Ford E-Transit

Ford E-Transit

Dünyada ticari araçlar pazarında önemli bir paya sahip olan Ford tanınmış Transit modeline bir elektrikli motor seçeneği sunuyor. Bu yeni modelin adı E-Transit olacak ve 2021 yılından itibaren satışa sunuluyor.

2020 yılının başında Transit modelinin hibrit motorlu seçeneğini piyasaya sunan Ford, şimdi de tamamen elektrikli modelini üretmeye karar verdi. Elektrikli taşıtların eski fosil yakıtlı motoru olanlara göre bariz avantajları var; enerji giderleri çok düşük, çok daha az hareketli parça olduğundan bakımı kolay, arıza olasılığı az ve sessiz çalışır. Elektrikli taşıtlar için önemli bir özellik de çevreye zararlı etkilerinin olmaması.

Geçen birkaç yıl içinde Ford’un rakibi olan birçok büyük otomotiv şirketi ve yeni kurulan bazı girişimler ticari elektrikli taşıt üretimine başlamıştı. Örneğin Mercedes-Benz çok bilinen Sprinter modelinin elektrikli modelini çıkardı, yeni kurulan Bollinger adlı girişim Deliver-E isimli bir ticari araç üretmiş durumda ve General Motors ise kod adı “BV1” olan elektrikli bir model için çalışmaya başladı. Bunların yanında Amazon kargo işlerinde kullanılmak üzere Rivian adlı bir girişimle ortak olarak tamamen elektrikli bir ticari aracın prototipini geliştirdi.

Ford E-Transit Teknik Özellikleri

Son zamanlarda hareketlenen elektrikli ticari araç piyasası Ford tarafından üretilen tamamen elektrikli E-Transit modeli ile biraz daha genişleyecek. Ford E-Transit dış görünüş olarak eski modellerden bir farkı yok, elektrikli motorların önemli bir soğutma gereksinimi olmasa da aracın önünde hava ızgarası bulunmakta. Bu durumda yolda bir Ford E-Transit görürseniz elektrikli olduğuna dair bir ipucu bulamayacaksınız.

Ford E-Transit kaportası altında 266 beygir gücünde ve yaklaşık 430 Newton-metre torka sahip bir elektrikli motor olacak. Bu değerler ile yeni E-Transit eski fosil yakıtlı modellere göre daha güçlü ve daha fazla torka sahip olacak. Bu durumun ağır işler yapan kullanıcıları memnun edeceği kesin. Bunun yanında birçok elektrikli taşıt dört tekerden çekiş özelliğine sahip olduğu halde E-Transit’in bütün modellerinde eskiden olduğu gibi standart olarak arkadan itişli tahrik olacak.

Yeni Ford E-Transit satışa sunulduğunda LG tarafından üretilen 76-kWh gücünde lityum iyon pil sayesinde tam şarj sonrası yaklaşık olarak 200 kilometre yol alabilecek. Bu menzil daha önce üretilmiş birçok elektrikli otomobilden daha düşük fakat Ford mühendisleri bunun bir nedeni olduğunu söylüyor. Ford tarafından yapılan araştırmada bir ticari araç kullanıcısının günde ortalama olarak yaklaşık 120 kilometre yol yaptığı tespit edilmiş. Böylece daha küçük bir pil kullanılmasıyla araç maliyetinin artması, şarj süresinin uzaması ve enerji maliyetinin artması gibi önemli sorunlar engellenmiş olacak.

Ford E-Transit şoför mahalli.
(Büyütmek için tıklayın)

Ford E-Transit’in pili 220 volt elektrik ile sekiz saat içinde tam olarak şarj edilebiliyor. Eğer hızlı şarj cihazı kullanılırsa pil yaklaşık bir saatte tam şarj olabiliyor. Bunun yanında acil durumlarda hızlı şarj özelliği ile 10 dakikada 48 km, 15 dakikada 72 km yol gidebilecek kadar şarj edebilirsiniz.

Ford E-Transit için eski modellerde olduğu gibi çok sayıda kasa ve yükseklik seçeneği sunuluyor. Ford E-Transit satın alırken üç ayrı yükseklik ve uzunluktaki kapalı modeller (panel van) yanında arkada sadece üstü açık teknenin bulunduğu kesik kasalı modeller arasında seçim yapabilirsiniz. Bu modellerin taşıma kapasitesi duruma göre yaklaşık olarak 1500 ile 1700 kg arasında olacak.

Ford E-Transit Ne Zaman Piyasada Olacak?

Ford ilk E-Transit modellerini elektrikli araçlarına verilen teşviklerinin yarattığı avantaj yüzünden ilk olarak 2021 yılında Avrupa’da daha sonra satışa sunacak. ABD’de bulunan kullanıcılar ise 2022 yılını beklemek zorunda kalacak. Avrupa’da satışa sunulacak modellerin üretim yeri İzmit’te bulunan Ford Otosan fabrikası olacak. Böylece Türkiye’de ilk önemli tam elektrikli taşıt üretimi de Ford Otosan tarafından başlatılmış olacak. Bu sayede Türk kullanıcılar yeni Ford E-Transit modeline diğer markalara ait benzer ithal elektrikli taşıtlardan daha hesaplı olarak ulaşabilecek.

Ford E-Transit Satış Fiyatı Ne Olacak?

Ford E-Transit için Türkiye ve Avrupa fiyatı şimdilik belli değil. ABD fiyatının ise 45000 dolardan başlayacağı belirtiliyor. Bu fiyat Ford tarafından aracın üretimi sırasında pil veya motor gibi önemli parçalarda değişiklik yapılırsa değişebilir. Örneğin eleştirilerin çoğu E-Transit modelinin menzilinin oldukça kısa olduğu yönünde, bu yüzden üretim sırasında daha büyük ve güçlü bir pil kullanılırsa satış fiyatı artacak. Bu arada dış görüşü benzeyen fosil yakıtlı Ford Transit Kargo modelinin ABD’de satış fiyatının 35000 dolardan başladığını belirtelim.

E-Transit’in fiyatının diğer elektrikli taşıtlar gibi fosil yakıtlı benzerlerinden yüksek olsa da kullanım sırasında bakım ve enerji maliyetlerinin çok düşük olması sayesinde zaman içinde kullanıcılar tarafından önemli miktarda tasarruf sağlanmış olacak. Ford tarafından yapılan hesapta yeni E-Transit modelinin bakım ve enerji giderlerinin %40 daha düşük olacağını öngörülmüş. Buna ek olarak E-Transit eski fosil yakıtlı modellere göre daha güçlü, sessiz ve çevreyi kirletmeyen bir ticari araç olacak.

Ford E-Transit Hakkında Son Karar

Ford gibi çok büyük ve geleneksel değerlere sahip bir otomotiv şirketinin tam elektrikli ticari araç üretmeye karar vermesi artık bir konuda hiç şüphe kalmadığını gösteriyor; gelecek elektrikli araçların olacak. Ayrıca bu modelin üretim yerlerinden birinin de Ford Otosan olması Türkiye açısından büyük bir teknolojik ve ticari avantaj sağlıyor.

Ford E-Transit çok sayıda model seçeneği, güçlü elektrikli motoru ve yüksek taşıma kapasitesi ile gelecekte birçok ticari kullanıcının beğenisini kazanacağı belli olmuş durumda. Bunlar E-Transit’in olumlu yönleri ama çok sayıda olumsuz özellik de gözden kaçmıyor. Bunların arasında ilk görünen konular pil hacminin düşük tutulması ve güçlü bir motoru olduğu halde arkadan itişli olarak üretilmiş olması.

Ford gibi güçlü bir şirketin yeni ve çok yankı yaratacak ilk ticari tam elektrikli taşıt için yeni bir tahrik sistemi ve kaporta üretmemiş olması şaşırtıcı. Halbuki Ford tarafından fosil yakıtlı Fort Transit modeli için dört tekerden çekiş özelliği sunuluyor. E-Transit modeli dört tekerden tahrikli olsaydı, daha iyi yol tutuşu ile çekişin artması ve kötü zeminlerde yol hakimiyetinin artması sağlanmış olacaktı. Bu özelliklerin çalışırken her türlü zorlukla karşılaşan ticari kullanıcılar için çok önemli olduğu tartışılmaz.

Ford, yeni E-Transit için daha hafif ve aerodinamik bir kaporta tasarlamış olsaydı seçilmiş düşük kapasiteli pilin depoladığı sınırlı miktardaki enerjinin kullanım sırasında boşa gitmesi engellenmiş olurdu. Ford tarafından sağlanan teknik özelliklere bakarsak yeni E-Transit modellerinin boş ağırlığı 2560-2800 kg. arasındayken benzer görünümlü 2020 model fosil yakıtlı Ford Transit Kargo modelleri ise 2260-2600 kg. arasında gösterilmiş. Bu durumda elektrikli motoru olan E-Transit modellerinin boş ağırlığı eski fosil yakıtlı modellerden en az 200 kg. daha fazla, bu çok şaşırtıcı.Son