Cep Telefonu İle Fotoğraf

Cep Telefonu ile Fotoğraf

Hepimiz sıklıkla cep telefonu ile fotoğraf çekiyoruz ve bunları kullanıyoruz. Doğal olarak bu fotoğrafların kalitesi düşük olabiliyor ama cep telefonları bu konuda giderek daha güçlenen teknolojilere sahip olduğundan sonuçlar giderek iyileşiyor. Buna ek olarak kullanacağınız birkaç püf noktası ile çok daha güzel görünümlü fotoğraflarınız olacak.

Cep Telefonu Seçimi Yaparken

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız cep telefonu alırken bu konuda güçlü özellikleri olan modelleri seçebilirsiniz. Cep telefonları üzerinde bulunan belleğin hacmi genelde düşüktür, bu yüzden yeni ve hacmi yüksek bir bellek kartı almanız iyi olur. Cep telefonunuzun fotoğraf çekerken kullandığı işlevleri iyice öğrenin, bu bilgiler sonra anlatacağımız teknikleri kullanırken işinize yarayacak. Zaman içinde cebinizde bir fotoğraf makinesiyle (yani cep telefonundaki kamera) dolaşmanın hem çok kullanışlı hem de çok zevkli olduğunu göreceksiniz.

Profesyonel dijital fotoğraf makineleriyle kaliteli fotoğraf çekmek için kullanılan lensin iyi olması, sensörün megapiksel değerinin yüksek ve ortaya çıkan görüntü dosyalarını işleyen donanımın güçlü olması gerekir. Cep telefonlarının içinde bulunan fotoğraf makineleri çoğu kez bu kriterleri karşılayamaz, fakat yine de bunları hiç küçümsemeyin, günümüzde oldukça yeterli ve yaptığınız işi iyi bilirseniz güzel sonuçlar veren cep telefonu modelleri var. Artık bazı püf noktalarını anlatmanın zamanı geldi sanırım.

Işığı Unutmayın

Fotoğraf çekmek için ışık gereklidir, hem de bol miktarda. Ortamda veya fotoğrafını çekeceğiniz nesne üzerinde yeterli ve uygun açıda gelen bir ışık gereklidir. Bunun için eğer kapalı bir ortamdaysanız bütün ışıkları ve perdeleri açın, makinenizin ışığı veya flaşı varsa aktive edin. Güneş tam tepedeyken doğrudan güneş ışıklarının altında fotoğraf çekmemeye çalışın. Fotoğrafını çekeceğiniz objenizi mümkünse gölge bir yere alın. Objeniz bir bina veya ağaç gibi sabit bir nesne ise ışığın gün içinde uygun bir açıya gelmesini bekleyin. Tam olarak genellemek belki yanlış ama ışığı yandan veya yataya yakın yaklaşık 30 dereceden objeyi yalayarak gelmesini tercih etmelisiniz. Fakat bunları yapamıyorsanız, yani kısacası zamanınız yoksa bile deklanşöre basın ve fotoğrafınızı çekin, nasılsa kaybedecek bir şeyiniz yok.

Yakınlaşın

Günümüzde çoğu cep telefonunun sensörünün megapiksel değeri ve lensleri istenilen değerlerden küçük olduğundan karmaşık kompozisyonlarda başarılı olma şansınız düşüktür. Örneğin cep telefonunuzla bir manzaranın veya insan grubunun fotoğrafını uzaktan çekmeye çalışmayın. Fotoğrafı bilgisayara aktardığınızda gruptaki insanların yüzlerinin veya manzaranın ayrıntılarının seçilmediğini göreceksiniz. Bu nedenle fotoğrafını çekeceğiniz konuya yakınlaşmaya çalışın, örneğin insanların omuz ve yukarısının fotoğrafını çekmeye çalışın.

Uzaktaki bir manzaranın fotoğrafını çekmek yerine yakındaki başka nesnelerin veya doğa varlıklarını fotoğrafa dahil etmeye çalışın. Yakınlaşma konusunda cep telefonundaki zoom özelliğine güvenmeyin. Cep telefonlarındaki kameralarda zoom lensle değil dijital yöntemle yapılır. Yani çekilecek konunun görüntüsü büyütülür, bu da görüntü dosyasında izleyicinin gözüne çok kötü görünecek bozulmalar (noise) oluşmasına neden olur.

Net Fotoğraflar Çekin

Birçok cep telefonu modelinde ekranındaki görüntünün net olmasını istediğiniz bölümüne dokunduğunuzda burası için otomatik netlik yapar. Bunu kullanarak daha sorunsuz hatta ilgi çekici fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu özellik sayesinde çok bilinen üçte bir kuralını uygulamanız kolaylaşır. Sonuçta net bir fotoğraf başka kusurları olsa da daha güzel görünecektir. Özellikle insanların yüzünün veya fotoğraf içindeki önemli nesnelerin net olmasına dikkat edin.

Fotoğraf çekerken asla acele etmeyin, olabildiği kadar bekleyin, doğru kompozisyonun oluşmasını sağlayın. Elinizi titretmemeye çalışın, fotoğraf çekmeden hemen önce derin bir nefes alın ve içinizde tutun. Hatta önce kompozisyonun kurgusunu aklınızda yapın ve sonra uygulamaya çalışın. Bunu yapmak için, insanların, eşyaların hatta hayvanların bile yerini değiştirebilirsiniz.

Çok Sayıda Fotoğraf Çekin

Bir konu gördüğünüzde veya bir kişinin fotoğrafını çekmek istediğinizde sadece bir iki fotoğraf çekerek bırakmayın. Cep telefonunuzun ekranını izleyerek değişik kompozisyonlar yakalamaya çalışın ve tekrar söylüyorum çok sayıda fotoğraf çekin. Fotoğraf çekme işi bittikten sonra oturup bu çektiğiniz fotoğrafları tek tek izleyin. Tasarladığınız amaca uygun olanları saklayın, fakat en uygunsuz ve garip olanları bile silmeyin. Zaman içinde bunları bile kullanacak fırsatlarınız olabilir. örneğin Facebook’ta eğlence amaçlı kullanabilirsiniz, neden olmasın?

Denemekten Çekinmeyin

Cep telefonunuzun içindeki küçük mekanizmanın ne kadar yaratıcı sonuçlar vereceğini ancak denemeler yaparak anlayabilirsiniz. Denemeye makinenizin ayarlarını değiştirerek başlayın, örneğin cep telefonunuzda varsa filtre ayarlarıyla oynayarak değişik tonlarda fotoğraflar çekebilirsiniz. Elinizi tam fotoğraf çekme anında biraz oynatın, bakın nasıl sonuç alacaksınız. Yeni açılar veya teknikler deneyin. Fotoğraf çekeceğiniz kişiyi yukarıdan çekebilirsiniz veya ışığın arkadan gelmesini sağlayın, belki güzel bir siluet yakalarsınız. Bunlar sadece küçük öneriler, başka denemeleri sizin hayal gücünüze bırakıyorum.Son