Dijital Fotoğraf Makinesi

Dijital Fotoğraf Makinesi

Dijital fotoğraf makineleri kullanıcının fotoğrafını çekmek istediği görüntüden kaynaklanan ışığı elektronik sinyallere dönüştürerek içindeki bellekte bir görüntü dosyası olarak kaydeder. Günümüzde her fotoğrafçı için değişik türde dijital fotoğraf makinesi vardır.

Dijital fotoğraf makineleri ilk kullanılmaya başlandığı tarihten itibaren fotoğraf sanatında ve profesyonel fotoğrafçılıkta çok büyük değişiklikler yaratmıştır. Dijital fotoğraflar kullanımı giderek yaygınlaşan ve içeriği zenginleşen internet için bir itici güç olmuştur. Günümüzde dünyanın her yerinde neredeyse her yaştan profesyonel veya amatör fotoğrafçı dijital fotoğraflar çekerek sanat, tarih ve gündelik yaşam için çok büyük bir arşiv oluşturmaya devam etmektedir.

Dijital Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?

Bir dijital fotoğraf makinesinin deklanşörüne bastığımızda nesnelerden yansıyan ışık lens yardımıyla sensör üzerine düşerek hızlı bir biçimde elektronik sinyallere ve sonrasında görüntü dosyalarına dönüştürülür. Fotoğrafı çekilecek nesnelerden yansıyan ışık ilk olarak dijital fotoğraf makinesi içindeki lens, diafram ve deklanşör sistemi içinde düzenlenir. Lens ile netlik sağlanır, diafram ile ışık şiddeti ve deklanşör ile sensör üzerine ışığın düştüğü zaman aralığı ayarlanır. Böylece sensör üzerine düşen ışık kalitesi sensörün doğru çalışma sınırları içerisinde olur. Örneğin ışık şiddeti kabul edilebilir sınırların üzerinde ise kaydedilen görüntü dosyası üzerinde “ışık patlaması” alanları oluşabilir.

Dijital Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır?
(Büyütmek için tıklayın)

Dijital fotoğraf makinesi sensörden elde ettiği elektronik uyarıları çok hızlı biçimde dijital görüntü dosyalarına çevirir ve hafıza kartına kaydeder. Görüntü dosyaları kullanıcının isteğine göre iki türde olabilir. Bunlardan birincisi sensörden alınan elektronik uyarıların değiştirmeden doğrudan kaydedildiği “RAW” formatı dosyalarıdır. İkincisi herhangi bir iş için kullanıma hazır renk ayarları yapılmış ve sıkıştırılmış jpg gibi görüntü dosyası tipidir. Bu tip görüntü dosyaları sıkıştırıldığı için hafıza kartında fazla yer tutmaz fakat görüntü kalitesinde ciddi kayıplar olabilir. Bu nedenle dijital fotoğraf makinesi kullanırken özellikle önemli fotoğraflar için RAW formatındaki görüntü dosyalarını kaydetmek en doğrusu olacaktır.

Dijital Fotoğraf Makinesi Tipleri

Bas-Çek Dijital Fotoğraf Makinesi – Bu tür dijital fotoğraf makineleri boyutları ve hafifliği sayesinde kolay taşınabilir, her zaman kullanıma hazırdır ve çoğunlukla işe yarar fotoğraflar üretirler. Bu makinelerin üzerinde ayarlanması gereken fazla düğme yoktur, bunun yerine makine içindeki bir tür yapay zeka sizin yerinize karar verir ve bir fotoğraf çekmeniz gerektiğinde düğmesine dokunursunuz. Bu makinelerin avantajı aynı zamanda dezavantajıdır, örneğin aşırı ışık olan sıradışı bir durumda diaframı kapatmak için bir düğme olmadığından çektiğiniz fotoğraf iyi olmayacaktır. Bir zamanlar satış rekorları kıran bu tür fotoğraf makineleri akıllı cep telefonlarında bulunan kameranın aynı işi daha kolay ve güzel biçimde yapması sayesinde artık fazla üretilmiyor. Eğer sizin için fotoğraf çekmenin ciddi bir uğraş olduğunu düşünüyorsanız bu tür bir fotoğraf makinesi size göre olmayacaktır.

DSLR Fotoğraf Makinesi – Eskiden fotoğraf çekmek için film kullanıldığı zamanlarda SLR (İng. Single Lens Reflex) fotoğraf makineleri bu işi çok kolaylaştırıyordu ve sonuçta ortaya çıkan fotoğraflar tatmin ediciydi. Sonradan dijital teknolojinin ortaya çıkmasıyla içinde film yerine sensör yerleştirilerek dijital SLR (DSLR) makineler üretilmeye başlandı. Bu tür fotoğraf makineleri özellikle profesyonel fotoğrafçılar için alıştıkları biçimde fotoğraf çekmeye devam etmeleri için iyi bir seçenek oldu. Bu tür makineler üzerinde bir çok ayar düğmesi vardır, fotoğraf çekilecek konuyu doğrudan vizörden görmek kolaylık sağlar ve eskiden beri üretilen çok sayıda aksesuarı kullanma şansınız olacaktır. Bunların yanında dijital SLR makinelerin içinde hareketli ayna olması bu tür makinelerin daha büyük, ağır ve gürültülü olmasını sağlar.

Aynasız Dijital Fotoğraf Makinesi – Günümüzde lensten gelen ışığı bir vizöre yansıtan ayna olmayan dijital fotoğraf makineleri üretilmeye başlandı. Bu tür makinelerde vizörde görülen görüntü elektronik olarak oluşturulur. Aynasız fotoğraf makineleri dijital SLR makinelere göre daha küçük ve hafiftir. Bunun yanında aynasız fotoğraf makineleri açık olduğu zamanlarda çok enerji harcadığı için pilleri daha kısa sürede biter. Sonuçta gelecekte aynasız makineler bir çok teknolojik avantaj yüzünden giderek daha çok sayıda kullanıcı tarafından tercih edilecek.

Orta Format Dijital Fotoğraf Makinesi – Eğer çektiğiniz fotoğraflar ile çok ayrıntılı baskılar yapılan profesyonel bir fotoğrafçıysanız orta format dijital fotoğraf makinesi kullanmanız gerekli olacaktır. Bu tür makinelerde kullanılan dijital sensör daha büyüktür ve çok daha yüksek megapiksel değeri vardır. Orta format dijital fotoğraf makineleri büyük, ağır ve oldukça pahalıdır.Son