Hafıza Kartı Satın Alma Rehberi

Hafıza Kartı Satın Alma Rehberi

Hafıza Kartı Satın Alırken Akıllıca Karar Verin – Günümüzde birçok dijital cihazda verileri kaydetmek için hafıza kartları kullanılır. Hafıza kartları model, boyut, veri saklama hacimi veya veri aktarma hızı açısından çok farklı tiplerde olabilir. Bu nedenle hafıza kartı satın alırken hata yapmamak için çok dikkatli olmalısınız.

Hafıza Kartı Satın Alırken Gereken 3 Önemli Bilgi

Kullanmayı düşündüğünüz bir dijital cihaz için hafıza kartı (bellek kartı) satın almadan önce üç önemli bilgiye sahip olmalısınız. Bu bilgilerden ilki dijital cihazın hangi türde ve tipte hafıza kartını kullandığı olmalıdır. Bunu cihazın kullanma kılavuzundan, üretici şirketin web sitesinden veya teknik destek bölümünden öğrenebilirsiniz. Bu bilgiyi elde etmek çok kolay olacaktır, zaten yanlışlıkla farklı türde hafıza kartı alırsanız cihazın içindeki yuvaya uymayacaktır.

Size gerekli olan ikinci bilgi hafıza kartını kullanacağınız dijital cihazın kaydedilecek verileri yaratma hızı olmalıdır. Örneğin bir dijital fotoğraf makinesi için düşünürsek, kullanım sırasında ard arda çok sayıda fotoğraf veya 4K (3840×2160 piksel) gibi yüksek çözünürlüklü video çekebilmek için satın alacağınız hafıza kartının yüksek hızlı veri aktarımını desteklemesi ve yeteri kadar yüksek hacimli olması gerekir.

Hafıza kartı satın almadan önce bilmeniz gereken üçüncü bilgi hafıza kartı hacmi olacaktır. Kullandığınız cihazın kabul edebileceği en fazla kart hacmini ve sizin yaptığınız iş için gerekecek kart hacmini bilmeniz gereklidir. Dijital cihazların kullanma kılavuzlarında çoğu zaman kullanabileceği en fazla hafıza kartı hacmi konusunda bilgi bulunmaz. Bunu öğrenmek için ilgili teknik servise, diğer kullanıcılara sormanız veya internette araştırma yapmanız gerekli olacaktır. Bir dijital cihaz için gereğinden fazla hacimde hafıza kartı satın almanız durumunda fazla hacim büyük olasılıkla kullanılmayacağı için paranız boşa gidecektir.

Güvenilir kaynaklardan kullanılabilecek en yüksek hacim bilgisini elde edemezseniz arkadaşlarınızdan boş hafıza kartları ödünç alıp deneme yaparak karar verebilirsiniz. Bir fotoğraf makinesine denemek için yüksek hacimli kart taktığınızda, sorunsuz olarak formatlama işlemi yapmalı ve ayarlar menüsünde kartın hacmini tam göstermelidir. Bazı fotoğraf makinelerinde işletim sistemi güncellemesi (İng. Firmware Update) yapılırsa kabul ettiği hafıza kartı hacmi artabilir. Bu yüzden dijital cihazlarınızda hafıza kartı denemeden önce mutlaka son işletim sistemi güncellemesini uygun biçimde yapmayı unutmayın.

Hafıza Kartı Tipleri Arasında Karar Vermek

Hafıza kartı satın alırken paketin veya hafıza kartının üzerinde yazan tür ve tipi belirten kısaltmaları veya varsa veri aktarım hızı değerlerine dikkat edin. Özellikle SD (Secure Digital) veya microSD kartlar üzerinde yazan bilgiler çok kafa karıştırıcı olabilir. SD kartlar uzun zamandan beri yaygın olarak kullanıldığı için zaman içinde teknolojik yeniliklerle birlikte çok değişik tiplerde üretilmiş durumda. Bu nedenle özellikle SD kart alırken çok dikkatli olarak karar vermeniz gerekli.

Bütün hafıza kartlarının üzerinde yazılı olan veri aktarma hızı (ayrıca belirtilmediyse) “okuma hızı” değeridir. Hafıza kartlarında yazma hızı, okuma hızından daha düşük bir değerdir, bu konuyu kart satın alırken göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle aşağıda tabloda göreceğiniz veri aktarım hızlarını elde edebilmek için satın alırken aşağıda yazılı değerden daha yüksek hızda olan hafıza kartını tercih etmeniz daha akıllıca olacaktır.

Tek Fotoğraf ve SD Video (480p)Hızlı Fotoğraf veya HD Video (720p)Full HD Video (1080p)4K Video8K Video
Veri Aktarım Hızı2 MB/s4 MB/s6 MB/s10-30 MB/s60-90 MB/s
Compact Flash KartCompact Flash KartCF KartCFCFCF
Secure Digital KartSecure Digital KartSD Kart / microSD KartClass 2 (C2)Class 4 (C4)Class 6 (C6), Video Class 6 (V6), UHS Class 1 (U1), UHS Class 3 (U3)UHS Class 1 (U1), UHS Class 3 (U3), Video Class 10 (V10), Video Class 30 (V30)Video Class 60 (V60), Video Class 90 (V90)
XQD Hafıza KartıXQD KartXQD
CFexpress KartCFexpress KartCFexpress KartCFexpress Kart

Compact Flash (CF) kartlar üzerinde çoğunlukla veri aktarma hızı yazdığı için karar vermeniz zor olmayacaktır. Bazı CF kartlarda veri aktarma hızı yerine bir rakam ve yanında “x” işareti yazılı olduğu görülür. Bu kartların veri aktarma hızı hesaplamak için verilen rakamı 6,666 sayısına bölmeniz gereklidir. Örneğin bir CF kartın üzerinde “1066x” yazıyorsa veri aktarım hızı 1066/6,666=160 MB/s olacaktır.

Hafıza Kartı Satın Alırken Tasarruf Yapabilirsiniz

Sizin için önemli bir yararı olmayacaksa gereğinden fazla hacimde ve gerekli olandan daha hızlı kart almanız paranın boşa harcanmış olduğu anlamına gelir. Yüksek megapiksel değeri olmayan sensöre sahip bir makine ile günde sadece 50 kadar fotoğraf çekecekseniz veya Mp3 playeriniz ile düşük çözünürlüklü müzik (örneğin Mp3, 320 kbps) dinleyecekseniz yüksek hacimli ve hızlı bir kart almanız gerekmez.

Gündelik basit işler için kullanacağınız dijital cihazlar için ortalama bir hacimde ve ortalama bir veri aktarma hızına sahip hafıza kartını düşük fiyatlarda bulabilirsiniz. Fotoğraf makinesi veya bir video kamera ile çektiğiniz FullHD veya 4K çözünürlükteki videoları evde televizyonda izlemek, yüksek çözünürlüklü müzik (örneğin Flac, kayıpsız) dinlemek istiyorsanız size gerekecek kadar hacmi olan fakat hızlı veri aktarma özelliği olan bir hafıza kartı almalısınız.

Bir profesyonelseniz ve her gün çok sayıda fotoğraf veya yüksek çözünürlükte video çekiyorsanız yüksek hacimli ve hızlı veri aktarma özelliği olan hafıza kartı almalısınız. Profesyonel olarak hafıza kartı çok ağır koşullarda kullanılacağı için tanınmış ve başka kullanıcılar tarafından denenmiş markaların hafıza kartlarını satın alın. Günümüzde şaşırtıcı biçimde neredeyse her yerde satılan sahte hafıza kartlarını kesinlikle satın almayın.Son