İyi Fotoğraf Çekmek İçin 10 Altın Kural

İyi Fotoğraf Çekmek İçin 10 Altın Kural

İyi fotoğraf çekmek sadece pahalı makineler ve aksesuarlar alıp çantanıza koymakla olmaz, ne yazık ki. Fotoğrafları makineler değil insanlar çeker ve fotoğraflarınızın içine güzel görünmeleri için biraz teknik, biraz sanat biraz da duygu koymalısınız.

Burada iyi fotoğraflar çekmek için on temel kural göreceksiniz. Bu kuralların belki de bazılarını biliyor ve kullanıyor olabilirsiniz. Doğal olarak fotoğraf çekerken kullanılan bu kurallar değişmez değil ya da her zaman bu kadar basit değil. Fotoğraf çekmek bir sanattır ve iyi sonuçlar almak için iyi bir bilgi birikimi ve deneyim gerektirir. Karşılaşacağınız diğer sorunları çözmek için teknik bilgileriniz ışığında yaratıcılığınızı kullanacağınıza eminiz.

1. Yakınlaşın!

Bir objenin fotoğrafını çekerken yakınlaşarak veya varsa objektifinizin zoom özelliğini kullanarak objenin bütün fotoğrafı doldurmasını sağlamak çoğu zaman daha güzel sonuçlar verir. Böylece bakan bir kişinin dikkatini dağıtabilecek obje etrafındaki başka görüntüleri fotoğraf içine almamış olursunuz. Bu özellikle portre ve doğa fotoğrafları çekerken işe yarayan bir kuraldır. Fakat fotoğraf çekeceğiniz konuya gereğinden fazla yaklaşırsanız bu sefer obje üzerindeki bazı ayrıntılar kaybolabilir. Örneğin portre fotoğrafı çekerken kişinin yüz ifadesi yanında ellerinin duruşunu da göstermek güzel olacaktır.

2. Hızlı Olun

Fotoğrafını çekeceğiniz obje bir kuş ise uçabilir, insan ise gülümsemeyi bırakabilir veya beklemekten yorulabilir. Hızlı fotoğraf çekebilmek için alıştırmalar yapmalısınız, makinenizin ayarlarını ve kadraj belirleme işlerini hızlı yapmalısınız. Bazen makine ayarlarından emin olmadığınız zamanlarda da gördüğünüz bir konunun hızlı bir biçimde fotoğrafınızı çekmelisiniz.

Siz makinenizin ayarları ile uğraşırken beğendiğiniz konu büyük olasılıkla uzaklaşacak veya değişecektir. Bunun için makinenizde bulunan hafıza kartında mutlaka birkaç fotoğraf çekebilecek boş alan bırakın, veya yedek hafıza kartı bulundurun. Makinenizi kapatırken tam otomatik moda getirin ve çabuk ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.

3. Fotoğrafınızın Sanat Özelliklerine Dikkat Edin

Çektiğiniz her fotoğrafı bir yarışmaya katılmayı veya yüksek bir ücrete satmayı planlamasanız da dengeli ve güzel çekmeye çalışın. Hiç fotoğraf bilgisi olmayan izleyiciler bile güzel bir fotoğraf gördükleri zaman iyi tepki verirler. Fotoğrafçılığın rastgele görünen konuların filme aktarılması değil bir sanat olduğunu unutmayın. Her çektiğiniz fotoğrafın kart baskısından sonra izleyicilere nasıl iyi görünebileceğini öngörmeye çalışın. Bunun için yandaki kuralları uygulamaya çalışın.

Ufuk çizgisini tam yatay tutmaya çalışın.

Etraftaki fazlalıkları kadraj yaparak dışarıda bırakmaya çalışın.

Objenizi en uygun olacak yere yerleştirin. Örneğin obje bir işçi ise otururken değil de kendi işini yaparken fotoğrafını çekmeye çalışın.

Fotoğraf sınırları içindeki bütün çizgilerin bir perspektif içinde ve obje ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Fotoğraflarınız üzerinde gerçekten çok iyi sonuçları olan üçte bir kuralına dikkat edin.

4. En Can Alıcı Noktayı Bulmalısınız

Fotoğrafını çektiğiniz konuya bakarken en dikkat çeken şeyi fotoğrafınıza almaya çalışın. Örneğin bir kişinin yaptığı iş, bir hayvanın oynadığı nesne en dikkat çekici unsur olabilir. Böyle bir konunuz varsa yalnızca bu en can alıcı noktanın fotoğrafını çekin. Böylece etraftaki nesneler kompozisyona girmeyecek, fotoğrafın anlatım gücü artacaktır.

5. Alan Derinliğini Kullanın; Fotoğrafta Obje Net Olmalıdır

Fotoğraf çekerken alan derinliğini kullanmayı öğrenin. Alan derinliği azaldıkça obje üzerindeki netlik etrafa göre artacak ve obje daha dikkat çekici olacaktır. Alan derinliğini azaltmak diaframı açmakla olabilir. Bu arada film üzerine düşen ışık artacağından enstantane süresi de uygun biçimde kısaltılmalıdır.

Bunun tersine alan derinliğini artırmak ise fotoğraf içindeki bütün noktalardan gelen ışığın film üzerinde net görülmesi demektir. Böylece bütün kompozisyon, yakından uzağa kadar net olacaktır. Bu durum özellikle doğa manzaraları gibi konuları çekerken fotoğrafınızın değerini artıracaktır.

6. Zamanı Kullanın

Fotoğrafın en basit, eğlenceli özelliklerinden biri zamanı durdurması ve belli bir anı yakalamasıdır. Bu konuda denemelerden çekinmeyin. enstantane ayarını değiştirerek çok güzel etkiler yaratabilirsiniz. Fotoğraf belli bir anı yakalar fakat fotoğraf çekerken kullandığınız teknik objenin hareketli olduğunu gösterebilir. Örneğin, enstantane süresi biraz uzatılırsa, halı dokuyan bir işçinin elleri net görülmeyecek ve fotoğrafa bakanlar ellerinin hareketli olduğunu düşünecektir.

İyi Fotoğraf Çekmek İçin 10 Altın Kural
Fotoğrafta hareket etkisi yaratmak– Enstantane süresini uzun tutarsanız hareketli nesneler çizgiler biçiminde görülecektir.

Makinenizdeki enstantane süresini uzatırsanız, vücudunuzun hareketleri yüzünden nesnelerin netliğinin bozulmaması için tripod kullanmanız çok işe yarar. Kural olarak objektifinizin kullandığı odak uzunluğu değeri sayısının iki katından az enstantane ayarları gerekiyorsa tripod kullanmanız gerekir. Örneğin o an için 100 mm. odak uzaklığınız varsa net fotoğraf çekmek için en az 1/250 sn. değerinde enstantane kullanmanız gereklidir..

İstenilenden çok daha uzun enstantane değerleri kullanırsanız hareketli objeler hiç görülmeyebilir, örneğin bir köprü üzerinde giden araçlar fotoğraf üzerinde görülmeyecektir, belki böyle bir fotoğraf da çok ilginç olabilir.

7. Işığı İzleyin

Işığın kaynağını ve gölgelerin durumunu izlemeniz fotoğraf çekerken çok önemlidir. Işık obje üzerine düşünce nasıl olacak, gölgeler nasıl görünecek veya parlak ışık bölgeleri (patlamalar) olacak mı? Güçlü ve dik gelen ışık bazen obje üzerinde beklenmedik gölgeler ve parlamalar yaratabilir.

Yan gelen ışık ise gölgeleri belirginleştirir ve baskıda zorluklar yaratabilir. Birçok durumda, özellikle portre fotoğrafı çekerken indirekt ışık kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir. Işığın yarattığı etkilerin hangisini istiyorsanız, ışığı ayarlayıp (ya da günün belli bir saatini beklemek gerekebilir) objenizi ona göre yerleştirmelisiniz.

8. Gökyüzünü de İzleyin

Gökyüzüne bakın ve fotoğraf üzerinde nasıl bir gökyüzü görünümü istediğinizi düşünün. Eğer gökyüzünde bulutlar çok yüksekte ve parçalı değilse gökyüzünü fotoğraflarınızda göstermemeye çalışın. Böyle havalarda mimari ve portre fotoğrafları çekmek daha iyi olabilir.

Hava olaylarının değişiminde, örneğin yağmurdan hemen sonra güneş açtığı zamanlar fotoğraf çekmek için çok uygun olabilir. Hava açık veya parçalı bulutlu ise manzara fotoğrafları çekmenin tam sırası olabilir. Böyle manzaralar için özellikle polarize filtre kullanmanızı öneriyoruz. Böylece gökyüzünün ve denizin mavisi daha koyu olacaktır.

9. İşleri Basitleştirin

Fotoğraf çekerken yaptığınız işleri basitleştirin. Örneğin makinenizin pozometresinin verdiği ayarları kullanmayı öğrenin. Fakat yanlışlık olmasın makinenizi tam otomatik (program) konumunda kullanmayı önermiyoruz. Her ayarı makinenin yapması durumunda sanat açısından kötü fotoğraflar ortaya çıkma şansı çok artacaktır. Bunun yerine, örneğin diafram ağırlıklı konumda daha rahat çalışabilirsiniz. Bu durumda diafram değerini siz vereceksiniz, makine enstantane ayarını kendi yapacaktır. Böylece arkada bulanık bir geri plan (Bokeh etkisi) istiyorsanız daha kolaylıkla fotoğraf çekebileceksiniz.

Makinenizin pozometresini merkezi ayara getirin ve fotoğraf çekeceğiniz konu üzerindeki en ışıklı alan ile en karanlık alanda ölçüm yapın. Bu iki uç noktada yapılan ölçümlerde ayarlar arasındaki fark beş basamağı geçiyorsa, film üzerinde tamamen karanlık alanlar veya ışık patlamaları oluşacaktır. Örneğin bir oda içinde fotoğraf çekilirken, diafram ayarı sabitken, enstantane değeri fotoğraf kompozisyonu içinde bulunmasını istediğiniz pencerede 1/125, objenin oturduğu yerde ise 1/2 olursa fotoğraf çekmeyin. Günümüzdeki teknolojide fotoğraf makineleri içindeki dijital sensörler beş basamaktan daha fazla ölçüm farklılıkları olan konularda iyi sonuçlar vermez.

10. Cesur Olun

Doğru kompozisyon seçimi, doğru makine ayarları veya fotoğrafını çektiğiniz kişilere doğru sosyal yaklaşım konularında çok düşünerek sorunları fazlalaştırmayın. Fotoğraf çekerken kararsızlık sizin yavaşlamanıza neden olacaktır. Fotoğrafını çekeceğiniz insanlarla konuşmaktan çekinmeyin, gidin ve fotoğraf çekmek için izinlerini sorun. Eğer isterlerse fotoğraflardan göndermek istediğinizi söyleyin, bu onları çoğunlukla yumuşatacaktır.

Örneğin doğa fotoğrafçılığını seviyorsanız, başkalarının gitmediği yerlere gidin. Doğada yaşayan hayvanları bulmaya ve fotoğraflarını çekmeye çalışın. Fakat yırtıcı hayvanlardan ve dağcılık konusunda eğitimli değilseniz yüksek yerlerden uzak durmanızı söylemeye gerek yok sanıyoruz.Son