Gece Fotoğrafçılığı

Gece Fotoğrafçılığı

Güneşin batmaya başlamasından doğuşuna kadar olan zaman diliminde uygun teknikler kullanarak fotoğraf çekmeya gece fotoğrafçılığı olarak adlandırılır.

Güneş ışığının olmadığı zamanlarda fotoğraf çekme sırasında dijital fotoğraf makineleri birçok neden yüzünden çok kullanışlı olacaktır. Örneğin dijital fotoğraf makinelerinde çekilen fotoğrafın hemen izlenebilmesi gece fotoğrafçılığında çok büyük bir avantaj sağlar. Böylece elde ettiğiniz sonucu beğenmezseniz makinenizin ayarlarını değiştirerek kısa sürede istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan dijital fotoğraf makineleri gece fotoğrafları için estetik açısından sorun olabilecek teknik yetersizlikler de barındırır. Yetersiz ışık koşullarında dijital fotoğraf makinelerinin içindeki sensörler özellikle yüksek ISO ayarlarında oluşturdukları görüntü dosyalarında “noise” denilen parazitler oluşturur. Günümüzde üretilen bazı gelişmiş fotoğraf makinelerinde bu parazit oluşumu çok azaltılmıştır fakat günümüzdeki teknoloji ile tamamen engellenmesi olanaksız olarak görünmektedir. Ayrıca gece fotoğrafları çekilirken dijital makineler uzun süreler boyunca açık kaldıkları için pildeki enerjiyi çabucak bitirirler.

Gece Fotoğrafları İçin Gerekli Ekipman

Çoğu kişi gece fotoğraf çekmek için gelişmiş ve pahalı ekipmanlar kullanılması gerektiğini düşünür. Bu yanlıştır, gereken en önemli iki ekipman dijital fotoğraf makinesiyle ağır ve sağlam bir tripod olacaktır. Gece fotoğrafları çekmek için kullanacağınız dijital fotoğraf makinesini seçerken bazı farklı özellikler aramanız gerekli olacaktır. Bunlardan en önemlisi enstantane ve diafram ayarları elle yapılabilen makine kullanmanız gerekli.

Fotoğrafla ilgili araçlar yanında ellerinizin serbest kalması için başa takılabilen küçük bir ışık kaynağı, üşümemeniz için kalın giyecekler ve içinizi ısıtmak için termos dolusu kahve de gece fotoğraf çekerken gerekecek diğer gerekli malzemelerdir.

Gece Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Gece fotoğrafları çekerken de diğer fotoğraf türlerinde olduğu gibi her durum için ayrı bir strateji saptamalısınız. Örneğin ay görüntüleri, hareketli araç veya sokak fotoğrafları gibi değişik durumlar için farklı kararlar almalısınız. Yani yanınızda taşıyacağınız aksesuarları buna göre seçip, gitmeniz gereken bölgeyi de ayrıca saptamalısınız. Bu yüzden gece fotoğraflarının sık görülen türlerine göre ayrı açıklamalar yapmak daha uygun olacak.

Gece fotoğrafı çekerken hareket etkisi yaratmak için enstantane süresi isteğinize göre 1-2 saniye veya elde etmek istediğiniz sonuca göre 10-30 saniye olabilir. Ayrıca makinenize takılı olan lenste diyaframın örneğin f:2 gibi büyük değerlere kadar açılabilmesi gereklidir. Diyaframın çok açılması ile film üzerine düşen ışık artacağından enstantane ayarını seçerken daha özgür olacaksınız.

Gece fotoğraf çekerken parmağınızla deklanşöre dokunurken makinenin sarsılması ile fotoğrafınızın netliği bozulabilir. Deklanşörün kumandası için kablo veya uzaktan kumanda kullanmanız hem makinenin sarsılmasını engelleyecektir hem de daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır. Uzaktan kumanda yerine uygun koşullarda makinenizin zamanlayıcısı (timer) kullanılabilir. Ayrıca tripodunuza fazladan ağırlık ekleyerek fotoğraf makinesindeki sarsıntıları azaltabilirsiniz.

Gece fotoğrafları için doğal olarak makinanızda yüksek ISO değerleri kullanmanız gerekli olacaktır. Böylece enstantane süresini daha geniş sınırlar içinde seçebilirsiniz. Yüksek ISO değerlerinde noise miktarının arttığını unutmamalısınız, fotoğraf üzerinde fazla noise oluşması özellikle gece fotoğrafları için istenilmeyen bir görünüm olabilir.

Gece fotoğrafçılığı sırasında kullanılan diafram ve enstantane ayarları açısından çok kesin değerler verilemez, bu değerler kullandığınız makinenin hassasiyeti ve lens sistemine göre çok değişeceğinden kendi deneyimlerinize göre karar vermeniz daha uygun olacaktır. Fotoğraf makinenizde olan veya dışarıda kullanılan ışık ölçerlerin (pozometre) verdiği değerler çok düşük ışıklı ortamlarda yanıltıcı olacaktır.

Ay Fotoğrafları

Ay fotoğrafı çekmek için karanlık bir geceyi veya şehir dışını seçmeniz gerekmez. Ayın dolunay görünümünde olduğu bir gecede isterseniz şehirdeki binaları da içine alacak biçimde bir fotoğraf kompozisyonu güzel görünebilir. Ay fotoğrafları için diaframınız f:2 değerine kadar açık ve enstantane süreniz ise kullandığınız ISO değerine göre 15 ile 30 saniye arasında olabilir. Geniş açılı bir lens kullanırsanız ay çok küçük görüneceğinden odak uzunluğu 100 mm. veya daha fazla bir lensi tercih etmelisiniz.

Gece çektiğiniz bir manzara fotoğrafı üzerine, yine benzer bir zamanda ve yerde çekilmiş başka bir gökyüzü parçasından ay görüntüsünü Photoshop ile ekleyerek güzel bir etki yaratabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki şey, ayın önceki manzara fotoğrafında gökyüzündeki bir boşluğa denk gelmesi ve büyüklüğünün aşırı orantısız olmamasıdır.

Ay ışığının parlak olduğu gecelerde doğada ve fazla yapay ışıklandırma olmayan yerlerde ay ışığı altında fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz. Bunun için makinenizi uygun kompozisyonda konumlandırdıktan sonra değişik enstantane süreleri deneyerek çektiğiniz doğa, akarsu veya mimari fotoğrafları çok etkileyici olabilir.

Havai Fişekler

Geceleri çekebileceğiniz en güzel fotoğraf türlerinden biri de havai fişek görüntüleridir. Havai fişek ışıkları oldukça parlak ve nispeten yakında olacaklarından diaframınızın fazla açık olması gerekmez, 100 ISO değeri kullanırsanız başlangıç olarak f:8 değeri uygun olabilir. Havai fişek havaya yükseldiğinde veya patladığında oluşan ışıkları film üzerinde bir çizgi olarak kaydedebilmek için ise enstantane ayarınız 2-15 saniye arasında olabilir. Havai fişekler çok hızlı patladığından çok sayıda fotoğraf çekip bunları sonra doğru kompozisyon açısından seçmeniz daha uygun olacaktır.

Şehir Işıkları

Yerleşim bölgeleri içindeki ışıklar ve hareketli ışık kaynakları gece fotoğrafçılığı açısından çok değerli kaynaklar sunar. Binaların ışıklı pencereleri, sokak ışıkları, trafik ışıkları, tarihi binaların ışıklandırmaları veya hareketli taşıtların ışıkları çok güzel görünümlü fotoğraflar çekmemizi sağlayabilir. Bu tip fotoğraflarda dikkat edilmesi gereken ilk nokta kompozisyonun doğru düzenlenmesidir. Büyük binaları, yolları ve yarı karanlık bölgeleri üçte bir kuralına uyumlu olacak biçimde yerleştirebilirsiniz.

Gece fotoğrafları üzerinde tamamen karanlık görünecek büyük alanlar olmamalıdır. Etraftan gelebilecek gereksiz ışıkların, örneğin bir sokak lambasının ışığının, görüntü üzerine düşmesini engellemek için bir parasoley veya büyük bir karton parçası kullanabilirsiniz. Bu tip ışıklar kompozisyonun bir kısmının çirkin biçimde fazla parlak olmasına yol açabilir.

Gece şehir ışıkları fotoğrafı çekmek için tripodunuzu sağlam biçimde yerleştirdikten sonra çekmeyi düşündüğünüz kompozisyona göre değişecek biçimde diafram ve enstantane değerleri vererek denemeler yapamanız gereklidir. Genel olarak şehirlerde ışık kaynakları fazla olduğundan diafram değerini başlangıç olarak f8 olarak verebilirsiniz.

Bunun yanında iz bırakmasını istediğiniz hareketli ışıklar varsa enstantane süresini başlangıç olarak 2-15 sn arasında seçebilirsiniz. Işığın çok yetersiz olduğu durumlarda küçük alanların veya mimari fotoğrafların çekimi için elinizde taşıdığınız bir flaş ışığı veya mümkünse arabanızın farlarını ışık kaynağı olarak kullanabilirsiniz.Son