Filtre

Filtre

Filtreler fotoğraf makinesinde lens önüne takılarak kullanılan, çekilen fotoğraf veya video görüntüleri üzerinde değişiklik yaratan optik araçlardır. Filtreler fotoğraf çekerken bir rengin baskın olmasında, gelen ışığın azaltılmasında veya yansımaları azaltmakta kullanılabilir.

Filtrelerin Kullanımı

Fotoğraf Makinesine Sirküler Filtre Takılması
Fotoğraf Makinesine Sirküler Filtre Takılması

Filtreler çoğunlukla bir daire biçimindedir ve doğrudan lensin önündeki özel vidalı yere takılarak kullanılır. Dairesel filtreleri lens üzerine çok sıkı biçimde takmayın böylece daha sonra çıkarma işlemi daha kolay olacaktır.

Kaliteli lenslerin çoğunda bulunan yansımayı önleyen film tabakası uygun yöntem ile temizlik yapmazsanız zarar görebilir. Birçok kullanıcı lensin toza karşı korunması ve temizliğinin kolaylaşması için berrak (Clear), ultraviyole ışığı geçirmeyen veya renkleri sıcaklaştıran (Skylight 1A) gibi filtreleri kullanmayı tercih eder. Böyle basit bir filtre kullanırsanız toz veya su damlalarını basit bir gözlük beziyle temizlemek çok kolay olacaktır. Bunun yanıında bazı fotoğrafçılar haklı olarak lensin önüne filtre takmanın gelen ışığı azaltacağı veya gereksiz yansımalara neden olacağını ve çekilen fotoğrafın kalitesinin düşeceğini söyler. Bu konudaki karar tamamen size ait olacaktır.

Fotoğraf Makinesine Kare Filtre Takılması
Fotoğraf Makinesine Kare Filtre Takılması

Bazı filtreler kare veya dikdörtgen biçiminde düz bir camdan oluşur ve lensin üzerindeki vidalı yere bir taşıyıcı (holder) takılarak kullanılır. Bu taşıyıcı lense uygun bir adaptör ile takılır, kare filtre ise taşıyıcı üzerindeki kızaklara takılır. En sık kullanılan kare filtre türü nötral dansite degrade (ND) olanlardır, bu filtre üzerinde bulunan geçiş çizgisini kompozisyonunuza göre ayarlamanız gereklidir. Kare filtreler kullanım sırasında yerinden kayabilir veya yanlardan ışık gelmesine izin vererek görüntüyü bozabilir, bu konularda dikkatli olmalısınız.

Filtre Türleri

Filtreler lens ve dijital sensör üzerine ulaşan ışığa yaptığı etki açısından sınıflandırılabilir, aşağıda en sık kullanılan bazı filtre türlerini göreceksiniz.

Ultraviyole Filtreler – Ultraviyole (UV) filtreler güneş ışığı içindeki insan gözünün hassas olmadığı yaklaşık 200-400 nanometre dalga boylu ultraviyole ışığı engeller. Böylece UV filtre kullanılarak fotoğraf filmi veya sensör ile oluşturulan görüntü üzerinde UV ışık tarafından yaratılan gereksiz ve istenmeyen etki azaltılmış olur.

Polarize Filtreler – Herhangi bir kaynaktan gelen ışık bir cam veya su üzerinden yansıdığı zaman “polarize” olur. Polarize ışık sadece belli bir açıdaki ışınların yansıyarak yoluna devam etmesiyle oluşur. Bu dönüşüm çıplak gözle fark edilemez, fakat yansıyan ışınlar camın arkasında veya suyun içinde bulunan nesneleri görmemizi ve fotoğrafını çekmemizi engelleyebilir. Fotoğraf çekerken camdan veya sudan kaynaklanan bu yansımaların engellenmesi ve arkada bulunan nesnelerin gösterilmesi lensin önüne polarize filtre takılmasıyla olanaklıdır.

Doğa fotoğrafları çekerken polarize filtre kullanılırsa güneş ışığını yansıtan gökyüzü ve diğer bazı nesnelerin rengi daha koyu ve etkileyici biçimde olacaktır. Sirküler polarize filtre kullanırken çevirerek filtre üzerindeki aralıkları gelen polarize ışığın açısına dik konuma getirirseniz daha iyi bir etki elde edersiniz. Polarize filtrenin fotoğraf üzerinde yarattığı etki Photoshop gibi yazılımlar ile taklit edilemez.

Renk Filtreleri – Fotoğraf çekerken bazı renklerin daha koyu veya daha açık renkli görülmesini sağlamak için üzerinde renkli bir cam içeren filtreler kullanılabilir. Örneğin bir doğa fotoğrafı çekerken hafif sarı renk içeren Skylight 1A filtresi kullanılırsa gökyüzü ve yeşil yapraklar daha canlı tonda görülecektir. Bazı filmlerin çekiminde de yeşil veya mavi filtre kullanılır, böylece görüntü üzerinde gerçekten uzak ve dikkat çekici bir etki yaratılır. Renk filtrelerinin etkisi Photoshop ve benzeri yazılımlar ile oluşturabildiği için artık fazla kullanılmaz.

Nötral Dansite Filtreler – Fotoğraf çekilirken sensör üzerine gelen ışık dijital fotoğraf makinesinde diafram ayarları ile yeteri kadar azaltılamıyorsa ışığı azaltma özelliği olan nötral dansite (ND) filtreler kullanılır. ND filtreler koyu renkli olduğu için ışığın çok az bir kısmının lens içine geçmesine izin verir. Böylece güneş tutulması görüntüleri veya gün ışığı varken uzun pozlama yaparak hareket etkisi elde etmek olanaklı olur. Bu filtreler koyuluk derecesine göre isimlendirilirler, örneğin 6 veya 10 gibi. ışık ayarlarında yaptığı

Fotoğraf çekilmesi düşünülen kompozisyon üzerinde ışık alan ve karanlık bölgeler arasında çok farklılık varsa bu sorunu “ND degrade” filtreler ile çözebilirsiniz. Bu filtrelerin bir yarısı koyu renkli, diğer yarısı da şeffaf olarak üretilmiştir. Kompozisyon üzerinde ışığın fazla olduğu yere filtrenin koyu kısmını getirerek ışık sorunları olmayan bir fotoğraf çekmeniz olanaklı olacaktır. Örneğin bir gün batımı fotoğrafını çekerken koyu kısım güneşin olduğu gökyüzüne, şeffaf olan kısım yeryüzüne denk getirilmelidir.

Filtre Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sanıyorum herkes bir filtre alırken işe yarar, dayanıklı ve hesaplı bir fiyatı olmasını isteyecektir. Bu nedenle filtrenin çerçevesinin metal olmasına ve yapıldığı malzemenin gerçek cam olmasına dikkat etmelisiniz. Filtreler lensin önüne takılacağı için bu kısmın milimetre olarak ifade edilen çapına göre filtre almalısınız. Bu çap değerini, lensin üzerinde, lens kapağının içinde veya lensin kullanma kılavuzunda bulabilirsiniz.

Filtreler fiyat olarak inanılmaz derecede ucuz veya son derece pahalı olabilir. Çok ucuz filtreler istenilen görevi yapamayan kalitesiz malzemeden üretilmiştir. Örneğin UV önleyici olarak satılan ucuz filtrelerin bazılarının UV ışığı kesinlikle engellemediği ölçümler yapılarak kanıtlanmıştır. Bu nedenle en pahalı filtre yerine tanınmış ve kalitesi bilinen bir markanın hesaplı bir modelini almanız en doğrusu olacaktır.Son