5G

5G Teknolojisi Nedir? – Mobil iletişim ve veri aktarma sağlayan hücresel ağın son sürümüne 5G ismi verilmiştir. 5G teknolojisi ile çok hızlı veri iletimi sayesinde dünyada birçok önemli değişiklik sağlanacak.

5G teknolojisinde daha önceden cep telefonu gibi mobil cihazlarda kullanılan 3G veya 4G olarak adlandırılan hücresel iletişim ağı teknolojisi kullanılır. Bu nedenle 5G yayını yine eskiden olduğu gibi bölgesel antenler (baz istasyonları) ile sağlanacak. Bu antenlerden yayınlanan 5G dalgaları daha önceki 3G ve 4G teknolojilerinden farklı olarak çok daha yüksek frekanslara sahiptir. 5G teknolojisinde yüksek frekanslar kullanılması sayesinde daha yüksek veri iletimi ve tepki hızı sağlanır.

5G Teknolojisinin Yararları

5G teknolojisinde yüksek frekanslı radyo dalgaları kullanılması sayesinde sağlanan çok hızlı veri iletişimi sayesinde gündelik yaşamda zaman içinde büyük değişiklikler yaşanacak. 5G teknolojisi sayesinde duruma göre 50 Mbps ile 10 Gbps arasında veri iletim hızı sağlanabilir. Böylece günümüzde yaygın olarak kullanılan fiber optik internet bağlantı hızının 100 Mbps olduğunu kabul edersek 5G ile bunun 100 katına kadar daha yüksek hızla veri aktarılabilir.

Hızlı internet erişimi için 5G teknolojisi kullanılmasıyla ayrıca kullanıcıları ve cihazları sabit kablolu cihazlara bağımlı olmaktan kurtarıyor. 5G kullanan mobil cihazlar ile kapsama alanı içinde olmak koşuluyla yolda, bahçede veya istenilen her yerde kaliteli internet erişimi sağlanabilir.

5G teknolojisinde birkaç farklı frekans kullanılması sayesinde baz istasyonlarının aynı anda hizmet verebileceği kullanıcı sayısı daha fazladır. Böylece 5G ile kullanıcı sayısının fazla olduğu bölgelerde görülen servis kesintileri çok daha az sıklıkla görülecek. Örneğin doğal afetlerde çok sayıda kullanıcı olsa bile mobil cihazlar ile iletişim veya internete bağlanması için bir sorun yaşanmayacak.

5G baz istasyonları çok sayıda mobil cihaza sorunsuz bir biçimde servis sağlayabildiği için evdeki birçok eşya hatta otomobiller çok sayıda kullanım alanı ortaya çıkıyor. Nesnelerin İnterneti (Internet of Things, IoT) denilen teknoloji ile buzdolabında ne kadar yumurta kaldığını, bulaşık makinesinin işini bitirdiğini veya evin dışındaki sıcaklığını öğrenmek için çaba harcamak gerekmiyor, sadece mobil cihazının ekranına bakmanız yeterli.

5G Teknolojisine Bağlı Sorunlar

Mobil cihazlar tarafından kullanılan 3G veya 4G teknolojilerinin yetersiz kaldığı noktalarda 5G büyük bir ilerleme sağlayacak ama yeni bazı sorunlar da ortaya çıkmakta. 5G teknolojisinin kurulması daha karmaşık ve pahalı bir altyapı yatırımı yapılmasını gerektiriyor. Bunun yanında kullanıcıların da 5G teknolojisinin avantajlarından yararlanabilmek için yeni mobil cihaz satın almak için bütçe ayırmaları gerekiyor. Bu yüzden eski 4G baz istasyonlarının ve mobil cihazların kullanımdan kalkması yıllarca sürecek.

5G daha yüksek frekansları kullandığı için baz istasyonlardan ve mobil cihazlardan ortaya çıkan radyo dalgalarının yayılımı daha kısıtlıdır. Bu yüzden 5G altyapısının güçlü olması için çok sayıda baz istasyonu kurulumu gerekiyor. Bunu sağlamak için 5G için kapsama gereken yerlerde çok sayıda küçük baz istasyonu (5G Small Cell) bulunması gerekiyor.

Evlerde veya işyerlerinde 5G sayesinde çok sayıda cihazın nesnelerin interneti teknolojisi ile sürekli bağlantı durumunda olması güvenlik sorunları ortaya çıkarıyor. Kötü niyetli kişiler internet aracılığı ile kolayca bir evin kapısını açabilir veya bir işyerinde bilgisayara girip bilgileri çalabilir. Bu türden kötü olayların yaşanmaması için 5G kullanan evlerde ve işyerlerinde internet aracılığıyla gelebilecek saldırılar için daha güçlü güvenlik önlemleri almak gerekli olacak.Son