ayrı olarak yapmalısınız.

Bu sorunun daha kolay bir çözümü, bazı makinelerde bulunan EV (Exposure Value) denilen ayarı kullanmaktır. Bu ayarı film üzerine düşen ışığı artıracak biçimde iki basamak değiştirirseniz her fotoğraf için ayrı ayara gerek kalmaz. Bulutlu havalarda ayarları iki basamak yerine bir basamak değiştirmeniz gereklidir. Kar üzerinden yansıyan ve renkli filmlerde mavi renk oluşturan ultraviyole ışığı yok etmek için ultraviyole filtre veya 81A filtre kullanabilirsiniz.

Güzel kar fotoğrafları için kar yağışının bittiği anda hemen dışarı çıkmalısınız. Geç kalırsanız özellikle ılıman iklimi olan bölgelerde kar çabucak eriyecektir. Kar yağdıktan sonra kent içinde karla kaplı yollar, ağaçlar ve evlerin görünümleri fotoğraflarda çok etkileyici görünümde olacaktır. Kardan adamla oynayan çocuklar, karla tamamen kapanmış araçlar veya zorlukla ilerlemeye çalışan insanlar güzel fotoğrafların konusu olabilirler. Doğada ise konusu karla kaplı tepeler, ağaçlar, şekilli olarak donmuş su kaynakları ve vahşi hayvanlar olan fotoğraflar çekebilirsiniz. Kar yüzünden özellikle vahşi hayvanların izlerini bulup karla kaplı beyaz alanlarda rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

Kış fotoğrafları çekerken kompozisyonlarınızda ayrıntılara ve çizgilere dikkat edin. Kompozisyonunuzda güçlü çizgiler, çarpıcı renkler veya biçimler kullanın. Kış fotoğraflarının gücü çoğunlukla ağaçlar ve kayaların oluşturduğu keskin çizgiler ve kar birikintilerinin oluşturduğu yumuşak çizgilerle oluşmaktadır. Kompozisyonunuzda bu elemanlara dikkat edin, basitlik ve objenizin belirginleşmesi için gerekirse yakınlaşın.

Kar fotoğrafları çekmek için bir diğer önerimiz de kış sporları yapan sporcu fotoğrafları olacaktır. Bunun için bir kayak merkezine giderseniz, kayak veya snowboard’la kayan çok sayıda kişiyi görebilirsiniz. Buralarda hareketi daha belirgin olarak yakalamak istiyorsanız, sporculara yakınlaşmanız gereklidir. Kayak pistinde olabildiği kadar yakın fakat güvenli bir yerde bulunursanız, ya da güçlü bir zoom özelliği olan lens kullanırsanız güzel hareket fotoğrafları çekebilirsiniz. Özellikle canlı renkli kıyafeti bulunan kişiler fotoğraflarınız için iyi bir obje olacaktır.Son