Alkalin Piller

Alkalin Pil

Günümüzde piyasada bulunan şarj edilemeyen pil türünde en güçlü pil tipi alkalin pillerdir. Kullanılmadan beklendiğinde kendiliğinden boşalma hızı oldukça düşüktür.

Alkalin Piller Nasıl Çalışır?

Alkalin pillerde elektrotlar çinko ve manganez oksittir, elektrolit ise baziktir. Bu piller alkalin (bazik) ismini de buradan alır. Bu pillerin değişik markalardaki güçleri çoğu zaman birbirine benzer. Bu tip pillerde genellikle son kullanma tarihi pilin üzerinde yazılıdır. Alkalin piller rahatlıkla yedi yıl rafta bekleyebilir. Bu süreyi daha sağlıklı bir biçimde geçirmek istiyorsanız satın aldığınız alkalin pilleri serin bir dolapta veya buzdolabında saklayabilirsiniz.

Alkalin Pil Kullanımı

Bunlar fotoğraf makinesi veya oyuncaklar gibi yüksek güç gerektiren araçlarda kullanılırlar. Kalem pil olarak normal tipleri 2400 mAh güç üretirler. Alkalin piller tekrar şarj edilemezler, fakat tekrar şarj edilebilen alkalin piller de üretilmektedir. Fakat ne tipte olursa olsun alkalin pillerin tekrar şarj edilmeleri ile verimli bir kullanım sağlanamaz.

Eskiden alkalin pillerin içlerinde civa bulunuyordu, fakat daha sonra pillerde civa kullanımı yasaklandı. Eski tarihlerde üretilmiş civa içeren pilleri bittikleri zaman çöpe atmayın, bunları belediyelerin veya satıcı kuruluşların kurduğu geri dönüşüm sistemlerine vermelisiniz. Civa içermeyen pilleri ise normal çöpe atabilirsiniz. Piller üzerinde civa içeriği olmadığı örneğin “%0 Mercury-Cadmium” yazısıyla belirtilir.Son