Hafıza Kartı

Elektronik cihazlarda kullanılan yerinden çıkarılabilir veri depolama aracına hafıza kartı denir. Hafıza kartları sayesinde kullandığınız dijital fotoğraf makinesinin ürettiği fotoğraf veya videoları kaydedebilirsiniz, bir oyun konsolunda önceden yüklü oyunları oynayabilir veya dijital cihazı çalıştıran yazılımı güncelleyebilirsiniz.

Hafıza kartları (bellek kartları) ilk olarak 1980 yılında Toshiba şirketinde çalışan Japon mühendis Fujio Masuoka tarafından icat edilmiştir. Toshiba tarafından hafıza kartlarının satışı ilk olarak 1987 yılında başlamıştır. Bu tarihten itibaren dış görünüşleri çok değişik olan hafıza kartları üretilmiştir fakat bunların çalışma biçimi yaklaşık olarak aynıdır.

Hafıza Kartı Nasıl Çalışır?

Hafıza kartlarının çalışması için içinde bulunduğu dijital araçtan gelen düşük güçlü bir elektrik akımı gereklidir, böylece veriler elektronik devreler üzerine kaydedilir. Kayıtların silinmesi için kayıtların saklandığı elektronik devrelere biraz daha güçlü bir akım gönderilir. Hafıza kartları elektronik olarak çalıştıkları halde besleyen güç kesilmesi durumunda, örneğin içinde bulundukları araçtan çıkarılırsa, saklanan veriler silinmez.

Sık Kullanılan Hafıza Kartı Tipleri

İsimKısaltmaTipAçıklama
CompactFlash Hafıza KartıCompactFlashCFType I, Type II
Memory StickMemory StickMSMSÜretilmiyor
Memory Stick DuoMemory Stick DuoMS DuoMS Duo, MS Pro Duo, MS Pro-HG DuoÜretilmiyor
Memory Stick Micro M2Memory Stick Micro M2M2Üretilmiyor
Secure Digital Hafıza KartıSecure DigitalSDSD, SDHC, SDXC
microSD Hafıza KartımicroSDmicroSDmicroSD, microSDHC, microSDXC
XQD Hafıza KartıXQDXQD
CFExpress Hafıza KartıCFexpressCFXType I, Type II
CFast Hafıza KartıCFastCFast

Hafıza Kartı Kullanımı

Hafıza kartı satın alırken akıllıca karar vermek için bazı bilgilere sahip olmalı ve gereksinimlerinize göre karar vermelisiniz. Hafıza kartlarının kullanımı sırasında kurallara uymaya dikkat ederseniz büyük olasılıkla aylarca hatta yıllarca sorun yaşamayacaksınız. Hafıza kartları çoğu zaman sudan etkilenmez, örneğin çamaşır makinesinde yıkanmış veya okyanusta kaybolmuş bir dijital fotoğraf makinesi içinden çıkmış hafıza kartı içinde bulunan fotoğraf dosyalarının okunabildiği görülmüştür. Hafıza kartları havaalanlarında bulunan X ışını cihazlarından etkilenmez. Hafıza kartları günlük yaşamda kullanılan elektronik cihazlardan kaynaklanan çok güçlü olmayan elektromanyetik dalgalardan etkilenmez.Son