Cep Telefonunuz Islanırsa!

Cep Telefonunuz Islanırsa!

Gündelik yaşamımızın içinde olan cep telefonlarının başına bir çok kaza da gelebiliyor. Bu kazalardan belki de en sık görüleni cep telefonunun ıslanması veya suya düşmesi. Su ve nem biliyorsunuz elektronik araçların düşmanı ama cep telefonumuz ıslanırsa tamamen çaresiz değiliz.

Cep telefonunuz ıslanırsa doğal olarak telefonunuzu servise götürmelisiniz ama bu arada geçen zaman çok uzun olabilir. Cep telefonunuz ıslanırsa, banyodaki suya, denize veya bir tuvalete düşerse acil olarak yapılması gerekenleri bilmelisiniz.

Suya Düşen Cep Telefonunuzu 3 Adımda Kurtarın

Cep telefonları olumsuz dış etkenlere karşı bir dereceye kadar dayanıklı olarak üretilmiş araçlardır. Cep telefonunuz toza ve darbelere olduğu kadar suya da bir miktar dirençlidir. Hatta bazı akıllı telefon modelleri saatler gibi belli bir derinliğe kadar suya dirençli olarak üretilir. Gerçekte bir cep telefonu suya düşerse içine hemen su girmeye başlamaz. Cep telefonunun yapısına göre içine su 10 ila 20 saniye boyunca girmeyecektir veya girse bile çok dağılmayacaktır. Suyun yüzey gerilimi yüzünden çok dar aralıklardan dağılması çabuk olmaz.

Bunun yanıda cep telefonunu etkileyen su özellikle kirli veya deniz suyunda olduğu gibi tuzlu ise yüzey gerilimi de düşeceğinden küçük aralıklar bile sızma sağlayabilir. Bunun dışında özellikle tuvalet suyu gibi atıklarla dolu su ayrıca korozyona neden olabilir. Cep telefonunun içine giren su elektrik iletimi sağlayarak pilde kısa devre yapabilir, diğer devrelerin çalışmasını bozabilir ve kısa devre yaparak devre elemanlarının yanmasına neden olabilir. Ayrıca cep telefonunun ekranı gibi hassas parçalar sudan daha çabuk etkilenecektir.

1. Öncelikle Çok Hızlı Olun!

Bu nedenle hızlı olun ve öncelikle telefonunuzu suyun içinden en kısa zamanda çıkarın. Eğer telefonunuzu kısa süre içinde çıkardıysanız büyük olasılıkla su içeri girmeyecek ve fazla zarar olmayacaktır. Cep telefonunu çıkardıktan hemen sonra kağıt havlu ile kurulayın ve daha sonra hızlı bir biçimde pilini çıkarın ve pilini de hemen kurulayın. Cep telefonunuz deniz suyu veya tuvalet suyu içine düşmüşse önce birkaç dakika temiz çeşme suyu ile veya daha iyisi saf su ile yıkarsanız içeride kalabilecek kristallerden kurtulmuş olursunuz. Bu arada SIM kartınızı da çıkarmayı unutmayın. SIM kartlar yapıları gereği sudan etkilenmezler bu yüzden sadece kurulamak yeniden kullanılmaları için yeterlidir. SIM kartınızı başka bir cep telefonuna takarak görüşme yapmaya devam edebilirsiniz, zaten cep telefonunuzun su veya nemden tamamen kurtarılma işi en az 2-3 gün sürecek.

Servis veya Sigorta Şirketiyle Konuşun

Telefonunuzu yakın bir zamanda aldıysanız, uzak bir olasılık ama, garanti koşulları suya düşmeleri kapsıyor olabilir. Bunun yanında telefonu alırken sigorta yaptırdıysanız koşullar arasında ıslanmalar da kapsam içinde olabilir. Bu nedenle telefonu kurtarma işlemlerinden önce ilgili servis veya sigorta şirketini arayın ve önerilerini öğrenin. Garanti süresi bitmiş veya sigortası olmayan telefonlar için kurtarma işlemi size düşüyor. Bu kurtarma işlemleri çok zor değil ve başarı şansı oldukça yüksek, okumaya devam edin.

2. Sonraki Aşama Saf Alkol Banyosu veya Pirinç Kavanozu

Suyun uzaklaştırılması işlemini hızlandırmak için saf alkol kullanabilirsiniz. Marketlerde, eczanelerde veya kimyasal madde satıcılarında bulabileceğiniz saf alkol olarak satılan şişelerde %90 derişimli alkol bulunur. Kolonya veya alkollü içecekler içinde derişik olmayan alkol bulunduğu için kullanmayın. Alkolü açık havada veya iyi havalandırılan bir odada uzun bir bardağa doldurun ve içine telefonu koyun. Alkol telefon içindeki suyun çözülmesine neden olacaktır. Birkaç saat sonra sonra telefonunuzu çıkardığınızda alkol kısa sürede buharlaşacak ve arkada kuru bir telefon bırakacaktır.

Alkol bulamıyorsanız aynı nem alma işlemini pirinç ile yapabilirsiniz. Öncelikle cep telefonunuzu rahatlıkla sığacak boş ve temiz bir kavanoza koyduktan sonra üzerine paketinden yeni çıkmış pirinç doldurun. Cep telefonunuzu pirincin içine tamamen gömün ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve en az bir gün bekleyin. Pirinç alkol kadar etkili olmasa da işe yarayacaktır.

3. Cep Telefonunu Kurutma İşlemi

Bu sonuncu aşamada cep telefonunu hafif bir sıcaklıkta 2-3 gün kurumaya bırakmalısınız. Hafif ısı kaynağı olarak bilgisayar monitörlerinin veya televizyonların üzerini kullanabilirsiniz. Bu kurutma dönemi içinde telefonunuzun ekranı buğulanmaya devam ediyorsa bu durum içerde su olduğu konusunda bir ipucu olabilir. Kurutma işlemini cep telefonunuzu soğuk hava üfleyen bir klima önünde bırakarak da yapabilirsiniz. Telefonunuzu kesinlikle fazla ısı ile, örneğin fırında veya saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmayın. Yüksek ısı cep telefonunun plastik parçalarına ve ekranına zarar verebilir.

Cep Telefonunuza Yeni Pil Alın

Cep telefonu pilleri suda çabucak bozulurlar, bu nedenle sonrasında telefonunuzda tamamen yeni bir pil kullanmanız daha doğru olacaktır. Sudan etkilenmiş bir pilin daha sonra kullanım sırasında kısa devre olması telefonunuza ve hatta size zarar verecek kadar ısı üretilmesine neden olabilir.

66Günümüzün karmaşık cep telefonlarının kapaklarının açılması, parçalarının sökülmesi ve sonrasında tekrar eski haline getirilmesi amatörler için kolay olmayabilir. Telefonunuzun pilinin nasıl değiştirileceği konusunda bilgiyi internette bulabilirsiniz. Bu konuda bilgi sahibi olmadan telefonun içini açmaya çalışmayın, bunun için her evde olmayan özel tornavida, yapıştırıcı veya pense gibi araçlar gerekli olabilir.99

Eğer şanslıysanız, özellikle eski model bir cep telefonu kullanıyorsanız, pil değişikliği herkesin yapabileceği kadar basit olabilir. Kurutma işleminden sonra telefonunuza yeni ve markaya ve modele uygun orijinal bir pil takarak çalıştırmayı deneyin. Eğer yukarıdaki işlemleri uygun biçimde yaptıysanız ve şanslıysanız telefonunuz çalışacaktır.

Özellikle garanti dışında olan telefonlar için yapısına zarar vermeyen yukarıda anlattığımız bu basit yöntemleri kullanmak sizin yararınıza olacak. Telefonunuz bu işlemlerden sonra çalışmazsa servise götürüp onarım yapılmasını isteyebilirsiniz. Akıllı telefon olsa da ikinci el cep telefonu fiyatları oldukça düşük olduğundan her telefonun serviste ücretli olarak onarımı mantıklı olmayabilir. Onarım beklediğinizden masraflı olursa yeni bir cep telefonu almayı düşünebilirsiniz.Son