Huawei

Huawei

Huawei (Huawei Technologies Co., Ltd.), mobil iletişim ve telekomünikasyon alanında üretim yapan çok uluslu bir teknoloji şirketidir. Şirketin merkezi Çin’de Guangdong bölgesinde bulunan Shenzhen kentindedir.

Huawei, 1987 yılında asker kökenli Çin vatandaşı mühendis ve girişimci Ren Zhengfei tarafından kurulmuştur. Şirket günümüzde dünyada arasında Türkiye’nin de olduğu 170 ülkesinde faaliyet göstermektedir ve yaklaşık 200000 çalışanı vardır. Huawei çalışanlarının %40 kadarı araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalışmaktadır. Huawei 2018 yılı rakamları ile akıllı telefon satışlarında dünya sıralamasında Samsung’dan sonra ve Apple’dan önce yer alarak ikinci büyük şirket ünvanını taşımaktadır.

Huawei sözcüğü şirketin ilk kurulduğu yıllarda “çiçek” anlamında kullanılıyordu, günümüzde yaygın olarak kullanılan Mandarin Çincesinde “Çin Başarısı” anlamındadır. Huawei logosunda kullanılan çiçek şirketin kurulduğu günlerde Huawei adının anlamı yüzünden seçilmişti. Logodaki çiçeğin rengi olan kırmızı Çin kültüründe lüksü simgelemektedir.

Huawei Genel Merkezi

Huawei Partner Şirketleri

Dünyada çok sayıda çok sayıda telekom ve mobil iletişim şirketi Huawei ile ortak üretim yaparak çeşitli ürünler piyasaya sunmuştur. Bunlar arasında ABD’de IBM ve Google, Almanya’da optik cihaz üretimi yapan Leica ve Güney Kore’de gözlük üreticisi Gentle Monster sayılabilir. Huawei ayrıca arasında Türkiye’den Turkcell’in de bulunduğu dünyadaki birçok iletişim şirketiyle ortak ürünler üretmiştir.

Huawei Ürünleri

Huawei ilk kurulduğu yıllarda daha çok telekomünikasyon altyapısı için ürünler üretirken, 2004 yılından sonra ilk akıllı cep telefonunu piyasaya sundu. Bu tarihten beri Huawei bazıları Google ve Vodafone için özel üretim modelleri olmak üzere çok sayıda akıllı cep telefonu piyasaya çıkarmıştır. Huawei, 2012 yılından beri ürettiği cep telefonları için Huawei EMUI (eskiden Emotion UI) isimli Android temelli işletim sistemi sunmaya başlamıştır. Huawei günümüzde akıllı telefonlardan başka tablet, dizüstü bilgisayar, akıllı kol saati ve Bluetooth kulaklık üretimi de yapmaktadır.Son