Güneşli f16 Kuralı

Güneşli f16 Kuralı

Unutulmayacak Kural, Güneşli f16 – Dijital fotoğraf makineleri ışık için çok gelişmiş ölçüm yöntemleri kullansalar da bazı durumlarda bunlar hata yapabilir ve ortaya çıkan fotoğraflar güzel olmayabilir. Böyle durumlarda yani fotoğraf makinenizin fotoğraf çekerken doğru ölçümler yapmakta zorlandığı zamanlarda “güneşli f16” kuralını bilmeniz gerekli.

Fotoğraf çekerken dijital makinelerin ışık ayarlarını, ISO, enstantane ve diafram açıklığı olmak üzere üç değişik yerden yapabilirsiniz. Yaptığınız bu ayarlar ile fotoğrafınız oluşurken gereken ışık miktarını düzenlemiş olursunuz. Doğru ayarlar kullanırsanız dijital fotoğraf makinesi içindeki sensör üzerine uygun miktarda ışık gelmiş olur ve sonuçta oluşan görüntü dosyasına bakarsanız güzel bir fotoğraf oluştuğunu görürsünüz.

Güneşli f16 Kuralı Nedir?

Fotoğraf makineleri ilk anda karmaşık mekanik ve elektronik araçlar gibi görünseler de üreticiler bunların kullanılmasını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaparlar. Bu kolaylıklardan biri de fotoğraf çekerken kullanılan sensörün hassasiyeti (ISO), enstantane ve diafram ayarlarının sonucu her fotoğraf makinesinde aynıdır. Yani her marka ve model makinede, kullandığınız lensin özelliklerinin çok farklı olmaması koşuluyla, aynı ortam ışığı koşullarında, aynı ayarlar ile benzer ışık almış bir fotoğraf elde edersiniz.

Güneşli f16 kuralına göre, güneşli bir havada iyi ışık almış bir fotoğraf için, sensörünüzün ISO değerini 100 yaparsanız, enstantane süresi 1/125 saniye ve diafram değeri 1/16 olmalıdır. Bu değerlerin ikisinin yani 100 ve 125, birbirine benzer sayılar olduğunu görüyorsunuz, böylece bu kuralı aklınızda tutmanız çok kolay olacak.

Güneşli f16 kuralında fotoğraf çekerken kullanılan değerler
(Büyütmek için tıklayın)

Neden güneşli f16 kuralı için bu değerler seçilmiş derseniz, açıklaması basit. Birincisi eskiden ISO değeri 100 olan filmler, en kolay bulunan, ucuz ve sık kullanılan tür olarak piyasada bulunuyordu. Fotoğraf makinelerinde çoğunlukla 50 mm odak uzunluklu lensler kullanıldığı için titreme olmadan fotoğraf çekilebilmesi için 1/125 enstantane değeri çok uygundu. Bu iki değerin sonucunda güneş ışığı ortamında diafram açıklığını 1/16 yapmak gerekiyordu ve bu değer bütün lenslerde vardı. Bu basit kural eski günlerde film kullanarak fotoğraf çeken amatör veya profesyonel kişiler tarafından çok yaygın olarak kullanılıyordu.

Güneşli f16 Kuralı İçin Bir Püf Noktası

Eğer siz de çoğunluk gibi doğa ve sokak fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız bu kuralı çok kullanacaksınız. Bu yüzden fotoğraf makinenizi kapatırken ayarları bu değerlere getirin. Bir fotoğraf gezisinde veya günlük yaşamda önemli bir an veya manzara yakaladığınız zaman makinenizi çıkarın ve fotoğrafınızı çekin. Bazen iyi fotoğraflar yaratmak bu kadar basit olabiliyor.Son