Bu Fotoğrafları Çekmeyin!

Bu Fotoğrafları Çekmeyin!

Amatör fotoğrafçıların çoğu fotoğraf çekmeye gördüğü kişilerin veya manzaraların görüntülerini kalıcı kılabilmek için başlar. Anladığınız gibi amatörlerin fotoğraf çekerken biraz da kutsal denilebilecek bir amacı vardır. Amatörler günümüzden gelecek zamana kaliteli bir “görüntü belgesi” bırakmaya çalışırlar, bu konuda başarılı olurlarsa daha mutlu olacaklarını düşünürler. Zaten toplumda büyük çoğunluğun aklına fotoğraf denilince bu tip fotoğraflar yani “belgesel fotoğrafçılık” gelir.

Yıllar geçtikçe bir amatörün çektiği fotoğraf sayısı ve deneyimi arttıkça fotoğrafçılığın tek amacının insanların yaşantısını ve dünyadaki manzaraları belgelemek olmadığı ortaya çıkar. Birçok amatör fotoğrafçı işin sanat tarafına yeteri kadar giremediği veya fotoğraf sanatı çevresinde olan iyi örneklere yeteri kadar tanık olamadığı için belgesel fotoğrafçılık döneminde takılı kalır.

Doğal olarak amatörlerin sanatla bu kadar içli dışlı olması beklenemez, bunu kabul ediyorum. Fakat amatör (veya profesyonel) bir fotoğrafçının yaşamı boyunca hep aynı tür fotoğrafları çekmesi de hiç iyi bir fikir değil. Fotoğrafçılığın bir sanat türü olarak amacı sadece gözümüz ile gördüğümüz görüntüleri saklamak değildir. Fotoğraf olayları anlatmak, hareketi dondurmak, izleyiciyi bir konu hakkında bilgilendirmek veya hayal gücünü sınamak gibi birçok amaçla kullanılabilir.

Evet sonunda başlıyoruz, işte çekmemeniz gereken fotoğrafların kısa bir listesi,

Gün Batımı Manzaraları

Günlük hayatta gün batımı çok etkileyicidir, güneş ufuk noktasında alçalır, renkler daha doygun hale gelir, insanları bir hüzün kaplar, evet sonunda bir günün daha sonuna gelinmiştir. Bir fotoğrafçı için bu anı fotoğraf çekerek saklamak, gelecekteki nesillere bırakmak çok iyi bir fikir olarak görünür. Evet ama bunu fotoğrafçılık tarihi boyunca sayısız amatör veya profesyonel fotoğrafçı düşünmüş ve sayılamayacak kadar çok gün batımı fotoğrafı çekmişler. Sonunda sizin çektiğiniz günbatımı fotoğrafları da bunların arasına karışacak, okyanus içindeki bir su damlası gibi kaybolup gidecektir.

Gün batımı fotoğrafı çekmek istiyorsanız karşıda gördüğünüz manzara içinde son derece sıradışı birşeyler olmalıdır. Örneğin kırmızı renkli bir deniz içinde ilerleyen bir yelkenli veya bulutların arasından etrafa dağılan güneş ışınları gibi. Böyle unutulmaz bir manzara yoksa gün batımı fotoğrafları için zaman harcamayın. Bunun yerine güneş battıktan hemen sonra başlayan gökyüzünün turkuaz renge dönüştüğü anı bekleyin, böylece biraz daha sıradışı bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Yaşlı İnsanların Fotoğrafları

Birçok fotoğrafçı için yaşlıların fotoğrafını çekmek kolaydır ve sıklıkla toplumun ilgisini çeken sonuçlar alınır. Yaşlı insanlar anlayışlıdır, fotoğraflarının çekilmesinden hoşlanırlar ve sıkılmadan poz verirler. Yaşlı insanların yüz ifadeleri güçlüdür, bunun yanında yüzleri kırışıklıklar yüzünden çok etkileyicidir. Gördüğünüz gibi yaşlı insan fotoğrafları kolay lokmadır ve bu yüzden bütün fotoğrafçılarda yüzlerce vardır. Yaşlı fotoğrafı çekmek yasak olsun demiyorum ama bilin ki sonuçta bunlar sıradışı veya unutulmaz fotoğraflar olmayabilir.

Çocukların Fotoğrafları

Çocuklar sevimlidir, hareketlidirler ve fotoğraf çekilirken doğal davranırlar. Bunun yanında herkes çocukları sever ve çocuk fotoğraflarına ilgi gösterir. Peki iyi düşünün işin bu kadar kolayına kaçacak mısınız? Gidin çocuk parkına veya sokak aralarına, çocukları oynarken çekin, evet gerçekten ilgi çekici fotoğraflarınız olur. Fakat internette bunlardan milyonlarcası var.

Evcil Hayvanlardan Özellikle Kedilerden Uzak Durun

Köpekler, kuşlar ve kediler en sıklıkla fotoğrafı çekilen evcil hayvanlardır. Bu hayvanlar insanlara alışık olduklarından fotoğraflarını çekmek de çok kolaydır. Özellikle kedilerin fotoğraflarını çekmek için fazla çaba göstermeniz gerekmez, her sokakta veya evde bir kedi kolayca bulunabilir. Kedilerin davranış biçimleri ve toplumdaki genel yaklaşım nedeniyle fotoğrafları da ilgi çeker ama amacımız sıradışı olmak ise bu fotoğraflardan uzak durun.

Evet belki de içinizden “Peki ne fotoğrafı çekeceğiz?” diyorsunuz ama biz devam edelim.

Kapı, Kapı Kolu ve Pencere Fotoğrafları

Bu fotoğraflar zamanında ustalar tarafından çekildi, albümler basıldı hatta çok sayıda ödül de aldı. Bugünlerde artık kimse bu fotoğraflara ilgi göstermiyor ama amatörler de belki eski fotoğraflar yüzünden bunları çekmeye devam ediyor. Bu fotoğrafları çekmek aslında o kadar kolay değil, kompozisyon ve ışık güzel olmalı, bunun yanında mimari yönden güzel bir kapı veya pencere bulmalısınız. Bunlar olmayınca çekilen bu tür fotoğraflar kötü birer taklitten öteye gidemiyor.

Aşağıdaki Yerlerin Fotoğrafını Çekmeyin

İstanbul’da Kız Kulesi, Boğaziçi Köprüsü, Ortaköy Camii, Galata Köprüsü ve çevresindeki balık avlayanlar, Eminönü’nde Yeni Camii ve etrafındaki kuşların milyonlarca defa fotoğrafları çekildi. Bolu’da Gölcük Milli Parkı’ndaki Orman İşletmesi’ne ait misafirhane, Yedigöller Milli Parkı’nın tamamı amatör fotoğrafçılar tarafından kayıt altına alınmış durumda. İzmir’de Konak Meydanı’ndaki saat kulesi, Antalya’da Kaleiçi evleri ve Mersin’de Kız Kalesi de sayısız fotoğrafa konu oldu. Bunlara Bursa’nın Gölyazı (Apolyont) ve Sansarak Köylerini ve İznik İlçesini ekleyebiliriz.

Peki Hangi Fotoğrafları Çekeceğiz?

Gördüğünüz gibi sıradan ve her yerde görülebilecek türden fotoğraf çekmek çok kolayca düşülebilecek bir tuzak. Günümüzde özellikle dijital fotoğraf makinelerinin üretilmesi ve internetin yaygınlaşması ile amatörler için fotoğraf dünyasında dikkat çekmek iyice zorlaştı. Bir yanda yetenekli amatörler, bir yanda Photoshop uzmanları ve ortada dolaşan çok sayıda güzel fotoğraf arasında bir amatör fotoğrafçının kendisine yer açması gerçekten çok zor.

Sonunda böylece ipuçlarını anladınız değil mi? Farklı olabilmek için dünyadaki veya çevrenizdeki fotoğrafçılar ile benzer fotoğrafları çekmemeniz gerekli. Böyle benzeri olmayan fotoğraflar çekerseniz gören herkesin merakla inceleyeceği bir portfolyonuz olacak. Benzeri olmayan fotoğraflara sahip olabilmek için akla gelen her konuda kendi iç dünyanızı yansıtan fotoğraflar çekeceksiniz. Sonunda bu fotoğraflarınız sayesinde “iyi fotoğrafçı” olacaksınız.Son