Cep Telefonu ile İyi Fotoğraf Çekmek İçin 6 Kural

Cep Telefonu ile İyi Fotoğraf Çekmek İçin 6 Kural

Son yıllarda cep telefonları ile çekilen fotoğraflar giderek daha kaliteli olmaya başladı. Burada göreceğiniz kurallar ile cep telefonunuz ile çok daha güzel görünümlü fotoğraflar çekeceksiniz.

Cep telefonları içinde bulunan kameralara ait lens (mercek) ve dijital sensörler son yıllarda giderek daha iyi kalitede üretiliyor. Bunun yanında cep telefonu ile sunulan fotoğraf işleme yazılımları zaman içinde çok daha yetenekli oldu. Bu fotoğraf işleme yazılımları artık yapay zeka kullanarak ışık ve renk ayarları yanında kompozisyon içinde netleme yapılacak can alıcı noktalar konusunda da karar verebiliyor.

Cep telefonu ile fotoğraf çekerken gelişen teknoloji bize çok yardım etmesine rağmen bazı kuralları uygulayarak sonuçta elde ettiğimiz fotoğrafları daha etkileyici yapabiliriz. Bu kurallar sayesinde kullandığımız cep telefonu içinde kullanılan lens, dijital sensör ve yazılımın hatalarının ve eksiklerinin çektiğiniz fotoğrafları bozmasına engel olabilirsiniz.

1. İyi Bir Cep Telefonu Seçin

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız cep telefonu satın alırken bu konuda güçlü özellikleri olan modelleri seçmeye çalışın. Bunun için öncelikle olabildiği kadar megapiksel değeri yüksek dijital sensörü olan bir cep telefonu seçin. Bundan sonra ikinci önemli faktör cep telefonu içinde sunulan fotoğraf işleme yazılımının bize sunduğu kolaylıklar olacaktır. Bu nedenle birden fazla kamerası olan ve yapay zeka ile kamera ayarlarında ve fotoğraf üzerinde değişiklikler yapabilen cep telefonu modellerini satın almanız daha akıllıca olacaktır. Bunun yanında en gördüğünüz en pahalı cep telefonu modelini almanıza gerek yok, aşağıdaki kuralları okumaya devam edin, başka işe yarayan püf noktaları göreceksiniz.

Cep telefonları üzerinde bulunan dahili belleğin hacmi genelde düşüktür, bu yüzden eğer cep telefonunuz destekliyorsa bellek genişletmek için yeni ve hacmi olabildiği kadar yüksek bir hafıza kartı almanız iyi olur. Cep telefonunuzun fotoğraf çekerken kullandığı işlevleri iyice öğrenin, bunun için kullanma kılavuzunu dikkatli biçimde inceleyin, bu bilgiler sonra anlatacağımız teknikleri kullanırken işinize yarayacak.

2. Işığı Takip Edin

Fotoğraf çekmek için ışık gereklidir, fakat gerektiğinden çok az veya fazla ışığın fotoğrafınızı kötü göstereceğini unutmayın. İyi bir fotoğraf için ortamda veya fotoğrafını çekeceğiniz nesne üzerinde yeterli ve uygun açıda gelen bir ışık olması gereklidir. Bu nedenle eğer karanlık bir ortamdaysanız bütün ışıkları ve perdeleri açın, cep telefonunun ışığı veya flaşı varsa aktive edin.

Gece fotoğrafı (iPhone 6S)
Gece fotoğrafı (iPhone 6S)
(Büyütmek için tıklayın)

Dış ortamlarda güneş tam tepedeyken doğrudan güneş ışıklarının altında fotoğraf çekmemeye çalışın, mümkünse fotoğrafını çekeceğiniz objenizi gölge bir yere alın. Objeniz bir bina veya ağaç gibi sabit bir nesne ise ışığın gün içinde uygun bir açıya gelmesini bekleyin. Tam olarak genellemek belki yanlış ama ışığı yandan veya yataya yakın yaklaşık 30 dereceden objeyi yalayarak gelmesini tercih etmelisiniz.

3. Yakınlaşın

Cep telefonunuzla bir manzaranın veya insan grubunun fotoğrafını uzaktan çekmeye çalışmayın. Sonradan fotoğrafı incelediğinizde gruptaki insanların yüzlerinin veya manzaranın ayrıntılarının seçilmediğini göreceksiniz. Bu nedenle fotoğrafını çekeceğiniz konuya yakınlaşmaya çalışın, fakat bu arada netlik yapmayı unutmayın.

Yakın çekim (iPhone XS)
(Büyütmek için tıklayın)

Uzaktaki bir manzaranın yerine yakındaki başka nesnelerin veya doğa varlıklarını yakınlaşarak fotoğrafını çekmeye çalışın. Fotoğraf çekerken görüntüyü yakınlaştırmak için cep telefonundaki zoom özelliğine fazla güvenmeyin, bunun yerine siz konuya yakınlaşmaya çalışın. Cep telefonlarındaki kameralarda yakınlaştırma lensle değil dijital yöntemle yapılır, yani fotoğrafı çekilecek görüntü büyütülür. Böylece cep telefonu ile zoom yapmak fotoğrafta izleyicinin gözüne çok kötü görünecek bozulmalar (noise) oluşmasına neden olabilir.

4. Net Fotoğraflar Çekin

Cep telefonu kameralarında LCD ekrandaki görüntünün net olmasını istediğiniz bölümüne dokunduğunuzda burası için otomatik netlik yapar. Bunu kullanarak çok bilinen üçte bir kuralını uygulamanız kolaylaşır ve daha güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Özellikle insanların yüzünün veya fotoğraf içindeki önemli nesnelerin net olmasına dikkat edin. Sonuçta olması gereken yerlerde netlik olan bir fotoğraf başka kusurları olsa da daha güzel görünecektir.

Fotoğraf çekerken asla acele etmeyin, olabildiği kadar bekleyin, doğru kompozisyonun oluşmasını sağlayın. Elinizi titretmemeye çalışın, fotoğraf çekmeden hemen önce derin bir nefes alın ve içinizde tutun. Hatta önce kompozisyonun kurgusunu aklınızda yapın ve sonra uygulamaya çalışın. Bunu yapmak için, insanların, eşyaların hatta hayvanların bile yerini değiştirebilirsiniz.

5. Çok Sayıda Fotoğraf Çekin

Bir konu gördüğünüzde veya bir kişinin fotoğrafını çekmek istediğinizde sadece bir iki fotoğraf çekerek bırakmayın. Cep telefonunuzun ekranını izleyerek değişik kompozisyonlar yakalamaya çalışın ve çok sayıda fotoğraf çekin. Fotoğraf çekme işi bittikten sonra oturup bu çektiğiniz fotoğrafları tek tek izleyin. Tasarladığınız amaca uygun olanları saklayın, fakat en uygunsuz ve garip olanları bile silmeyin. Zaman içinde bunları bile kullanacak fırsatlarınız olabilir. örneğin sosyal medyada eğlence amaçlı kullanabilirsiniz, neden olmasın?

6. Denemekten Çekinmeyin

Cep telefonunuzun içindeki küçük mekanizmanın ne kadar yaratıcı sonuçlar vereceğini ancak denemeler yaparak anlayabilirsiniz. Denemeye makinenizin ayarlarını değiştirerek başlayın, örneğin cep telefonunuzda varsa filtre ayarlarıyla oynayarak değişik tonlarda fotoğraflar çekebilirsiniz.

İstanbul’da yağmurlu bir gün (iPhone XS)
(Büyütmek için tıklayın)

Elinizi tam fotoğraf çekme anında biraz oynatın, bakın nasıl sonuç alacaksınız. Yeni açılar veya teknikler deneyin. Fotoğraf çekeceğiniz kişiyi yukarıdan çekebilirsiniz veya ışığın arkadan gelmesini sağlayın, belki güzel bir siluet yakalarsınız. Bunlar sadece küçük öneriler, başka denemeleri sizin hayal gücünüze bırakıyorum.Son