Apple Magic Mouse 2

Apple Magic Mouse 2

Apple Magic Mouse 2 İncelemesi – Apple tarafından 2015 yılında basit ve sade tasarımı ile dikkat çeken “Magic Mouse 2” isimli fare modeli satışa sunuldu. Kişisel bilgisayarlarda dünyada ilk kez fare kullanılmasını sağlayan Apple Şirketi tarafından üretilen bu son fare modeli gerçekten kullanışlı ve işlevsel mi?

Apple Şirketi bilgisayar kullanıcılarını fare ile tanıştırmıştı ama günümüze kadar Apple tarafından üretilen fare modelleriyle ilgili işlev ve kullanışlılık yönünden önemli eleştiriler vardı. Apple tarafından bu kez sadece Bluetooth bağlantı seçeneği ile üretilen bu yeni model fare yüksek fiyatına değecek biçimde işe yarıyor mu?

İlk Bakışta Apple Magic Mouse 2

Şimdi elimizde özellikle Apple bilgisayarlarda kullanılması için tasarlanmış yeni bir fare modeli yani Magic Mouse 2 var. İlk olarak tasarımdan başlarsak diğer Apple üretimi fareler gibi oldukça minimalist yani basit ve estetik görünümde olduğunu görüyoruz. Farenin üst yüzeyi eğimli tek parça camdan, gövdesi ise alüminyumdan üretilmiş. Bu fare oldukça küçük boyutlarda yani uzunluğu 11,35 cm, genişliği 5,71 cm ve yüksekliği 2,16 cm. Bu fare ayrıca yaklaşık 100 gramlık ağırlığı ile oldukça hafif.

Apple Magic Mouse 2

Apple tarafından üretilen Macbook Air ve Pro modellerinin çok hafif ve ince olmasını göz önünde bulundurursak büyük olasılıkla Magic Mouse 2 fare tasarımının da bunlara uygun olması düşünülmüş. Birçok kullanıcı yaptığı gibi küçük bir çantada taşınan Macbook modellerine en uygun fare modeli böyle olmalı. İlk kullanım sırasında farenin avucunuza tam oturmaması size garip gelebilir ama bir süre sonra alışacaksınız.

Apple Magic Mouse 2 Kullanımı

Apple Magic Mouse 2 farenin üzerinde bir sağ ve sol tıklama tuşları veya döndürme tekerleği yok. Bu farede sağ ve sol tıklama işlemini fareyi istenilen yöne doğru biraz bastırarak yapıyorsunuz. Bilgisayarınızın ekranındaki sayfalarda aşağı yukarı gidebileceğimiz döndürme tekeri işlevini yürütmek için üst yüzeyinde “Multi Touch” olarak adlandırılmış bir özellik sunulmuş. Magic Mouse 2 üzerindeki eğimli cam yüzeyin, logonun bulunduğu en arkadaki yaklaşık üç santimetrelik kısım hariç her noktası parmak hareketlerinize tepki verebiliyor. Parmağınızı farenin üzerinde bir Touch Pad’de olduğu gibi yukarı ve aşağıya doğru kaydırıyormuş gibi yaparak bilgisayar ekranında sayfayı aşağı yukarı kaydırıyorsunuz. Bunun yanında geri ve ileri gitme işlevini de parmağınızı fare yüzeyinde sağa veya sola kaydırarak yapabiliyorsunuz.

Bu fare tamamen simetrik olduğu için sol elini kullanan kişilerin tek yapması gereken işletim sisteminde ayarları değiştirmek. Farenin kullandığı optik sensör neredeyse her türlü yüzeyde sorunsuz biçimde çalışıyor ve fare hareketlerine karşı oldukça hassas biçimde tepki veriyor. Örneğin bir fotoğraf işleme yazılımı veya diğer yazlımları kullanırken istediğiniz imleç hareketlerini gerektiği kadar hassaslıkta yapabiliyorsunuz. Fakat bu fare modelinin kullandığı lazer sensörün 1300 DPI hassasiyetinde olması diğer birçok fare modeline göre geride kalmasına neden olmuş. Bu nedenle Apple Magic Mouse 2 fare modelinin karmaşık grafik tasarım veya oyun gibi işler için kullanılması uygun olmayabilir.

Apple Magic Mouse 2 İçin Biraz Daha Ayrıntılı Bilgi

Magic Mouse 2 fare modeli beyaz ile siyah renk seçeneklerinde ve sadece Bluetooth 3.0 ile bağlantı seçeneği ile üretilmiş. Ne yazık ki Apple Şirketi bu fare için kablolu bir model düşünmemiş. Bu farenin bütün işlevlerini tam olarak kullanılabilmek için en az macOS v10.11 (El Capitan) sürümü yüklü bir Apple bilgisayara sahip olmanız gerekli.

Bu farenin altındaki küçük güç düğmesinin açılmasından sonra bir Apple bilgisayara Bluetooth ile bağlantı kurması neredeyse saniyeler içinde herhangi bir ayar yapılması gerekmeden oluyor. Bu fare işletim sistemi olarak yukarıda belirttiğimiz macOS sürümünden daha eski veya Windows kullanan bir bilgisayar ile bağlantı kurarsanız, sadece sağ ve sol tıklama gibi temel fare işlevlerini kullanabiliyorsunuz, böyle bir durumda Multi Touch işlevleri desteklenmiyor.

Apple Magic Mouse 2 Pil Ömrü

Magic Mouse 2 fare içindeki pilin bütünleşik olarak üretildiği dünyadaki ilk fare modeli olabilir. Pil değiştirilmediği için fare üzerinde bir kapak olmaması farenin mekanik yapısını güçlendiriyor. Diğer fare modellerinde görülen pil kapaklarının kırılması veya boşluklarda kir biriktirmesi gibi sorunlar böylece ortaya çıkmayacak. Bunun yanında fare içindeki pilin ömrünü tamamlaması durumunda pil değişiminin oldukça zor olacağı kesin.

Bu fare içinde bütünleşik olarak kapasitesi 1986 mAh olan Lithium-Polymer (Li-Po) pil kullanılmış, böylece iki saatlik tam şarj ile farenin yaklaşık olarak bir ay çalışmasını sağlamakta. Farenin pilinin bitmesine yakın bilgisayar ekranında bu konuda bir uyarı göreceksiniz, bu da olumlu bir kolaylık. Bunun yanında bu uyarıdan sonra fare yaklaşık yarım saat kadar çalışabiliyor, bu nedenle işlerinizin yarım kalmaması için fareyi en kısa sürede şarj etmelisiniz.

Farenin pilinin şarj işlemi kutunun içinden çıkan Lightning bağlantılı USB kablosu ile yapılıyor. Bu konuda şaşırtıcı olan bir konu şarj kablosunun giriş yerinin farenin tabanına yerleştirilmiş olması. Bu yüzden pratikte Magic Mouse 2 fareyi şarj işlemi sırasında kullanmanız olanaksız. Şarj kablosunun giriş yerinin böyle seçilmesinin nedeni şarj sırasında farenin kullanılmasının engellenmesi ve pil ömrünün uzatılması olabilir. Diğer bir olası açıklama Apple tasarımcılarının Steve Jobs tarafından bazen yaptığı gibi tamamen estetik kaygılar ile farenin işlevlerini geri plana atması olabilir.

Apple Magic Mouse 2 şarj kablosu
Apple Magic Mouse 2 şarj kablosunun giriş yeri tabanda olduğu için şarj sırasında fareyi kullanmak olanaksız.
(Büyütmek için tıklayın)

Bu fare içindeki gibi bir Li-Po pilin ömrünü tamamlaması için en az 500 defa şarj edilmesi gerektiğini varsayarsak ve şarjın bir ay kadar yeterli olduğunu düşünürsek farenin kullanım ömrü yaklaşık 10 yıl olabilir. Bu durum diğer bir konuyu ortaya çıkarıyor, bir fareyi 10 yıl kullanmak teknolojik değişim yüzünden pratikte pek mümkün değil. Büyük olasılıkla gelecekte Magic Mouse 2 fareyi pil ömrünü tamamlaması nedeniyle değil teknolojik olarak geride kaldığı için değiştireceksiniz.Son

Apple Magic Mouse 2 İyi Yanları
Dört yöne hareket sağlayan Multi Touch özelliği
Hafif ve küçük olması
İşletim sisteminde düşük pil uyarısı
Apple bilgisayarlar ile estetik ve işlev açısından tam bir uyum
Apple Magic Mouse 2 Kötü Yanları
Şarj kablosu giriş yerinin farenin tabanında olması