En Büyük Fotoğrafçı

En Büyük Fotoğrafçı

Hepimiz, yani bütün fotoğraf meraklıları, dünyanın en büyük fotoğrafçısı olmaya, bütün ödülleri kazanmaya, herkes tarafından tanınmaya ve en zengin fotoğrafçı olmaya çalışırız. Bunun tersini söyleyen yani “ben zevk için fotoğraf çekiyorum” diyen bir arkadaşınız varsa arkadaşlığınızı yeniden düşünün çünkü size yalan söylüyor olabilir.

Büyük fotoğrafçı olmak için hepimiz para biriktirip en pahalı makineyi satın alırız, evde oturup televizyon izlemek varken sabahın köründe gezilere katılırız ve akşam eve geldiğimizde dünyanın en iyi fotoğrafını çektiğimize emin bir biçimde fotoğraflarımızı inceleriz. Dünyanın en büyük fotoğrafçısı olmak için tek yapmamız gereken bilgisayarımızda depoladığımız binlerce dünyanın en iyi fotoğrafları arasındaki en iyiyi bulabilmektir. Bu yazıda size büyük hatta en büyük fotoğrafçı olmak için neler yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Bütün Ödülleri Kazanın

Biliyorsunuz Türkiye’de her yıl birçok kentte neredeyse sayısız fotoğraf yarışması düzenlenmekte. Bir büyük fotoğrafçı girdiği bütün yarışmaları kesinlikle kazanır ve cebi paralarla, arabasının bagajı hediyelerle dolu olarak evine geri döner. Bu yarışmaları kazanmak çocuk oyuncağıdır, bunun için yapmanız gerekenleri açıkça yazıyorum. Birincisi bütün yarışmalardan haberiniz olması gerekir, bunun için kulağınızı dört açın ve interneti sıkı takip edin. Öğrendiğiniz yarışmaları başka kimseye söylemeyin.

Önce yarışma koşullarını ezberleyin, sonra jürinin kimlerden oluştuğunu öğrenin. Jüri üyelerinin nasıl fotoğraflardan hoşlandığını öğrenirseniz, yarışma sırasında bu tip fotoğraflar çekersiniz ve kazanmak garantili olur. Jüri üyelerinin bir kısmını tanırsınız zaten, bunlarla daha önceden konuşursanız belki sizin çekme tarzınıza benzer fotoğraflar önlerine geldiğinde gereğini yaparlar. Bu arada yanlışlıkla başka ilgisiz fotoğraflar da sadece benzerlikler yüzünden ödül alabilir, çaktırmayın. Bunun yanında küçük bir ödül almış olsa bütün yaşamı değişecek yerel halktan bazı fotoğraf meraklılarının önünü de kesmiş olursunuz.

Sanal Dünyada Varlığınızı Hissettirin

Hemen bir fotoğraf değerlendirme sitesine üye olun veya Instagram’da profiliniz olsun, bu sitelere hemen fotoğraflarınızı yüklemeye başlayın. Bu arada fotoğraf meraklısı olan olmayan bütün arkadaşlarınıza takma adınızı iletin, siz fotoğraf gönderdikçe onlar da size bol keseden puan versinler veya beğensinler. Bu puanlarla günün fotoğrafçısı seçilirsiniz ve büyük fotoğrafçı olmak için büyük bir adım atmış olursunuz.

Aslında bu sitelerde puan almak için fotoğraf çekmenize de gerek yok. Yapmanız gereken kimsenin bilmediği bir yerli veya yabancı fotoğraf sitesine girmek ve beğendiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza kaydetmek. Bu fotoğrafları daha sonra ardarda puanlamaya sokup oturduğunuz yerde şan şöhret sahibi olursunuz. Deneyin çok kolay.

En Basit Makineyi ve En Kötü Lensleri Kullanın

Fotoğraf makineleri ve lenslerin iyisini seçmek için broşürlerinde yazan bilgileri karşılaştırmak yeterlidir. Örneğin 20 megapiksellik bir makine alacaksınız diyelim, bütün markaların ürettiği makineler aynıdır. Bu nedenle en basit ve ucuz olanı seçmeniz hiçbir kayba neden olmaz. Bu pahalı makineleri veya lensleri ancak enayiler alır, sonuçta ortaya çıkan fotoğrafın boyutları aynı değil mi?

Fotoğraf çekmek sinekten yağ çıkarmaya benzer, çok az bir yatırım ile çok büyük bir fotoğrafçı olabilirsiniz. Örneğin sabahın köründe yola çıkıp üç saatlik yolculuktan sonra ulaştığınız Yedigöller’den, basit bir makine ve lens ile çekilmiş eğrilmiş ağaçlarla ve net olmayan yüzlerle dolu fotoğraflar yüzünden eli boş dönerseniz kafaya takmaya değmez.

Dijital Fotoğraf Çekmenin Kolaylıklarından Yararlanın

Bir konu gördüğünüzde makinenizin deklanşörüne basın, sürekli basın, hiç düşünmeyin nasılsa dijital fotoğraf çektiğiniz için bu işin bir bedeli yok. Ortaya çıkan binlerce fotoğrafı gider bir fotoğraf stüdyosuna bırakır ve şöyle dersiniz; “Bunları bir ayıklayın bakalım” Stüdyoda çalışan çıraklar bu acımasız rekabet ortamında müşteri kaybetme korkusu yüzünden sizin her dediğinizi yapacaktır. Çıraklar fotoğraflara yanlardan girmiş dalları veya sizin istemediğiniz başka şeyleri Photoshop kullanarak hemen fotoğraflarınızdan uzaklaştıracaklar. Hatta isterseniz evlerin duvarlarının veya gökyüzünde uçan balonların rengini bile değiştirebilirler.

Sarı Fotoğrafçı Yeleği Giyin

Büyük fotoğrafçılar kesinlikle arkasında Nikon veya Canon yazan sarı renkli bir yelekle dolaşırlar. Bu yeleği sadece çok büyük fotoğrafçılar giyerler, böylece çok uzaktan bir bakışta yüzlerce kişi arasından farkedilirler. Yeni başlayanlar fotoğraflarını bu kişilere gösterip eleştirileri dinlemek zorundadır. Bu yeleği giyen kişinin fotoğrafları eleştirilmez ve herkes bu kişilerin çektiği fotoğraflara benzer fotoğraf çekmeye çalışır. Örneğin sarı yelekli bir kişi, bir fotoğraf gösterisi sonrasında bir Fas gezisinden yerel halktan kimsenin fotoğrafını çekmeden döndüğü anlaşılırsa alkışlamak zorundasınız.

Bir fotoğraf meraklısının bu sarı yeleği giymeye hak edebilmesi için yüzlerce geziye katılması, binlerce fotoğraf gösterisi izlemesi ve yüzbinlerce fotoğraf çekmesi gereklidir. Bu koşulları yerine getirdiyseniz ve bu yeleklerden bir tane istiyorsanız nereden elde edebilirsiniz gerçekten bilmiyorum ama Sirkeci’de malzeme satan bayilere bir sorun bakalım.

Gördüğünüz gibi fotoğrafçılık konusunda büyük usta olmak hiç kolay değil fakat olanaksız da değil. Bildiğiniz gibi yıllar içinde birçok fotoğraf meraklısı büyük fotoğrafçı mertebesine erişirler, bunların arasında siz de olabilirsiniz. Sadece güzel fotoğraf çekerek büyük fotoğrafçı olamazsınız, hatta diğer bir deyişle büyük fotoğrafçı olmak için güzel fotoğraf çekmek gerekmez. Yapmanız gereken fotoğraflarınızın aldığınız ödüller veya etrafınızdaki insanların iltifatlarıyla yüceltilmesini sağlamak.

Not: Yukarıdaki ifadeler gerçek olaylara dayandırılsa da büyük fotoğrafçı karakteri sadece hayal ürünüdür, gerçek kişilerle ilgisi yoktur.Son