Dünyanın İlk Fotoğrafı

Dünyanın İlk Fotoğrafı

Günümüzde kolayca fotoğraf çekerek anılarımızı veya gördüğümüz güzel manzaraları kalıcı hale getirmeye çalışıyoruz. Günümüzde çoğumuz iki yüzyıl kadar önce çok büyük zahmetlerle fotoğraf çekilen günleri hiç bilmiyor.

Dünyada İlk Fotoğraf Çeken Kişi

Joseph Nicephore Niepce
(Büyütmek için tıklayın)

Dünyanın fotoğraf makinesi kullanılarak çekilmiş ve günümüze kadar ulaşmış ilk fotoğraf 1826 yılında Fransız Joseph Nicéphore Niépce tarafından elde edilmişti. Niépce fotoğraf çekerken “camera obscura” (karanlık oda) adı verilen ahşap bir kutu kullanmıştı. Kutuyu evinde bir pencere önüne yerleştiren Niépce karşıdaki bol ışıklı manzaranın görüntüsünü elde etmeyi başarmıştı, fakat bu ilk fotoğrafın elde edilmesi için gerekli olan bekleme süresi altı saat olmuştu.

Dünyanın İlk Fotoğrafı Nasıl Çekildi?

Niépce bu ilk fotoğrafı elde ederken heliografi denilen bir yöntem kullanmıştı. Bu yöntemde camera obscura adlı düzeneğin bir yüzeyinde görüntünün içeriye girmesini sağlayan bir mercek (lens) bulunur. Merceğin tam karşısında ise görüntünün düştüğü, üzerinde ışığa duyarlı bir kimyasal madde (bir tür asfalt) tabakası olan metal plaka vardır.

Joseph Nicéphore Niépce tarafından elde edilmiş dünyanın ilk fotoğrafı.

Karşıdaki görüntüden gelen ışık yeteri kadar uzun beklenirse metal plak üzerindeki kimyasal maddenin değişime uğramasını ve sertleşmesini sağlar. Fotoğraf çekme işlemi bitince metal plak özel bir yağ ile temizlenir, böylece sertleşmiş olan kimyasal tabaka metal üzerinde kalır. Uzun süren ve zahmetli bir hazırlık aşamasından sonra metal plak üzerinde kimyasal maddenin yarattığı görüntüye göre oluşmuş girintiler ve çıkıntılar ortaya çıkartılır. Bu aşamadan sonra bunu mürekkep ile boyayıp bir kağıt üzerine baskı yapılınca fotoğraf elde edilir.Son