iOS

iOS

iOS (i Operating System) Apple tarafından üretilen bütün mobil cihazların içinde önceden yüklü olarak sunulan bir mobil işletim sistemidir. iOS ilk olarak 2007 yılında piyasaya çıkan iPhone ile işletim sistemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

iOS Apple tarafından üretilen iPhone, iPad ve iPod ile kullanıcıların uygulamalar aracılığıyla işlem yapabilmesi sağlanır. Apple iPad modelleri için kullanılan iOS sürümünün ismi 2019 yılında iPadOS olarak değiştirilmiştir.

iOS Nasıl Çalışır?

iOS genel olarak kullanıcılara parmak uçları ile mobil cihazın bütün özelliklerine ulaşma ve istenilen işlevleri veya uygulamaları kullanma özelliği sunar. Kullanıcılar iOS üzerinde parmak ile dokunma, basılı tutma, kaydırma, parmakları kapatma veya açma hareketleri ile birçok işi başarabilirler. Bütün işlemlerin parmaklarla ekran üzerinde yapılabilme özelliği ilk iPhone’un tanıtıldığı yıllarda çok sıra dışı bir yenilikti.

2015 yılında Apple ilk satışa sunduğu iPad Pro modeliyle birlikte kullanılmak üzere Apple Pencil olarak adlandırdığı ekran kalemini tanıttı. Böylece Apple marka uyumlu mobil cihazlar üzerinde parmakla yapılamayan bazı hassas işler için ekran kalemi kullanma seçeneği yaratılmış oldu.

iOS Uygulamaları

iOS yüklü bulunduğu mobil cihazın donanıma ve yazılıma bağlı temel işlevlerini kolaylıkla ve sorunsuz biçimde yerine getirir. Apple tarafından üretilen mobil cihazların bazıları donanım olarak dizüstü bilgisayarlar ile yarışacak kadar güçlüdür. Bu nedenle kullanıcılar mobil cihazlarında uygun uygulamalar ile her türlü işlerini sorunsuz biçimde yapabilirler. Örneğin bir gazeteci çektiği fotoğrafları bir iPad Pro’ya aktarıp üzerinde düzenlemeler yaptıktan sonra ilgili haberi yazarak çalıştığı kuruma gönderebilir.

İOS ile sadece önceden yüklü olarak gelen uygulamalar veya App Store’da bulunan uygulamalar yüklendikten sonra kullanılabilir. İOS ile yüklü olarak Ayarlar (Settings), App Store, Safari, Hesap Makinesi (Calculator), Saat (Clock), Takvim (Calendar), Siri, Stocks, Mail ve Kitaplar (Books) gibi uygulamalar mobil cihazınızı satın aldığınızda birkaç basit ayardan sonra temel gereksinimler için kullanılabilir. Kullanıcıların sosyal medya, fotoğraf düzenleme veya müzik dinleme gibi gereksinim duyabileceği diğer uygulamalar ise App Store içinde bulunabilir. Günümüzde App Store’da neredeyse her konuda iki milyondan fazla uygulama kullanıma hazır olarak beklemektedir.

iOS ve Güvenlik

iOS ilk kullanıma sunulduğu tarihten itibaren düzenli olarak her yıl bir veya iki kez güncellenmiştir. Apple ürettiği tüm mobil cihazlar için satıştan sonra 4-5 yıl boyunca iOS güncellemesi yayınlamaktadır. Ayrıca Apple tarafından üretilen mobil cihazlarda açılış sırasında şifre kullanılırsa bütün veriler kırılması zor bir yöntem ile şifrelenecektir. Açılış sırasında şifre olarak sadece rakam kullanılabilse de günümüzde üretilen Apple mobil cihazlarda parmak izi (Touch ID) ve yüz tanıması (Face ID) gibi daha gelişmiş güvenlik uygulamaları kullanılmaktadır.

Apple tarafından üretilen mobil cihazlar sadece önceden yüklü gelen veya App Store üzerinde bulunan uygulamaları kullanabilir. App Store’da bulunan ve Apple tarafından üretilmeyen uygulamalar iOS uyumu ve veri güvenliği açısından sıkı bir denetimden geçirilmektedir. Böylece App Store’da bulunan uygulamaların tamamı donanım ve yazılım olarak güvenli olmasını sağlanır. Bu nedenle Apple mobil cihazlarda kullanıcı hataları dışında ciddi güvenlik sorunları görülmemektedir.

iOS Sorunları

Apple ürünlerinde donanım ve kullanılan yazılım tam olarak uyumlu olduğundan gündelik kullanımda iOS işlevlerinde genellikle bir sorun görülmez. Apple tarafından üretilmeyen uygulamalar hakkında kullanım sırasında ortaya çıkan beklenmeyen sorunlar için kullanıcıların geri bildirimleri ile sağlanan bir denetim mekanizması vardır.

Kullanıcılar tarafından iOS hakkında dile getirilen en önemli yakınma mobil cihazlara App Store haricinde uygulama yüklenmesinin Apple tarafından engellenmiş olmasıdır. Böylece Apple Şirketi hem uygulama yaratıcılarından hem de son kullanıcılardan dolaylı veya dolaysız olarak para kazanma şansı yaratmış durumdadır. Bu durum kullanıcı verilerinin güvenliği açısından yararı tartışılamayacak kadar önemli olsa da bazı kullanıcılar kendisini kısıtlanmış hissetmektedir.Son