Bluetooth

Bluetooth

Bluetooth Nedir? – Bluetooth çeşitli cihazlar arasında bağlantı kurmak için geliştirilmiş bir teknolojidir. Bluetooth ile cep telefonunuzdan bir yazıcıya fotoğraf gönderebilir veya tabletinizdeki müzik dosyalarını uzaktaki bir hoparlör ile dinleyebilirsiniz.

Milattan sonra 910 yılında Danimarka’da Kral Gorm’un bir oğlu doğar ve Harald ismi verilir. Gorm’un oğlu Harald yani Harald Gormsson, 958 yılında Danimarka krallık tahtına geçer. Yönetimi sırasında Kral Harald Gormsson bazı olayların yarattığı fırsatları kullanarak şimdiki Norveç, İsveç ve Almanya sınırları içinde kalan toprakları egemenliği altına alır. Kendisine bir dişindeki maviye benzer renk değişikliği yüzünden “Mavidiş” lakabı takılır. Kral Harald “Mavidiş” Gormsson, 986 yılında oğlu Svend tarafından yönetilen bir isyanda yaralanır ve daha sonra yaşamını kaybeder.

Bluetooth Logosu
(Büyütmek için tıklayın)

Ericsson Şirketi tarafından 1994 yılında cep telefonu, bilgisayar, yazıcı hatta otomobillerde kablosuz veri iletilmesi için kullanılacak bir sistem geliştirildiğinde mühendislerin aklına Kral “Mavidiş” Harald gelmiş. Sonuçta bu yeni sistem de Kral Harald’ın ülkeleri birleştirmesi gibi değişik işlevlerdeki dijital araçların ortak bir dil kullanarak birbiriyle veri iletişimi yapması amacı var. Hatta sistemin logosu da “Harald” ve “Mavidiş” sözcüklerinin Dan dilindeki baş harfleri kullanılarak yaratılmış.

Başlangıçta Microsoft dahil birçok önemli şirket tarafından şüphe ile karşılanan Bluetooth günümüzde birçok destekçi bulmuş durumda. Bluetooth sistemini icat eden Ericsson (Sony Ericsson) ve daha sonradan bu konuda çalışmaya katılan IBM, Nokia, Intel ve Toshiba gibi şirketler Bluetooth Special Interest Group (SIG) adlı ortaklığı kurdular. Microsoft, Lenovo ve Apple ise bu gruba daha sonradan destekleyici olarak katıldı. SIG tarafından Bluetooth sisteminin günümüzdeki durumu ve geleceği yönlendirilmektedir.

Bluetooth Kullanım Alanları

Bluetooth sistemi küçük bir alan içinde fazla güç harcamadan kablosuz veri iletişimi sağlamak için yaratılmıştır. Bu sistem ilk olarak cep telefonları için üretilse de zaman için kullanım alanları çok genişledi. Bluetooth artık masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, yazıcılarda, fotoğraf makinelerinde, modemlerde, Mp3 çalar hatta otomobillerde kullanılmaya başlandı. Örneğin bir Bluetooth kulaklık ile cep telefonunuzda aramalar veya gelen aramaları yanıtlamak için kullanabilirsiniz. Fotoğraf makinenizden baskı yapılacak görüntü dosyalarını arada başka bir bilgisayar bağlantısı olmadan yazıcıya gönderebilirsiniz. Bluetooth özellikli bir Mp3 çalar ile kablosuz kulaklıkla müzik dinleyebilirsiniz.

Bluetooth Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Masaüstü bilgisayarınızda Bluetooth kullanmak isterseniz bazı eski model bilgisayarlar Bluetooth adaptör içermediğinden, bunun siz veya bir bilgisayar uzmanı tarafından ayrıca takılması gereklidir. Dizüstü bilgisayarların ise büyük çoğunluğunda entegre Bluetooth vardır. Bilgisayarınızdaki bu özellikleri kullanma kılavuzunda okuyabilir veya yetkili servislerden bilgi alabilirsiniz. Bluetooth kartı yerine günümüzde çok ucuza satılan USB porta takılarak kullanılan Bluetooth adaptörlerini de kullanabilirsiniz. Günümüzde önemli işletim sistemlerinin hepsi Bluetooth sistemini destekler, yani sizin başka bir ayar yapmanıza gerek kalmaz. Eğer işletim sisteminiz taktığınız Bluetooth adaptörü otomatik olarak tanımıyorsa ile birlikte gelen (veya internetten indirerek) uygun sürücüleri kullanmanız gerekir.

Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda Bluetooth özelliği varsa başka Bluetooth uyumlu dijital cihazlarla bağlantı kurmanız çok kolaydır. Bunun için her iki aracın da yaklaşık 10 metre alan içinde olduğundan ve aralarında dolap veya duvar gibi bir engel olmadığından emin olun. Her iki tarafta da Bluetooth sisteminin açık ve çalışır olduğundan emin olduktan sonra veri göndermekte kullanacağınız araçta tarama yaptırmalısınız. Böylece diğer dijital araç açılan pencerede görünecek, bundan sonra bağlantı yaptığınızda veri iletişim yolu açık olacaktır. Bağlantı sırasında genellikle bir şifre (İngilizcede “Password”) sorulur, bunun için ilgili aracın kullanım kılavuzundaki bilgilere göre hareket etmelisiniz, çoğu dijital araçta bu şifre “0000” yani dört adet sıfırdır.

Bluetooth Sürümleri

Bu sistemi kullanan dijital araçlara 2.4 gigahertz frekansındaki radyo dalgaları üreten maliyeti az yongalar yerleştirilmiştir. Günümüzde yaygın olarak Bluetooth sisteminin SIG tarafından geliştirilmiş 4.0 veya 4.1 sürümü kullanılmakta fakat bazı üreticiler 5.0 sürümü kullanan cihazlar üretmeye başladı. Bluetooth cihazları satın alırken hangi sürümü kullandığını teknik bilgilerin içinde bulabilirsiniz. Bluetooth bağlantısı kullanan çoğu cihaz sadece kendi sürümünü ve bir önceki sürümü destekler. Örneğin Bluetooth sürümü 2.1 olan dizüstü bilgisayarınız için Bluetooth 4.0 sürümünü destekleyen bir fare alırsanız, fare büyük olasılıkla çalışmayacaktır.

Bluetooth ve WiFi Arasındaki Farklar

Bu iki kablosuz veri iletimi sistemi aynı frekanstaki fakat farklı modülasyondaki radyo dalgaları kullanırlar. Basit olarak Bluetooth sistemine “kablosuz USB” ve WiFi sistemine “kablosuz ethernet” diyebiliriz. Bluetooth ile sanki USB kullanıyormuş gibi bilgisayarınıza çok sayıda aracı basitçe bağlayabilirsiniz. Bluetooth bağlantısı sırasında kullandığınız dijital araçlar çok az enerji harcarlar ve etkileşimleri iki yönlü olabilir. WiFi sisteminde etki alanı ve veri iletişimi hacmi daha fazladır fakat enerji gereksinimi fazladır.

WiFi teknolojisi çoğu zaman Bluetooth gibi iki yönlü veri alışverişine izin vermez. Bunun yanında Bluetooth internet protokolünü (IP) destekleyecek alt yapıda değildir. Örneğin Bluetooth erişimi olan bir bilgisayara veya başka bir dijital araca birden fazla başka araç bağlanamaz. Bunun yanında biliyorsunuz bir kablosuz modeme WiFi sayesinde çok sayıda araçla bağlanıp aynı anda internette dolaşmanız olanaklı.

Bluetooth Sisteminde Güvenlik

Kullandığınız telefon ve tablet gibi dijital araçlarınızda Bluetooth özelliğini sürekli açık bırakırsanız, etrafta bulunan kötü niyetli kişiler veya daha önceden ayarlanmış zararlı yazılımlar kişisel bilgilerinize ulaşabilirler. Bunun yanında gereksiz mesajlar veya yazılım yükleme istemleri alabilirsiniz. Bu nedenle dijital aracınızın Bluetooth bağlantı seçeneğini “Keşfedilebilir” (İngilizcede “discoverable”) biçiminde tutmayın, bunun yerine gerektiği zaman açmak üzere tamamen kapatın. Ayrıca bağlantı sırasında kullanılan şifreleri kesinlikle değiştirin. Dijital araçlarınızda önemli bilgilerinizi örneğin kredi kartı numaralarınızı saklamayın. Yazılımı güncellenebilir bir dijital araç kullanıyorsanız internette araştırma yaparak en güncel yazılımları yükleyin.Son